FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
"Zapiski z umierania" Maria Pawlikowska-Jasnorzewska odcinek 1-5
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus w Rafałem Podrazą
"Zapiski z umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej powstały podczas II wojny światowej w Anglii. Poetka znalazła się tam razem z mężem, który służył w angielskim lotnictwie.

Podziwiana i niemal noszona na rękach w Polsce autorka na obczyźnie była tylko cudzoziemką, wyniosłą, mało znającą język, wykwintnie i gustowanie ubierającą się żona lotnika.

Kiedy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska zachorowała, musiała zacząć liczyć na tych Anglików. To oni byli z nią w najtrudniejszych chwilach, wspierali ją i pomagali. Ona jednak dzielnie znosiła swoją chorobę, cierpienie i tęsknotę . Tęsknotę za Madzią (siostrą Magdaleną Samozwaniec, Mamidłem i Tatką (swoimi rodzicami), za ojczyzną.

"Zapiski z umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej od poniedziałku do piątku na antenie Radia Szczecin po 18:50. Dziś pierwsze pięć odcinków razem.

O Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej opowiada Rafał Podraza biograf rodziny Kossak, bowiem poetka była córką wielkiego malarza Wojciecha Kossaka i siostrą pisarki Magdaleny Samozwaniec.
 

Zobacz także

2025-01-16, godz. 11:11 "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej To jedna z najbardziej zaskakujących historii polskiego kina. Po 70 latach udało się odkryć nieznane losy przedwojennej polskiej gwiazdy Iny Benity. Od czasu… » więcej 2025-01-15, godz. 07:00 "Wyjść dwie godziny później" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny 14 stycznia 1993 roku niedaleko niemieckiej wyspy Rugia, zatonął polski prom „Jan Heweliusz”. Niektórzy z ocalonych z katastrofy ciągle powracają do nocy… » więcej 2025-01-14, godz. 00:39 "Wyszło jak wyszło" - reportaż Anny Kolmer Utarty obraz społeczności więziennej, jaki istnieje w naszych wyobrażeniach, każe nam myśleć przede wszystkim o pozbawionych wolności mężczyznach… » więcej 2025-01-12, godz. 18:52 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej "Eckerberg. Historia Syrenich Stawów" - rozmowa Historia "mokradeł rodem z Florydy, choć bez krokodyli" - tak zaczyna się opowieść o historii miejsca, które do dziś chętnie odwiedzają mieszkańcy Szczecina… » więcej 2025-01-09, godz. 06:00 "Beksa" Marcina Grzelaka - nowy audiobook w Radiu Szczecin Historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera… » więcej 2025-01-08, godz. 06:00 „Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Choroba Dystrofia mięśniowa Duchenne’a może dotknąć każdego, bo gen odpowiedzialny za regenerację mięśni jest najdłuższym genem w organizmie człowieka… » więcej 2025-01-07, godz. 10:27 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale też teatr to brama… » więcej 2025-01-05, godz. 21:02 Audiobooki Radia Szczecin w 2024 roku "Szóstka" - Przemysława Kowalewskiego, "My Hrabiny. Myślę więc zapisałam" – Anny Ołów Wachowicz, "Dziewice do boju" Moniki Szwai, "Pogodny na tropie"… » więcej 2025-01-02, godz. 10:16 "Król uzdrowiska" - audiobook na podstawie komedii kryminalnej Marka Stelara Czy uda się odnaleźć, porwaną dla okupu, Grażynę? O tym wszystkim w komedii kryminalnej Marka Stelara "Król uzdrowiska". Obu panów znamy już z "Góry… » więcej 2024-12-30, godz. 06:00 "Upiorna Karolcia" - słuchowisko Radia Szczecin Zapach choinki, aromat barszczu i wspaniała atmosfera – to miały być rodzinne, spokojne święta. Miały, ale nie były. Nastrój prysł, gdy okazało się… » więcej
12345