FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Joanna Skonieczna (na zdjęciu Katarzyna Werth i Joanna Peisert)
fot. Joanna Skonieczna (na zdjęciu Katarzyna Werth i Joanna Peisert)
fot. Robert Stachnik, na zdjęciu Marta Szuster
fot. Robert Stachnik, na zdjęciu Marta Szuster
Polacy coraz częściej startują w wyborach lokalnych w Niemczech. 9 czerwca odbędą się nie tylko wybory do Parlamentu Europejskiego, ale także lokalne wybory w przygranicznych landach sąsiadujących z Polską.
Od wielu lat Polacy mieszkają w niemieckich miejscowościach i dlatego, z sukcesem, startują w wyborach w Brandenburgii czy Meklemburgii.
W tym roku jest jednak inaczej niż 5 czy 15 lat temu. Polka ubiega się także o stanowisko burmistrza. Katarzyna Werth, dotychczasowa radna gminy Löcknitz, chce rządzić tym przygranicznym miasteczkiem. W liczącym ponad trzy tysiące mieszkańców Löcknitz, co piąta osoba jest Polakiem.
Katarzyna Werth startuje z lokalnej polsko-niemieckiej inicjatywy „Razem dla Löcknitz”. O tym dlaczego zdecydowała się kandydować opowie w dzisiejszym magazynie Fonosfera.
W programie opowiemy też historię Marty Szuster, która jako pierwsza w 2014 roku wygrała wybory do rady gminy Mescherin. Pięć lat później powtórzyła swój sukces, w tym roku także startuje w wyborach.
W magazynie Fonosfera przypomnę dziś swój reportaż „Mała Polka ze Staffelde”. Po nim rozmowa z Katarzyną Werth, Joanną Peisert oraz Emanuelem Räfflerem z inicjatywy „Razem dla Löcknitz”.
Do usłyszenia po 22, Joanna Skonieczna
„Mała Polka ze Staffelde” - reportaż wyróżniony Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską, w 2015 roku
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Katarzyną Werth, Joanną Peisert oraz Emanuelem Räfflerem z inicjatywy „Razem dla Löcknitz”
 

Zobacz także

2025-03-20, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 6. "List do przyszłości" Dzieci z Pahiatua oprócz własnych domów zakładają jeden wspólny — Dom Polski przy Kenwyn Terrace 25 w Wellingtonie. To tutaj w 1953 roku rozpoczęła działalność… » więcej 2025-03-19, godz. 07:41 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej 2025-03-18, godz. 12:38 "Fanaberie Pani Laury" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Ponoć każde marzenie jest nam dane wraz z siłą potrzebną do jego spełnienia. Coś w tym jest, kiedy patrzy się na Laurę Hołowacz, dzięki której niemal… » więcej 2025-03-16, godz. 19:46 "Beksa" - audiobook i słuchowisko W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać od poniedziałku do… » więcej 2025-03-13, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha" Po przeprowadzeniu kilkunastu wywiadów Martyna Wojtkowska zapisuje w notesie z podróży: "W tych rozmowach jest tyle śmierci, że przestaje mnie ona wzruszać"… » więcej 2025-03-12, godz. 05:32 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta, co wie, czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak… » więcej 2025-03-11, godz. 10:59 "Prostą drogą do sztuki" - reportaż Małgorzaty Frymus Najbardziej ze wszystkiego lubi malować. Godziny spędzone w pracowni przed sztalugą to setki obrazów i tysiące szkiców. Każdy obraz to nowa przygoda, zatrzymane… » więcej 2025-03-09, godz. 17:36 "Beksa" - premiera słuchowiska Magdaleny Wleklik Po 19 zapraszamy na premierę słuchowiska "Beksa". To historia, którą na podstawie powieści Marcina Grzelaka stworzyła Magdalena Wleklik. Słuchowisko usłyszycie… » więcej 2025-03-05, godz. 06:00 "GRAFA – pierwsza firma pani Kasi" – reportaż Małgorzaty Furgi Kilka lat temu Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość wraz z kilkoma partnerami zrealizowało projekt zatytułowany „Włączanie wyłączonych”, który… » więcej 2025-03-04, godz. 00:23 "Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Stanisław Kasznica był ostatnim Komendantem Głównym Narodowych Sił Zbrojnych. W sierpniu 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, był w stolicy na Ochocie… » więcej
12345