Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
fot. materiały wydawnictwa Universitas
fot. materiały wydawnictwa Universitas
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z profesorem Radosławem Ptaszyńskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego
W poniedziałkowej Fonosferze jak zawsze audiobook, jeszcze przez dwa tygodnie będzie to "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego.
7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.
Właśnie dlatego po kolejnym odcinku powieści porozmawiamy o przywoływanej w niej historii szczecińskich Żydów.
Moim gościem był prof. Radosław Ptaszyński współautor (razem z Magdaleną Ptaszyńską) książki "Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy".
Zapraszam, Joanna Skonieczna
 

Zobacz także

2026-05-27, godz. 06:00 "Wygaszanie" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych "Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że taki zakład może przestać istnieć" - to zdanie w różnych konfiguracjach najczęściej pojawiało się w rozmowie… » więcej 2026-05-26, godz. 02:06 "Inne macierzyństwo" - reportaż Anny Kolmer Podobno Dzień Matki po raz pierwszy w Polsce świętowano 26 maja 1914 r. w Krakowie. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki… » więcej 2026-05-25, godz. 12:57 "Bajkowy świat pani Aleksandry" - reportaż Anny Kolmer XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - rozmowa… XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - od jutra od 1 czerwca w całej Polsce będą się odbywały spotkania literackie dla najmłodszych… » więcej 2026-05-21, godz. 01:17 "Historia opowiedziana inaczej" - reportaż Małgorzaty Furgi "Muzeum Dziedzictwa Narodowego" to miało być pierwsze prywatne muzeum w Szczecinie. I było, ale krótko. Jego właścicielem był dr Wojciech Lizak - historyk… » więcej 2026-05-20, godz. 06:15 Marek Stelar - audiobook "Blizny" oraz rozmowa o premierze "Renegata" Marek Stelar - to jeden z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Szczeciński autor debiutował prawie 12 lat temu. Ma na swoim koncie kryminały… » więcej 2026-05-19, godz. 10:42 "Witold Chromiński - szczeciński fotograf"- reportaż Małgorzaty Frymus. Rozmowa z fotografem, Jackiem Fijałkowsk… Dziś "Fonosfera" z odgłosem migawki w tle. Fotografia i pamięć - to temat reportażu, a potem rozmowy. Najpierw przypomnimy reportaż Małgorzaty Frymus… » więcej 2026-05-16, godz. 11:00 "Futbol plus... niepełnosprawność" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych "My jesteśmy tacy sami jak wy, tylko inaczej chodzimy" - tak różnice między sprawnymi a niepełnosprawnymi wyjaśnił młody człowiek z Mózgowym Porażeniem… » więcej 2026-05-14, godz. 06:00 "Mama, Tata i szóstka dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi Pani Agnieszka razem z mężem Michałem prowadzą Rodzinny Dom Dziecka w Szczecinie. Wcześniej tworzyli rodzinę zastępczą zawodową dla dzieci, które potrzebują… » więcej 2026-05-13, godz. 05:55 "Był" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych Chodzące ADHD, dobry człowiek, przyjaciel, Włodek... O Włodzimierzu Piątku, szczecińskim fotoreporterze, dziennikarzu i koledze po fachu - fotoreporterzy… » więcej 2026-05-12, godz. 06:00 „7 motyli Urbahnów” - reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Oswajanie Miasta zaprosiło młodzież ze Szczecina do udziału w projekcie „Nasza dzielnia!", realizowanym w ramach Programu Społecznik. Do… » więcej
12345