FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Restauracja "Paloma" przy Śląskiej, milicyjne laboratorium, szpital przy Arkońskiej i Brama Królewska - to jedne z wielu miejsc, które w tym tygodniu pojawią się w audiobooku na podstawie "Szóstki" Przemysława Kowalewskiego.
Odcinków można słuchać po 11 i 18 (powtórka) oraz w poniedziałki po 22.

„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.

W Fonosferze, po godzinie 22, kolejny odcinek "Szóstki". To propozycja dla tych, którzy nie mogli posłuchać audiobooka w poprzednim tygodniu.
Przypomnę powieść Przemysława Kowalewskiego na naszej antenie - od poniedziałku do piątku po godzinie 11 i 18 (powtórka).
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Po kolejnym odcinku audiobooka porozmawiamy o mocy literatury i o tym czy możemy dzięki niej przewidzieć pewne zjawiska społeczne i konflikty i kryzysy? Postanowiła to sprawdzić międzynarodowa grupa badaczy. Jedną z osób pracujących w zespole jest polska naukowczyni prof. Monika Wolting.
Prof. dr hab. Monika Wolting pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się estetyką i polityką, literaturą zaangażowaną, transkulturową i migracyjną, bada teksty literatury niemieckiej i polskiej. Jest członkinią zespołu pracującego nad projektem Cassandra.
 

Zobacz także

2024-07-10, godz. 06:00 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej 2024-07-09, godz. 13:21 "Nie ten typ kapelusza" - reportaż Agaty Rokickiej. Tajemnice, dzieła sztuki, skarby. Zagadkowe zaginięcia, żmudne poszukiwania, godziny spędzone w archiwach, czasem spektakularne odkrycia. Niewątpliwie życie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:05 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Stoewer R200 special - takim modelem produkowanego w Szczecinie auta jeździ Ugne Galant, główny bohater serii powieści kryminalnych Przemysława Kowalewskiego. Założycielem… » więcej 2024-07-04, godz. 06:00 „Miastowi śpiewają na ludowo” – reportaż Małgorzaty Furgi W 2017 roku pojawiła się na Pomorzu Zachodnim Ewa Grochowska pieśniarka i instrumentalistka, która od końca lat 90-tych ubiegłego wieku poświęca swoją… » więcej 2024-07-03, godz. 11:57 "Bomba Bomba" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Grają od dziesięciu lat, czyli od 2014 roku - mowa o teatrze Bomba Bomba z Gryfina. Grupa to pięcioro aktorów z niepełnosprawnością intelektualną - Ola… » więcej 2024-07-02, godz. 11:30 "Energia odnawialna" - reportaż Agaty Rokickiej Janowo. Maleńka wioska koło Rewala. Siedem domów, czterech mieszkańców i... teatr na dwieście pięćdziesięciu widzów! W dodatku spektakle odbywają się… » więcej 2024-06-30, godz. 17:52 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin „Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście… » więcej 2024-06-27, godz. 11:53 "Witos – działacz i patriota" - reportaż Anny Leśniewskiej Jednym z patronów 2024 roku jest Wincenty Witos, działacz ruchu ludowego, poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, a późnej już w odrodzonej Polsce jej trzykrotny… » więcej 2024-06-26, godz. 09:39 "Fajne miejsce na ziemi" - reportaż Anny Kolmer Słowo hospicjum pochodzi z łaciny, oznacza zajazd przydrożny, gościniec. W czasach antycznych były to zwykłe zajazdy. W Europie ich rozkwit nastąpił w… » więcej 2024-06-25, godz. 06:00 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Multisedinum – szczecińskie multiplikacje” - roz… Co najbardziej kojarzy nam się ze Szczecinem? Paprykarz, dźwigozaury, gwiaździsty układ placów? Każdy z nas ma coś takiego co natychmiast przywołuje wspomnienia… » więcej
45678