FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Antosia
Antosia
Antosia z mamą Anną Pieńkos
Antosia z mamą Anną Pieńkos
Zbiórka na leczenie Antosi
Zbiórka na leczenie Antosi
Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu DNA w 22 chromosomie. Według szacunków z tą wadą rodzi się w Polsce od 100 do 200 dzieci rocznie. Mimo to ten zespół wciąż pozostaje praktycznie nieznany – również wśród lekarzy. W 90 proc. przypadków wada rozwija się de novo, co oznacza, że rodzice nie są nosicielami wadliwego chromosomu, a u dziecka dochodzi do samoistnej delecji podczas przemian chromosomalnych po zapłodnieniu.
Zespół 22q11 może objawiać się rozszczepem podniebienia, dysmorfią twarzy (nisko osadzonymi uszami, szeroko rozstawionymi, małymi i migdałowatymi oczami, opadającą zmarszczką nakątną oka, cofniętą żuchwą), małym przyrostem masy ciała, niepełnosprawnością intelektualną, wadami serca, wzroku i słuchu, niedorozwojem grasicy. Ta wada genetyczna może powodować 180 różnych objawów, przy czym u każdej osoby ich zestaw jest inny, co dodatkowo utrudnia jej rozpoznanie.
Przed osobami z zespołem delecji 22q11 piętrzą się trudności, tymczasem system ochrony zdrowia zupełnie pomija tę grupę pacjentów.
6-letnia Antosia mała bohaterka reportażu zmaga się z niskorosłością i z tego względu ma obniżony rozwój psychomotoryczny. Ma także zdiagnozowaną afazję motoryczną i opóźniony rozwój mowy. Potrzebuje stałej i kosztownej rehabilitacji oraz terapii. Pozostaje pod opieką wielu lekarzy i specjalistów ze względu na liczne choroby wynikające z zespołu genetycznego. Obecnie leczona jest hormonem wzrostu, które to leczenie w całości muszą finansować rodzice. Dziewczynka nie zakwalifikowała się do żadnego programu refundowanego przez NFZ. Dlatego też rodzina zbiera fundusze na portalu Pomagam.pl. Takich zbiórek są tysiące,ale ta jest wyjątkowa... Tosia nie ma wiele czasu aby urosnąć i żyć jak jej rówieśnicy.
Zapraszam państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "delecja 22q11". Premiera dzisiaj po 22-ej.
"Delecja 22q11" - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-07-25, godz. 06:00 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej Znikają pozostałości po pierwszej fabryce szczecińskiego przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa. Chodzi o działającą w Lubinie firmę w której produkowano… » więcej 2024-07-24, godz. 11:45 "Niech pieśni niosą fale" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Gdy świat cały jest moim mieszkaniem, kurs niepewny którym płynąć dziś muszę, wskaż mi drogę o dobra gwiazdo, wprost do domu zaprowadź mą duszę. Niech… » więcej 2024-07-23, godz. 00:38 "Pomaganie robi różnicę" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohater dzisiejszej opowieści, Jakub Belina – Brzozowski urodził się i wychował w Szczecinie. Planował karierę naukową, ale los zdecydował inaczej. W… » więcej 2024-07-20, godz. 22:11 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Szczecin Łękno, Głębokie i Osowo - to tam w ostatnich odcinkach toczyła się akcja "Szóstki". Audiobook na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego… » więcej 2024-07-18, godz. 09:47 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" - reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej 2024-07-17, godz. 09:57 "Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej W Fonosferze będzie dziś tanecznie. Zaczniemy od tańca irlandzkiego. Tańca, który przybył na Zieloną Wyspę wraz z Celtami. Skoczny, rytmiczny i energiczny… » więcej 2024-07-16, godz. 06:00 „18-tka Szczecinian” – reportaż Małgorzaty Frymus Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 24 lat angażując w artystyczne przedsięwzięcia i młodych i starszych. Często występują… » więcej 2024-07-14, godz. 16:36 "Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy" W poniedziałkowej Fonosferze jak zawsze audiobook, jeszcze przez dwa tygodnie będzie to "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego. 7 grudnia 1967 roku wykoleił… » więcej 2024-07-11, godz. 06:15 "Izba pamięci" - reportaż Anny Kolmer Dzieje ziem Pomorza Zachodniego cechuje zmieniająca się historia panujących, różnorodność wyznaniowa, etnologiczna, kulturalna i społeczna. Szczególnie… » więcej 2024-07-10, godz. 06:00 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej
12345