FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Pracownia Grafiki, fot. Pałac Młodzieży w Szczecinie
Pracownia Grafiki, fot. Pałac Młodzieży w Szczecinie
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: dr Marta Dziomdziora - dyrektorka Pałacu Młodzieży w Szczecinie
"Pałacowe dzieci czyli czym skorupka za młodu..." - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Pałac Młodzieży w Szczecinie kończy w tym roku 75 lat. Placówka powstała 7 listopada 1950 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, otrzymując nazwę: Pałac Dziecka. Rok później przeszła pod kuratelę Ministerstwa Oświaty, które nadało jej nazwę: Pałac Młodzieży.
Pałacowe dzieci. Swoją przygodę z tym miejscem często zaczynają w wieku przedszkolnym i zostają do matury. Co jest w tym miejscu, w tych nauczycielach, którzy się nimi zajmują? Do Pałacu trafiają kolejne pokolenia. Niemal wszyscy z dumą podkreślają, że spędzili tu cudowne lata.
A co z wiedzą i umiejętnościami tu zdobytymi? Czy przydają się w dorosłym życiu? Nie wszyscy zostają przecież aktorami, baletnicami czy wybitnymi muzykami...
W Fonosferze przypomnimy dziś reportaż, który powstał gdy Pałac Młodzieży kończył 65 lat - "Pałacowe dzieci czyli czym skorupka za młodu..." To reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny (która także jest pałacowym dzieckiem).
Po reportażu rozmawialiśmy o tym jak Pałac zmienił się w ostatnim czasie. Naszą gościnią była dr Marta Dziomdziora - dyrektorka Pałacu Młodzieży w Szczecinie.
 

Zobacz także

2025-01-31, godz. 16:37 "Kątnik" - najnowsza powieść Marka Stelara W poniedziałkowej Fonosferze będzie sporo literatury. Zaczniemy od najnowszego odcinka audiobooka "Beksa". Książkę Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk… » więcej 2025-01-30, godz. 06:00 „To jak puzzle” - reportaż Anny Kolmer Mozaiki to dekoracje i zdobienia tworzone z wielokolorowych, drobnych fragmentów złączonych odpowiednią spoiną w specjalne, średniej wielkości plastry… » więcej 2025-01-29, godz. 06:00 Wózek Drzymały - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Co powoduje, że reportażysta interesuje się tematem lub bohaterem? O swoim najnowszym reportażu Katarzyna Wolnik-Sayna napisała tak: "Od Maćka należy się… » więcej 2025-01-28, godz. 05:52 "Uszko dla Michałka z Gryfina" - reportaż Małgorzaty Furgi Michałek urodził się w czerwcu ub. roku. Niestety zaraz po porodzie okazało się, że jedno uszko chłopca nie wykształciło się, a kanał słuchowy jest… » więcej 2025-01-26, godz. 22:04 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka Historia dwóch mężczyzn: tajemniczego Adama, uciekającego przed swoją kryminalną przeszłością w Bieszczady oraz Irka, młodego szczecińskiego gangstera… » więcej 2025-01-22, godz. 06:00 „W męskim świecie brody i tatuażu” – reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Broda i Tatuaż- Beard Clan to grupa specyficznych facetów. Wszyscy noszą brody i mają liczne tatuaże. Reprezentują różne zawody, mieszkają… » więcej 2025-01-21, godz. 01:30 "Pamięć jest po prostu za mała" - reportaż Agaty Rokickiej Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka. Miał 17 lat, gdy trafił do Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. Tam poznał swoją późniejszą żonę… » więcej 2025-01-20, godz. 09:19 „Dusza w Uśmiechu” - reportaż Anny Kolmer Kawa, desery i wieczory z muzyką taneczną "na żywo" - takie jest miejsce, które od pokoleń znają mieszkańcy Szczecina. „Cafe Uśmiech”, bo o tym miejscu… » więcej 2025-01-16, godz. 11:11 "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej To jedna z najbardziej zaskakujących historii polskiego kina. Po 70 latach udało się odkryć nieznane losy przedwojennej polskiej gwiazdy Iny Benity. Od czasu… » więcej 2025-01-15, godz. 07:00 "Wyjść dwie godziny później" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny 14 stycznia 1993 roku niedaleko niemieckiej wyspy Rugia, zatonął polski prom „Jan Heweliusz”. Niektórzy z ocalonych z katastrofy ciągle powracają do nocy… » więcej
12345