FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Restauracja "Paloma" przy Śląskiej, milicyjne laboratorium, szpital przy Arkońskiej i Brama Królewska - to jedne z wielu miejsc, które w tym tygodniu pojawią się w audiobooku na podstawie "Szóstki" Przemysława Kowalewskiego.
Odcinków można słuchać po 11 i 18 (powtórka) oraz w poniedziałki po 22.

„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.

W Fonosferze, po godzinie 22, kolejny odcinek "Szóstki". To propozycja dla tych, którzy nie mogli posłuchać audiobooka w poprzednim tygodniu.
Przypomnę powieść Przemysława Kowalewskiego na naszej antenie - od poniedziałku do piątku po godzinie 11 i 18 (powtórka).
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Po kolejnym odcinku audiobooka porozmawiamy o mocy literatury i o tym czy możemy dzięki niej przewidzieć pewne zjawiska społeczne i konflikty i kryzysy? Postanowiła to sprawdzić międzynarodowa grupa badaczy. Jedną z osób pracujących w zespole jest polska naukowczyni prof. Monika Wolting.
Prof. dr hab. Monika Wolting pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się estetyką i polityką, literaturą zaangażowaną, transkulturową i migracyjną, bada teksty literatury niemieckiej i polskiej. Jest członkinią zespołu pracującego nad projektem Cassandra.
 

Zobacz także

2024-08-14, godz. 09:12 "Nie cierpię schematów" - reportaż Anny Kolmer Złośliwi powiadają, że zawód artysty to 50 proc. pracy, 20 proc. talentu i 30 proc. szczęścia. Jest w tym sporo prawdy, bo na sukces trzeba ciężko pracować… » więcej 2024-08-13, godz. 10:15 „Na Folwarku Etno - Jurandowo” - reportaż Małgorzaty Furgi Tabor to nazwa zaczerpnięta z języka węgierskiego, po przetłumaczeniu na polski byłby to obóz. Obóz muzyczny, wakacje z muzyką tradycyjną, mocno osadzone… » więcej 2024-08-12, godz. 19:05 "Dziewice do boju!" - audiobook z finałem The Tall Ships Races w tle [ROZMOWA Z JERZYM RADUCHĄ] "Dziewice do boju!" Moniki Szwai - to nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin. Możecie to robić od poniedziałku do piątku po 11 lub - jeśli ktoś… » więcej 2024-08-08, godz. 10:38 „Spacer po cmentarzu” - reportaż Małgorzaty Furgi Dziś w miejscu, któremu oddał serce, spoczął Maciej Słomiński - historyk sztuki, twórca monografii „Cmentarz Centralny w Szczecinie. Wielki park pochował… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Po naukę do Polic - reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2024-08-06, godz. 06:00 Podróż w czasie" - reportaż Anny Kolmer Formalnie działają od ponad trzech lat, nieformalnie - zdecydowanie dłużej. Mowa o Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej METRUM czyli: muzyka, edukacja… » więcej 2024-08-06, godz. 22:56 "Ludzie o duszach retro" [Rozmowa] 6 manekinów w strojach historycznych, fotografie nawiązujące do czasów: wiktoriańskich, edwardiańskich, lat 20., lat 30. oraz lat 40. ubiegłego wieku oraz… » więcej 2024-08-03, godz. 12:44 "Szóstka" - ostatni odcinek radiowej powieści W poniedziałek po 21 w Fonosferze ostatni odcinek audiobooka na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego. "Szóstki" można było słuchać w Radiu Szczecin… » więcej 2024-07-31, godz. 09:49 "Lalka też człowiek" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Całe życie z lalką, czy to poważne zajęcie?" - z uśmiechem zadaje pytanie bohater reportażu. "Może i niepoważne, ale to jest moje miejsce" - odpowiada… » więcej 2024-07-30, godz. 15:02 "Czas na szkle zapisany" reportaż Anny Kolmer Wszystko zaczęło się w dniu, w którym na strychu dawnego goleniowskiego atelier fotograficznego znalezione zostały kartony pełne szklanych płytek. Okazało… » więcej
678910