Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Roman Polański. Fot. www.wikipedia.org / Zff2012
Roman Polański. Fot. www.wikipedia.org / Zff2012
Roman Polański domaga się przywrócenia członkostwa w Amerykańskiej Akademii Filmowej. Prawnicy reżysera złożyli w tej sprawie pozew sądowy, twierdząc, że jego wykluczenie odbyło się z naruszeniem prawa. Akademia podtrzymuje swoją decyzję.
Roman Polański został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Filmowej w maju ubiegłego roku. Reżyserowi zarzucono naruszenie obowiązujących w tej organizacji wartości i standardów postępowania. Chodziło o sprawę z 1977 roku, kiedy to reżyser został oskarżony o gwałt na 13-letniej dziewczynce i późniejszą ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych.

W pozwie sądowym przeciwko tej decyzji prawnicy Romana Polańskiego argumentują, że wykluczając reżysera Amerykańska Akademia Filmowa nie dała mu szansy przedstawiania własnych argumentów i ograniczyła możliwości apelacji.

Amerykańska Akademia Filmowa wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że procedura zastosowania przy wykluczeniu Romana Polańskiego z grona 8400 członków tej organizacji była sprawiedliwa i uzasadniona. „Akademia podtrzymuje swoją decyzję” - napisano w oświadczeniu.

Poza Romanem Polańskim Amerykańska Akademia Filmowa usunęła w ubiegłym roku dwóch innych członków - znanego producenta Harveya Weinsteina oraz aktora Billa Cosby’ego, na których ciążyły oskarżania o molestowanie seksualne wielu kobiet. Ani Weinsten, ani Cosby nie wystąpili o przywrócenie członkostwa.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty