FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Restauracja "Paloma" przy Śląskiej, milicyjne laboratorium, szpital przy Arkońskiej i Brama Królewska - to jedne z wielu miejsc, które w tym tygodniu pojawią się w audiobooku na podstawie "Szóstki" Przemysława Kowalewskiego.
Odcinków można słuchać po 11 i 18 (powtórka) oraz w poniedziałki po 22.

„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.

W Fonosferze, po godzinie 22, kolejny odcinek "Szóstki". To propozycja dla tych, którzy nie mogli posłuchać audiobooka w poprzednim tygodniu.
Przypomnę powieść Przemysława Kowalewskiego na naszej antenie - od poniedziałku do piątku po godzinie 11 i 18 (powtórka).
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Po kolejnym odcinku audiobooka porozmawiamy o mocy literatury i o tym czy możemy dzięki niej przewidzieć pewne zjawiska społeczne i konflikty i kryzysy? Postanowiła to sprawdzić międzynarodowa grupa badaczy. Jedną z osób pracujących w zespole jest polska naukowczyni prof. Monika Wolting.
Prof. dr hab. Monika Wolting pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się estetyką i polityką, literaturą zaangażowaną, transkulturową i migracyjną, bada teksty literatury niemieckiej i polskiej. Jest członkinią zespołu pracującego nad projektem Cassandra.
 

Zobacz także

2024-12-18, godz. 16:42 "Król uzdrowiska" - komedia Marka Stelara Czy Misiek i Szwagier odnajdą, porwaną dla okupu, Grażynę? Audiobook na podstawie komedii kryminalnej Marka Stelara "Król uzdrowiska" cały czas w Radiu Szczecin… » więcej 2024-12-17, godz. 06:00 „Rodzina z Feniksa" - reportaż Anny Kolmer Zjawisko bezdomności w Polsce ma charakter stały. Statystyki pokazują, że około 30 tys. osób żyje w naszym kraju bez dachu nad głową. Problem zaostrza… » więcej 2024-12-16, godz. 11:47 "Życie w Dolinie Odry" - reportaż Anny Kolmer Piotr Rosiński i Piotr Piznal to autorzy albumu "Życie w Dolinie Odry", w którym obrazem i dźwiękiem pokazują piękno dzikiej przyrody. Ich celem jest także… » więcej 2024-12-12, godz. 10:46 13 grudnia - Dzień Księgarza, "Król uzdrowiska" - komedia kryminalna Marka Stelara Doradzają co przeczytać, mają czas na rozmowę i dyskusję o książkach, pomagają też wybierać najlepsze świąteczne prezenty - księgarki i księgarze… » więcej 2024-12-11, godz. 06:00 „Epi - akcja - eksperci przez doświadczenie” - reportaż Małgorzaty Furgi Ma na imię Natalia, ma 26 lat i mieszka w małym mieście w województwie zachodniopomorskim. Ma epilepsję lekooporną, czyli taki rodzaj trudny do leczenia… » więcej 2024-12-10, godz. 12:17 "Dom pełen zapachów" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Prawdziwe święta w Polsce kojarzą się z zapachami: ciast i mięs pieczonych w domu, wypastowanych podłóg, choinki prosto z lasu i płonących świec. Do… » więcej 2024-12-09, godz. 06:00 "Walka o życie" – reportaż Agaty Rokickiej Już pond 1000 dni minęło od pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. To – jak się wydaje - na tyle długo, by zamarło życie. "W czasie wojny… » więcej 2024-12-05, godz. 08:29 "Król uzdrowiska" - audiobook w Radiu Szczecin Czy Misiek i Szwagier odnajdą się w sanatoryjnych warunkach? Co wydarzy się w Kamieniu Pomorskim? O tym wszystkim w komedii kryminalnej Marka Stelara "Król… » więcej 2024-12-04, godz. 12:21 "Bajkowy świat pani Aleksandry" - reportaż Anny Kolmer Baśnie i bajki - to najbliższe dziecku utwory, w których świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzą rzeczywistość zrozumiałą dla małego… » więcej 2024-12-03, godz. 05:40 "Potomkowie świętych" - reportaż Anny Kolmer Latem 1945 roku dotarł do Góralic transport osób przesiedlonych zza wschodniej granicy, ze wsi Święty Stanisław i Święty Józef. Dzisiaj niewiele osób… » więcej
12345