FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. Marian Dałkiewicz
Fot. Marian Dałkiewicz
Wszystko zaczęło się w dniu, w którym na strychu dawnego goleniowskiego atelier fotograficznego znalezione zostały kartony pełne szklanych płytek. Okazało się, że są to negatywy, a na nich portrety mieszkańców Goleniowa i okolicznych wsi sprzed wielu, wielu lat. Wykonał je Marian Dałkiewicz, który do Goleniowa przybył w 1945 roku jako członek frontowej grupy teatralnej, działającej przy oddziałach Wojska Polskiego. Niestety szklane negatywy nie były opisane. Ich zbiór trafił w ręce ludzi interesujących się historią Goleniowa. I to oni nim się zaopiekowali.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Czas na szkle zapisany", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Premiera dzisiaj po godz. 21.

Po reportażu - rozmowa z Jackiem Pankiem-fotografem,socjologiem, dziennikarzem, entuzjastą lokalnej historii Goleniowa oraz Wiesławem Naporem mieszkającym od urodzenia w Goleniowie, poszukującym tożsamości miasta, w którym przyszło mu żyć.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Anny Kolmer z Jackiem Pankiem - fotografem,socjologiem, dziennikarzem, entuzjastą lokalnej historii Goleniowa oraz Wiesławem Naporem - mieszkającym od urodzenia w Goleniowie, poszukującym tożsamości miasta, w którym przyszło mu żyć.
 

Zobacz także

2025-01-21, godz. 01:30 "Pamięć jest po prostu za mała" - reportaż Agaty Rokickiej Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka. Miał 17 lat, gdy trafił do Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. Tam poznał swoją późniejszą żonę… » więcej 2025-01-20, godz. 09:19 „Dusza w Uśmiechu” - reportaż Anny Kolmer Kawa, desery i wieczory z muzyką taneczną "na żywo" - takie jest miejsce, które od pokoleń znają mieszkańcy Szczecina. „Cafe Uśmiech”, bo o tym miejscu… » więcej 2025-01-16, godz. 11:11 "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej To jedna z najbardziej zaskakujących historii polskiego kina. Po 70 latach udało się odkryć nieznane losy przedwojennej polskiej gwiazdy Iny Benity. Od czasu… » więcej 2025-01-15, godz. 07:00 "Wyjść dwie godziny później" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny 14 stycznia 1993 roku niedaleko niemieckiej wyspy Rugia, zatonął polski prom „Jan Heweliusz”. Niektórzy z ocalonych z katastrofy ciągle powracają do nocy… » więcej 2025-01-14, godz. 00:39 "Wyszło jak wyszło" - reportaż Anny Kolmer Utarty obraz społeczności więziennej, jaki istnieje w naszych wyobrażeniach, każe nam myśleć przede wszystkim o pozbawionych wolności mężczyznach… » więcej 2025-01-12, godz. 18:52 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej "Eckerberg. Historia Syrenich Stawów" - rozmowa Historia "mokradeł rodem z Florydy, choć bez krokodyli" - tak zaczyna się opowieść o historii miejsca, które do dziś chętnie odwiedzają mieszkańcy Szczecina… » więcej 2025-01-09, godz. 06:00 "Beksa" Marcina Grzelaka - nowy audiobook w Radiu Szczecin Historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera… » więcej 2025-01-08, godz. 06:00 „Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Choroba Dystrofia mięśniowa Duchenne’a może dotknąć każdego, bo gen odpowiedzialny za regenerację mięśni jest najdłuższym genem w organizmie człowieka… » więcej 2025-01-07, godz. 10:27 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale też teatr to brama… » więcej 2025-01-05, godz. 21:02 Audiobooki Radia Szczecin w 2024 roku "Szóstka" - Przemysława Kowalewskiego, "My Hrabiny. Myślę więc zapisałam" – Anny Ołów Wachowicz, "Dziewice do boju" Moniki Szwai, "Pogodny na tropie"… » więcej
12345