FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
Fot. Iza Ciesielska
W województwie zachodniopomorskim jest 650 zamków ,dworów i pałaców ( w tym 288 obiektów wpisanych do rejestru zabytków) i prawie 1000 założeń parkowych ( w tym 712 zarejestrowanych ). Nie wszystkim obiektom udało się przywrócić dawną świetność. Historia Pomorza jest skomplikowana. Na tym obszarze mieszkało kilka grup narodowościowych. Właścicielami obiektów rezydencjalnych była szlachta i mieszczanie pochodzenia polskiego, kaszubskiego, niemieckiego. Wśród zawieruchy wojennej lat 1939-1945 zginęło wielu ich właścicieli. Po wojnie wielu uciekło na zachód. Ich majątki były doszczętnie plądrowane i umyślnie niszczone.

W Siemczynie niespełna 7 km od Czaplinka zachował się największy barokowy pałac na Pojezierzu Drawskim. Obecnie pałac należy do prywatnego inwestora, który już od kilku dekad stara się przywrócić świetność pałacowi i zabudowaniom wokół niego.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego"Zabawa dla dużych chłopców" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur–Woronieckiej. O swoim pałacu w Siemczynie opowiadają Bogdan Andziak i Zdzisław Andziak.

A po reportażu - rozmowa z Ewą Stanecką, prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków o pałacu w Siemczynie oraz innych pałacach, zamkach i dworach Pomorza Zachodniego. Wiele z nich możemy polecić na najdłuższy weekend nowoczesnej Europy czyli majówkę. Pięknego czasu życzymy!
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Ewą Stanecką, prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
 

Zobacz także

2024-05-27, godz. 09:16 "Szóstka" - audiobook na podstawie kryminału Przemysława Kowalewskiego Restauracja "Paloma" przy Śląskiej, milicyjne laboratorium, szpital przy Arkońskiej i Brama Królewska - to jedne z wielu miejsc, które w tym tygodniu pojawią… » więcej 2024-05-23, godz. 12:23 "Wyjątkowy Klub Czytających Rodzin" – reportaż Małgorzaty Furgi Od 23 lat Fundacja ABC 21 Cała Polska Czyta Dzieciom zachęca dorosłych do czytania dzieciom książek. Wspiera mądre wychowanie, prowadzi programy edukacyjne… » więcej 2024-05-22, godz. 06:00 „Ja niczego więcej nie potrzebuję” – reportaż Janusza Wilczyńskiego Pomaganie zwierzętom było dla niej ważne od dzieciństwa. Aby lepiej pomagać Marzena Białowolska - Barnyk zdobyła tytuł technika weterynarii. Od 2013 roku… » więcej 2024-05-21, godz. 12:16 "Ja wiem lepiej" - reportaż Anny Kolmer Niedawno w Goleniowie zakończył się 33. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art. Tegoroczny temat konkursu to „Wszystkie kolory muzyki”. Organizatorem… » więcej 2024-05-20, godz. 09:44 "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego - audiobook w Radiu Szczecin Tajemnicze Bractwo Sprawiedliwych i tajne narady polityków. W Szczecinie coraz częściej giną świadkowie tragicznego wypadku tramwajowego. Kto i dlaczego pozbywa… » więcej 2024-05-16, godz. 06:00 „Mała Polka ze Staffelde” - reportaż Joanny Skoniecznej Polacy coraz częściej startują w wyborach lokalnych w Niemczech. 9 czerwca odbędą się nie tylko wybory do Parlamentu Europejskiego, ale także lokalne wybory… » więcej 2024-05-15, godz. 06:00 "Rejs na Bary" - reportaż Anny Kolmer Najwięcej Państwowych Gospodarstw Rolnych funkcjonowało na terenie naszego województwa. Jednym z nich był Krzymów, działający w niewielkiej wsi położonej… » więcej 2024-05-14, godz. 06:00 „Kto jak nie Ty” - reportaż Małgorzaty Furgi Kto jak nie Ty, usłyszała od swojej dorosłej córki pani Agnieszka na wieść, że chcą utworzyć z mężem Michałem rodzinę zastępczą. Wszystko zaczęło… » więcej 2024-05-12, godz. 19:14 "Szóstka" - kolejne odcinki audiobooka w Radiu Szczecin Pierwsza siedziba Teatru Lalek "Pleciuga" i "Staropolanka" - to m.in tam zajrzą w tym tygodniu słuchacze radiowego audiobooka. Na naszej antenie, od kilku… » więcej 2024-05-09, godz. 06:00 "Księgarz z pasją" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Zawodową przygodę z książką rozpoczął ponad 40 lat temu. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, a księgarzem został... przypadkiem. Najpierw pracował… » więcej
23456