FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Dzień Dziecka w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce - Karlino
Dzień Dziecka w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce - Karlino
Zabawa z okazji Dnia Dziecka - SOS Wioski Dziecięce w Polsce - Karlino
Zabawa z okazji Dnia Dziecka - SOS Wioski Dziecięce w Polsce - Karlino
W całej Polsce, a więc również w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce mamy do czynienia z coraz większym kryzysem rodzicielstwa zastępczego, a potrzeby nie maleją. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za rok 2022 r. w pieczy zastępczej przebywało aż 73 400 dzieci (ponad 6 tys. to maluchy poniżej 3 roku życia). Z kolei, w samym ubiegłym roku do pieczy zastępczej trafiło aż 9528 dzieci z rodzin naturalnych. Sytuacja jest poważna, ponieważ ze względu na brak kandydatów na rodziców zastępczych, SOS Wioski Dziecięce mogły przyjąć tylko 75 dzieci. Niektóre zgłoszenia (a było ich ponad 700) wielokrotnie się powtarzały, co oznacza, że bardzo długo nie można było znaleźć miejsca dla dzieci w całym systemie. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce opiekuje się porzuconymi i osieroconymi dziećmi w 135 krajach świata i pomaga dzieciom na wszystkich kontynentach. W Polsce stowarzyszenie prowadzi 4 wioski. Wioska Dziecięca SOS w Karlinie działa już od 18-tu lat, pomagając dzieciom. Obecnie organizacja pilnie poszukuje kandydatów na Rodziców SOS oraz prowadzących rodzinne domy dziecka – głównie w woj. lubelski, śląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.
O tym jak się żyje w takiej SOS - wiosce opowiada reportaż Anny Kolmer zatytułowany "Czy ja tu żyję,czy ja tu pracuję?"; do wysłuchania, którego zapraszamy dzisiaj po 22-ej.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Gośćmi Fonosfery są dzisiaj Eliza Potomska dyr Wioski SOS w Karlinie i mama zastępcza Aneta Swora - Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej 2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej
12345