Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Sławomir Wilk. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Sławomir Wilk. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Skomponował około 240 utworów, głównie fortepianowych. Twórczość polskiego geniusza wszech czasów wydana drukiem za jego życia obejmuje 157 kompozycji w sześćdziesięciu pięciu opusach. W rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni cykl koncertowy pt. „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”.
Wczoraj, 20 stycznia 2024 roku zagrał Sławomir Wilk – laureat wielu konkursów, występujący w prestiżowych salach koncertowych.

- Bardzo się cieszę, że miałem sposobność wykonać 24 preludia Chopina, gdyż ten cykl można powiedzieć, że to jest takie ukoronowanie całej mojej edukacji pianistycznej. Pierwsze preludia grałem już w szkole podstawowej u Pani Heleny Pachlowskiej, 12 pierwszych preludiów przygotowywałem z prof. Mikołajem Szczęsnym w szkole średniej, ostatnie sześć preludiów grałem z prof. Waldemarem Wojtalem w gdańskiej Akademii Muzycznej przygotowując się do Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, no a od trzynastego do osiemnastego uczyłem się już na studiach podyplomowych u prof. Johna O’Conora, więc te preludia towarzyszą mi przez całą moją edukację pianistyczną, no i teraz mogłem jakby podsumować wszystko – powiedział pianista.

Oprócz preludiów w programie artysty znalazły się również Walce, Impromptu, Mazurki i zagrana na bis słynna Etiuda Rewolucyjna Op. 10 nr 12 Chopina.

- Cieszę się ogromnie, że mogłem zwieńczyć ten recital właśnie tą Etiudą, w zasadzie naszym symbolem narodowym. I dziękuję za zaproszenie do Szczecina, gdyż zawsze wracam tutaj z ogromnym sentymentem i wielką radością – podsumował Sławomir Wilk.

Koncert gorąco przyjęty przez publiczność prowadził Szymon Wyrzykowski. W kolejnym z tego cyklu, 24 lutego 2024 roku zagra Ewa Pobłocka.

Spotkanie z pianistą Sławomirem Wilkiem TUTAJ
.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty