FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Wydawnictwo Rebis
fot. Wydawnictwo Rebis
Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze…

II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.

Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marszałkowskiej, w której kiedyś mieszkali, cudem ocalała. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracę w szpitalu. Matka, przedwojenna nauczycielka, próbuje odnaleźć się jako dziennikarka szukająca śladów nadziei wśród ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywać Politechnikę, licząc, że dzięki temu odzyska przedwojenną miłość. Jest jeszcze ta młodsza – Mirka. I to w niej jest największa nadzieja. To ona bowiem znajduje w sobie dość odwagi i siły, by co dzień udowadniać, że najważniejsze to przeżyć. I żyć dalej…

"Najważniejsze to przeżyć" – najbardziej poruszająca po "Stuleciu Winnych" powieść Ałbeny Grabowskiej. Opowieść o sile rodziny, miłości i życia. Autorka tej książki gościła w magazynie Fonosfera
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2025-01-14, godz. 00:39 "Wyszło jak wyszło" - reportaż Anny Kolmer Utarty obraz społeczności więziennej, jaki istnieje w naszych wyobrażeniach, każe nam myśleć przede wszystkim o pozbawionych wolności mężczyznach… » więcej 2025-01-12, godz. 18:52 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej "Eckerberg. Historia Syrenich Stawów" - rozmowa Historia "mokradeł rodem z Florydy, choć bez krokodyli" - tak zaczyna się opowieść o historii miejsca, które do dziś chętnie odwiedzają mieszkańcy Szczecina… » więcej 2025-01-09, godz. 06:00 "Beksa" Marcina Grzelaka - nowy audiobook w Radiu Szczecin Historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera… » więcej 2025-01-08, godz. 06:00 „Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Choroba Dystrofia mięśniowa Duchenne’a może dotknąć każdego, bo gen odpowiedzialny za regenerację mięśni jest najdłuższym genem w organizmie człowieka… » więcej 2025-01-07, godz. 10:27 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale też teatr to brama… » więcej 2025-01-05, godz. 21:02 Audiobooki Radia Szczecin w 2024 roku "Szóstka" - Przemysława Kowalewskiego, "My Hrabiny. Myślę więc zapisałam" – Anny Ołów Wachowicz, "Dziewice do boju" Moniki Szwai, "Pogodny na tropie"… » więcej 2025-01-02, godz. 10:16 "Król uzdrowiska" - audiobook na podstawie komedii kryminalnej Marka Stelara Czy uda się odnaleźć, porwaną dla okupu, Grażynę? O tym wszystkim w komedii kryminalnej Marka Stelara "Król uzdrowiska". Obu panów znamy już z "Góry… » więcej 2024-12-30, godz. 06:00 "Upiorna Karolcia" - słuchowisko Radia Szczecin Zapach choinki, aromat barszczu i wspaniała atmosfera – to miały być rodzinne, spokojne święta. Miały, ale nie były. Nastrój prysł, gdy okazało się… » więcej 2024-12-26, godz. 06:00 Piękna i Bestia - spotkanie z Sylwią Trojanowską i Markiem Stelarem W świątecznej Fonosferze "Piękna i Bestia" czyli Sylwia Trojanowska i Marek Stelar. Popularni szczecińscy pisarze, od dawna organizują spotkania z czytelnikami… » więcej 2024-12-23, godz. 09:33 "Po prostu być" - reportaż Agaty Rokickiej Kto z nas w dzieciństwie czy w wieku nastoletnim nie miał problemu z akceptacją siebie? Przypomnimy dziś reportaż, którego bohaterką jest Roksana. Gdy miała… » więcej
12345