Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Stowarzyszenie będzie kwestować na Cmentarzu Centralnym od 10 do 17. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Stowarzyszenie będzie kwestować na Cmentarzu Centralnym od 10 do 17. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie, po raz piętnasty, będzie prowadzić w czwartek kwestę na szczecińskiej nekropolii. Środki pozyskane z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację nagrobka popularnego niegdyś piosenkarza Tadeusza Millera.
Tadeusz Miller był gwiazdorem polskiej piosenki pierwszych powojennych lat. Urodził się we Lwowie w 1915 r. Brał udział w Powstaniu Warszawskim i pod jego koniec został ranny.

- Do Szczecina przyjechał w 1946 r. i pracował tu w rozgłośni Polskiego Radia - wspomina Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie. - Na żywo śpiewał w "Podwieczorku przy mikrofonie". Znany był z wielu przebojów, które do tej pory niektórzy pamiętają np. "Mały, biały domek" czy "Kwiat paproci". Nazywany był królem polskiego tanga.

- Przez 15 lat udało się odrestaurować sporo pomników, zarówno tych przedwojennych jak i powojennych - wspomina dalej Słomiński. - Aktorów czy ludzi teatru jak np. Aleksander Rodziewicz czy polskich nauczycieli w niemieckim Szczecinie jak Aleksander Omieczyński czy Maksymilian Golisz.

Stowarzyszenie będzie kwestować na Cmentarzu Centralnym od 10 do 17.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty