FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Restauracja "Paloma" przy Śląskiej, milicyjne laboratorium, szpital przy Arkońskiej i Brama Królewska - to jedne z wielu miejsc, które w tym tygodniu pojawią się w audiobooku na podstawie "Szóstki" Przemysława Kowalewskiego.
Odcinków można słuchać po 11 i 18 (powtórka) oraz w poniedziałki po 22.

„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.

W Fonosferze, po godzinie 22, kolejny odcinek "Szóstki". To propozycja dla tych, którzy nie mogli posłuchać audiobooka w poprzednim tygodniu.
Przypomnę powieść Przemysława Kowalewskiego na naszej antenie - od poniedziałku do piątku po godzinie 11 i 18 (powtórka).
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Po kolejnym odcinku audiobooka porozmawiamy o mocy literatury i o tym czy możemy dzięki niej przewidzieć pewne zjawiska społeczne i konflikty i kryzysy? Postanowiła to sprawdzić międzynarodowa grupa badaczy. Jedną z osób pracujących w zespole jest polska naukowczyni prof. Monika Wolting.
Prof. dr hab. Monika Wolting pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się estetyką i polityką, literaturą zaangażowaną, transkulturową i migracyjną, bada teksty literatury niemieckiej i polskiej. Jest członkinią zespołu pracującego nad projektem Cassandra.
 

Zobacz także

2024-06-25, godz. 06:00 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Co najbardziej kojarzy nam się ze Szczecinem? Paprykarz, dźwigozaury, gwiaździsty układ placów? Każdy z nas ma coś takiego co natychmiast przywołuje wspomnienia… » więcej 2024-06-23, godz. 21:56 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Co działo się w Szczecinie wiosną 1968 roku? Jaki los czeka Lwowiaka i jego żonę? Kolejne odcinki "Szóstki" w Radiu Szczecin, od poniedziałku do piątku… » więcej 2024-06-20, godz. 06:00 „Dorosłe Atomy” – reportaż Małgorzaty Furgi Autyzm - taką diagnozę specjaliści stawiają coraz częściej. Jeszcze kilka lat temu otrzymywały ją przeważnie dzieci. Dziś bardzo często dotyczy ona… » więcej 2024-06-19, godz. 06:00 "Historia jednej wioski" - reportaż Anny Kolmer Chełm Dolny jest oddalony o około 15 km od Trzcińska Zdroju oraz o około 20 km od Chojny. Podróżnego przywita spokój i atmosfera senności. Przez chwilę… » więcej 2024-06-18, godz. 12:00 "Werdykt na życie albo siódmy krąg"- reportaż Małgorzaty Furgi Przez całe dotychczasowe życie ciągle czegoś poszukuje i stawia pytania, na które niełatwo znaleźć odpowiedź. Szczecinianka Anna Gielarowska, bohaterka… » więcej 2024-06-16, godz. 23:26 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Kim są ludzie, którzy podpisują się jako Bractwo Sprawiedliwych. Czy Ugne Galant ustali dlaczego giną świadkowie tragicznego wypadku tramwajowego w Szczecinie? W… » więcej 2024-06-13, godz. 08:00 "Wioletowe kruczki" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Czy zdarzyło się Państwu otworzyć po latach książkę z dzieciństwa i zanurzyć się w świat Pana Kleksa, Pippi Langstrumpf czy Harrego Potter'a? Wioleta… » więcej 2024-06-12, godz. 06:00 "Niczego nie żałuję" – reportaż Anny Kolmer Greckie słowo Eikon oznacza „okno”. Właśnie takim oknem na otaczający nas świat jest z punktu widzenia osób wierzących, a zwłaszcza wyznawców Kościoła… » więcej 2024-06-11, godz. 11:43 "Pamiętna wizyta" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku… » więcej 2024-06-10, godz. 10:23 Szczecińskie kryminały coraz bardziej popularne Szczecińskie kryminały są coraz popularniejsze. Sięgają po nie chętnie także mieszkańcy innych polskich miast. Naszym gościem W Fonosferze był Marek… » więcej
12345