Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sławomir Wilk – pianista. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Sławomir Wilk – pianista. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani w salach koncertowych po obu stronach globu. Wczoraj, 20 stycznia 2024 roku w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”, komplet preludiów z opusu dwudziestego ósmego, Walce, Impromptu i Mazurki wielkiego Fryderyka oraz zagraną na bis słynną Etiudę Rewolucyjną op. 10 nr 12 przedstawił Sławomir Wilk – laureat wielu konkursów, występujący w prestiżowych salach koncertowych.

Artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia urodził się w Szczecinie. Tu kształcił się w podstawowej szkole muzycznej u Heleny Pachlowskiej i w średniej u Mikołaja Szczęsnego. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtali, oraz studiów podyplomowych w Royal Irish Academy of Music w Dublinie u prof. Johna O’Conora.

Istotną rolę w działalności artystycznej pianisty odgrywa muzyka polska, a w szczególności twórczość Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Za swój wkład w propagowaniu kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska („Nike” w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Szczecina oraz odznakę Gryfa od Wojewody Zachodniopomorskiego.

Sławomir Wilk zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Wykłada i prowadzi klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych w macierzystej uczelni w Gdańsku.

Po gorąco oklaskiwanym recitalu w Willi Lentza chętnie mówił o utworach zagranych w rezydencji, wśród których wybrzmiało m.in. Preludium A-dur op. 28 nr 7 Fryderyka Chopina.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej ze Sławomirem Wilkiem
 

Zobacz także

2024-05-19, godz. 17:00 Finał VOICE & VILLAS 2024 już za chwilę. Już 25 maja 2024 w Willi Lentza odbędą się finałowe przesłuchania Międzynarodowego Konkurs Wokalny VOICEandVILLAS 2024. Przypomnijmy do rywalizacji przystąpić… » więcej 2024-05-19, godz. 14:55 Barbara Stalmierska prawykonała Koncert harfowy na 40-lecie pracy artystycznej. Filharmonia w Szczecinie [WYWIAD, ZDJ… Studiowała w klasie harfy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się… » więcej 2024-05-12, godz. 15:25 Ryszard Horowitz świętował 85. urodziny w Szczecinie [WYWIAD z ARTYSTĄ i Jego synem Danielem, ZDJĘCIA] Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak… » więcej 2024-05-15, godz. 21:50 Po raz 9. "Szwajowa niedziela" w Szczecinie [POSŁUCHAJ] To już tradycja, by w majową niedzielę spotkać się w Starej Rzeźni na spotkaniu poświęconym pamięci szczecińskiej dziennikarki i pisarki Moniki Szwai… » więcej 2024-05-14, godz. 00:55 Kevin Kenner w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] Znakomity pianista, sławny chopinista - Kevin Kenner wystąpił w czwartek (9 maja) w Willi Lentza w Szczecinie. Artysta wystąpił z kwartetem Vienna Morphing… » więcej 2024-05-14, godz. 01:01 Archiwum Zjednoczonej Europy i inne sprawy [ROZMOWA] Archiwum Państwowe zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Archiwum Zjednoczonej Europy”, która polega na zbieraniu pamiątek z wydarzeń sprzed 20 lat, materiałów… » więcej 2024-05-15, godz. 23:22 21. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [ROZMOWA] Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej w tym roku odbywa się po raz 21. i przebiega pod hasłem Musica Poetica. Festiwal rozpoczął się w piątek koncertem… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Zorganizowana Grupa Teatromaniaków CZESŁAW ma 10 lat! W teatrze bywają często, nawet kilkanaście razy w miesiącu. Na te same przedstawienia potrafią iść kilka, a nawet kilkadziesiąt razy. W Szczecinie od 10… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt przyznane Brytyjski spektakl "The Making of Pinocchio" Rosany Cade, Ivor MacAskill otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Premiera Goleniowskiej Rock Opery 17 maja 2024 oraz nowy spektakl Teatru Brama na jesień Goleniów szykuje się do największego spektaklu w historii miasta. Na scenie wystąpi ponad 300 mieszkańców tego miasta i artyści z Polski i Europy w elektryzującym… » więcej
12345