FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Jak potoczą się losy taksówkarzy, którzy ratowali rannych w katastrofie tramwajowej w Szczecinie? O tym m.in w najbliższym tygodniu w audiobooku, którego można słuchać w Radiu Szczecin.
Taksówkarze oraz zespół śledczych to bohaterowie powieści Przemysława Kowalewskiego "Szóstka" na podstawie, której powstał audiobook.
Powieści można słuchać od poniedziałku do piątku po 11 i po 18 (powtórka) oraz w poniedziałkowej Fonosferze. Do usłyszenia po 22, Joanna Skonieczna



„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Anną Rutkowską
Szczecinianie najchętniej wypożyczają powieści lokalnych autorów. Niestety jest więcej chętnych niż książek. Najdłuższe kolejki "ustawiają się" po kryminały Marka Stelara. Nieco krócej trzeba czekać na książki Leszka Hermana, Przemysława Kowalewskiego czy Diany Brzezińskiej.
O tym dlaczego w najbliższym czasie warto zajrzeć do oddziałów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie w Fonosferze opowiadała Anna Rutkowska.
W środę rozpoczyna się 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.
 

Zobacz także

2024-10-01, godz. 05:32 "W męskim świecie" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Morze nie było i nie jest dla bab". To zdanie słyszała bardzo często. Najpierw w szkole morskiej, potem, kiedy szukała pracy u armatorów, oczywiście na… » więcej 2024-09-30, godz. 10:53 "Zabawa dla dużych chłopców" - reportaż Anny Kolmer Pałace, dworki, piękne wille - na Pomorzu Zachodnim jest bardzo dużo pięknych zabytkowych budowli. Wiele z nich kryje niezwykłe i ciekawe historie. Niestety… » więcej 2024-09-26, godz. 09:44 Leszek Herman - kolejnym autorem "Pogodnego na tropie" Marek Stelar, Przemysław Kowalewski i Leszek Herman piszą razem z Radiem Szczecin komedię kryminalną "Pogodny na tropie". Książka i audiobook nie powstaną… » więcej 2024-09-25, godz. 20:00 "Życie jest bardzo ciekawe" - reportaż Anny Kolmer Fotografia to dziedzina sztuki. Ukazanie świata z perspektywy różnych fotografów pozwala na ujrzenie różnorodności otaczającej nas rzeczywistości. Ten… » więcej 2024-09-24, godz. 06:00 "Szczęściara" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czy fotografie pomagają pamiętać? Na pewno pomagają wspominać. Dziś trudno wyobrazić sobie wspominanie bliskich osób bez patrzenia na ich zdjęcia, nie… » więcej 2024-09-23, godz. 09:52 "Po drugiej stronie tęczy" - reportaż Małgorzaty Furgi 21 września obchodziliśmy Światowy Dzień Chorych na Alzheimera. W Polsce z otępieniem żyje ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę… » więcej 2024-09-19, godz. 05:30 "Pogodny na tropie" - Marek Stelar, Leszek Herman i Przemysław Kowalewski Marek Stelar, Przemysław Kowalewski i Leszek Herman piszą razem z Radiem Szczecin komedię kryminalną "Pogodny na tropie". Książka i audiobook nie powstaną… » więcej 2024-09-18, godz. 05:15 "Epi-projekty pana Piotra" - reportaż Małgorzaty Furgi Mam na imię Piotr, mam 44 lata i mieszkam w Szczecinie. Od ponad 20 lat zmagam się z epilepsją lekooporną - tak zaczyna się historia bohatera dzisiejszego… » więcej 2024-09-17, godz. 07:00 "Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać" - reportaż Anny Kolmer „Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia” - powiedział… » więcej 2024-09-16, godz. 06:00 „Wyjątkowy Klub Czytających Rodzin” - reportaż Małgorzaty Furgi Od 23 lat "Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom" zachęca dorosłych do czytania dzieciom. Wspiera mądre wychowanie, prowadzi programy edukacyjne dla rodziców… » więcej
12345