FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. materiały wydawnictwa Universitas
fot. materiały wydawnictwa Universitas
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z profesorem Radosławem Ptaszyńskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego
W poniedziałkowej Fonosferze jak zawsze audiobook, jeszcze przez dwa tygodnie będzie to "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego.
7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii numer 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów.
W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.
Właśnie dlatego po kolejnym odcinku powieści porozmawiamy o przywoływanej w niej historii szczecińskich Żydów.
Moim gościem był prof. Radosław Ptaszyński współautor (razem z Magdaleną Ptaszyńską) książki "Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy".
Zapraszam, Joanna Skonieczna
 

Zobacz także

2024-09-06, godz. 11:02 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Czwartkowa Fonosfera to spotkanie ze sztuką nowoczesną. Zaczniemy od reportażu, którego bohaterki połączyła sztuka. Ola jest graficzką i artystką konceptualną… » więcej 2024-09-04, godz. 06:00 „Festiwalowa przygoda" - reportaż Anny Kolmer Od 10 lat w Szczecinie odbywa się Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej „Brzask”. Organizują ten festiwal harcerze, zuchy i instruktorzy Hufca Szczecin ZHP… » więcej 2024-09-03, godz. 09:13 "Wielki powrót kota" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Mądrość, upór i odwaga. Czy nie takimi cechami powinien charakteryzować się prawdziwy bohater? A my lubimy bohaterów, którzy pozwalają nam przetrwać… » więcej 2024-09-02, godz. 14:15 "Dziewice do boju!" - audiobook Moniki Szwai - pisarki i dziennikarki telewizyjnej [ROZMOWA Z KRYSTYNĄ KAJEWSKĄ I RAFAŁEM… Dobiega końca spotkanie z Aliną, resztą Dziewic oraz innymi bohaterami książki do posłuchania w Radiu Szczecin. Finał perypetii powieściowych postaci pięknie… » więcej 2024-08-29, godz. 11:24 "Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Mówią: nie szata zdobi człowieka. Ale jest też powiedzenie: jak cię widzą, tak cię piszą. Która kobieta nie chciałaby choć raz wyglądać jak z okładki… » więcej 2024-08-28, godz. 06:00 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta co wie czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak się… » więcej 2024-08-27, godz. 10:52 "Pamiętniki, notesy i obrazy rodziny Mazuś" - reportaż Małgorzaty Frymus Tylko jeszcze kilka dni w Książnicy Pomorskiej w Galerii pod Piramidą można oglądać wystawę "Przeplatanie i Przenikanie". To nastrojowa, klimatyczna rodzinna… » więcej 2024-08-26, godz. 11:06 "Dziewice, do boju!" - audiobook z pieśnią morską na ustach [ROZMOWA Z MARKIEM SZURAWSKIM I PAWŁEM JĘDRZEJKĄ] Prezentacja audiobooka na podstawie powieści szczecińskiej autorki - pisarki i dziennikarki, Moniki Szwai, jest okazją do przypomnienia jej postaci. Jej dokonań… » więcej 2024-08-22, godz. 06:00 "Daniel co Bramatem zmienił Goleniów" - reportaż Małgorzaty Frymus Miał zaledwie 17 lat kiedy w Goleniowie założył Teatr Brama. Trzy lata później powołał do życia Spotkania Teatralne Bramat. Od tamtego czasu minęło… » więcej 2024-08-21, godz. 06:00 "Wyobraźnią opisać" reportaż Anny Kolmer Pewnie niejeden fan rolnictwa dałby wiele, by móc uprawiać ziemię w okolicach Pyrzyc. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu miasto posiada ziemię, którą zwą… » więcej
56789