FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Koncert w kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Szczecinie, fot. [FAMD]
Koncert w kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Szczecinie, fot. [FAMD]
Chociaż dzisiejszy ewangelicki kościół Świętej Trójcy, wcześniej p.w. św. Gertrudy, służy wiernym dopiero nieco ponad 120 lat, to parafia, która obecnie mieści się przy ul. Energetyków 8, ma długą historię, sięgającą czasów średniowiecza.
Według starych pomorskich kronik, budowę kościoła św. Gertrudy rozpoczęto w 1308 roku. Miał on służyć kupcom i rzemieślnikom mieszkającym w dzielnicy Szczecina zwanej Łasztownią (Lastadie). Przy wybudowanym na planie prostokąta kościele w latach 40. XV wieku powstał szpital braci zakonu karmelitów, przeznaczony dla cudzoziemców. Za terenem szpitala znajdował się także cmentarz, przeznaczony na miejsce pochówku tych, których nie wolno było grzebać na cmentarzach miejskich.
Podczas okupacji napoleońskiej (1806 - 1813) kościół św. Gertrudy zamieniono na pomieszczenia dla bydła. Jego stan techniczny był coraz gorszy z powodu braku remontów. W połowie XIX wieku do parafii należało 9000 wiernych, ale ze względu na ich status majątkowy - głównie najubożsi mieszkańcy Łasztowni - remonty w parafialnym kościele nie były możliwe. W 1887 budynek był tak zaniedbany, że w związku z grożącym mu zawaleniem, podjęto decyzję o jego zamknięciu i rozebraniu. Nabożeństwa dla parafii św. Gertudy przeniesione zostały do czasu wzniesienia nowego budynku do kościoła św. Jana, znajdującego się po drugiej stronie rzeki Odry. Podjęto jednak wysiłek budowy nowego kościoła, która ruszyła w 1895 roku. Po wojnie to tu zbierali się niemieccy ewangelicy, ale to już historia zapisana w reportażu.
Po Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Szczecinie oprowadzali Małgorzatę Frymus Sławomir Sikora, proboszcz parafii i Piotr Kubski, parafianin. O tym niezwykłym miejscu opowiadają też ksiądz Izabela Sikora oraz organistka, Agnieszka Roguska.
"Dawniej u Gertrudy" - to tytuł reportażu Małgorzaty Frymus, do którego wysłuchania zapraszamy dziś po 21.
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z ks. Sławomirem Sikorą, proboszczem parafii Św. Trójcy w Szczecinie
 

Zobacz także

2024-10-03, godz. 01:00 "Pogodny na tropie" - Leszek Herman Co w przyszłości czeka bohatera naszego radiowego audiobooka? Cały czas czekamy na pomysły od Was czyli naszych słuchaczy. Możecie je zgłaszać przez specjalny… » więcej 2024-10-02, godz. 06:00 "Muzyka z Nowego Świata" - reportaż Małgorzaty Furgi Piotr Nawrot to polski misjonarz (werbista) i muzykolog, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista w zakresie misjologii oraz historii muzyki… » więcej 2024-10-01, godz. 05:32 "W męskim świecie" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Morze nie było i nie jest dla bab". To zdanie słyszała bardzo często. Najpierw w szkole morskiej, potem, kiedy szukała pracy u armatorów, oczywiście na… » więcej 2024-09-30, godz. 10:53 "Zabawa dla dużych chłopców" - reportaż Anny Kolmer Pałace, dworki, piękne wille - na Pomorzu Zachodnim jest bardzo dużo pięknych zabytkowych budowli. Wiele z nich kryje niezwykłe i ciekawe historie. Niestety… » więcej 2024-09-26, godz. 09:44 Leszek Herman - kolejnym autorem "Pogodnego na tropie" Marek Stelar, Przemysław Kowalewski i Leszek Herman piszą razem z Radiem Szczecin komedię kryminalną "Pogodny na tropie". Książka i audiobook nie powstaną… » więcej 2024-09-25, godz. 20:00 "Życie jest bardzo ciekawe" - reportaż Anny Kolmer Fotografia to dziedzina sztuki. Ukazanie świata z perspektywy różnych fotografów pozwala na ujrzenie różnorodności otaczającej nas rzeczywistości. Ten… » więcej 2024-09-24, godz. 06:00 "Szczęściara" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czy fotografie pomagają pamiętać? Na pewno pomagają wspominać. Dziś trudno wyobrazić sobie wspominanie bliskich osób bez patrzenia na ich zdjęcia, nie… » więcej 2024-09-23, godz. 09:52 "Po drugiej stronie tęczy" - reportaż Małgorzaty Furgi 21 września obchodziliśmy Światowy Dzień Chorych na Alzheimera. W Polsce z otępieniem żyje ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę… » więcej 2024-09-19, godz. 05:30 "Pogodny na tropie" - Marek Stelar, Leszek Herman i Przemysław Kowalewski Marek Stelar, Przemysław Kowalewski i Leszek Herman piszą razem z Radiem Szczecin komedię kryminalną "Pogodny na tropie". Książka i audiobook nie powstaną… » więcej 2024-09-18, godz. 05:15 "Epi-projekty pana Piotra" - reportaż Małgorzaty Furgi Mam na imię Piotr, mam 44 lata i mieszkam w Szczecinie. Od ponad 20 lat zmagam się z epilepsją lekooporną - tak zaczyna się historia bohatera dzisiejszego… » więcej
12345