FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Jak potoczą się losy taksówkarzy, którzy ratowali rannych w katastrofie tramwajowej w Szczecinie? O tym m.in w najbliższym tygodniu w audiobooku, którego można słuchać w Radiu Szczecin.
Taksówkarze oraz zespół śledczych to bohaterowie powieści Przemysława Kowalewskiego "Szóstka" na podstawie, której powstał audiobook.
Powieści można słuchać od poniedziałku do piątku po 11 i po 18 (powtórka) oraz w poniedziałkowej Fonosferze. Do usłyszenia po 22, Joanna Skonieczna



„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Anną Rutkowską
Szczecinianie najchętniej wypożyczają powieści lokalnych autorów. Niestety jest więcej chętnych niż książek. Najdłuższe kolejki "ustawiają się" po kryminały Marka Stelara. Nieco krócej trzeba czekać na książki Leszka Hermana, Przemysława Kowalewskiego czy Diany Brzezińskiej.
O tym dlaczego w najbliższym czasie warto zajrzeć do oddziałów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie w Fonosferze opowiadała Anna Rutkowska.
W środę rozpoczyna się 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.
 

Zobacz także

2025-01-02, godz. 10:16 "Król uzdrowiska" - audiobook na podstawie komedii kryminalnej Marka Stelara Czy uda się odnaleźć, porwaną dla okupu, Grażynę? O tym wszystkim w komedii kryminalnej Marka Stelara "Król uzdrowiska". Obu panów znamy już z "Góry… » więcej 2024-12-30, godz. 06:00 "Upiorna Karolcia" - słuchowisko Radia Szczecin Zapach choinki, aromat barszczu i wspaniała atmosfera – to miały być rodzinne, spokojne święta. Miały, ale nie były. Nastrój prysł, gdy okazało się… » więcej 2024-12-26, godz. 06:00 Piękna i Bestia - spotkanie z Sylwią Trojanowską i Markiem Stelarem W świątecznej Fonosferze "Piękna i Bestia" czyli Sylwia Trojanowska i Marek Stelar. Popularni szczecińscy pisarze, od dawna organizują spotkania z czytelnikami… » więcej 2024-12-23, godz. 09:33 "Po prostu być" - reportaż Agaty Rokickiej Kto z nas w dzieciństwie czy w wieku nastoletnim nie miał problemu z akceptacją siebie? Przypomnimy dziś reportaż, którego bohaterką jest Roksana. Gdy miała… » więcej 2024-12-18, godz. 16:42 "Król uzdrowiska" - komedia Marka Stelara Czy Misiek i Szwagier odnajdą, porwaną dla okupu, Grażynę? Audiobook na podstawie komedii kryminalnej Marka Stelara "Król uzdrowiska" cały czas w Radiu Szczecin… » więcej 2024-12-17, godz. 06:00 „Rodzina z Feniksa" - reportaż Anny Kolmer Zjawisko bezdomności w Polsce ma charakter stały. Statystyki pokazują, że około 30 tys. osób żyje w naszym kraju bez dachu nad głową. Problem zaostrza… » więcej 2024-12-16, godz. 11:47 "Życie w Dolinie Odry" - reportaż Anny Kolmer Piotr Rosiński i Piotr Piznal to autorzy albumu "Życie w Dolinie Odry", w którym obrazem i dźwiękiem pokazują piękno dzikiej przyrody. Ich celem jest także… » więcej 2024-12-12, godz. 10:46 13 grudnia - Dzień Księgarza, "Król uzdrowiska" - komedia kryminalna Marka Stelara Doradzają co przeczytać, mają czas na rozmowę i dyskusję o książkach, pomagają też wybierać najlepsze świąteczne prezenty - księgarki i księgarze… » więcej 2024-12-11, godz. 06:00 „Epi - akcja - eksperci przez doświadczenie” - reportaż Małgorzaty Furgi Ma na imię Natalia, ma 26 lat i mieszka w małym mieście w województwie zachodniopomorskim. Ma epilepsję lekooporną, czyli taki rodzaj trudny do leczenia… » więcej 2024-12-10, godz. 12:17 "Dom pełen zapachów" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Prawdziwe święta w Polsce kojarzą się z zapachami: ciast i mięs pieczonych w domu, wypastowanych podłóg, choinki prosto z lasu i płonących świec. Do… » więcej
12345