Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
ot. Paweł Bieg [Książnica Stargardzka]
ot. Paweł Bieg [Książnica Stargardzka]
Vincent V. Severski - były oficer wywiadu, dziś pisarz, autor serii „Nielegalni” i „Zamęt”, napisał także biografię polskiej agentki brytyjskiej tajnej służby - „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”. Skarbek była jedną z najskuteczniejszych agentek, które działały podczas II wojny światowej. Została zdemobilizowana tuż przed jej zakończeniem w Kairze, otrzymując odprawę w wysokości zaledwie 100 funtów oraz list z osobistymi podziękowaniami od Winstona Churchilla.

Z byłym szpiegiem, obecnie autorem powieści szpiegowskich, autorem "Christine. Powieści o Krystynie Skarbek" - Vincentem Severskim rozmawiała Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Przemysławem Kowalewskim
„Raport Kruka" - piąta powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego, ukaże się oficjalnie 12 marca. Autor będzie ją jednak wcześniej promował, na trwających w Poznaniu Targach Książki.
„Raport Kruka" to nowi bohaterowie we współczesnym Szczecinie oraz niezwykle trudna i wstydliwa historia Polski. To piąta powieść Przemysława Kowalewskiego i jednocześnie pierwsza, której bohaterem nie jest lubiany przez czytelników Ugne Galant.
W powieści odnajdziecie atmosferę znaną z powieści Dana Browna i bohaterki w klimacie kryminałów Stiega Larssona.
Z Przemysławem Kowalewskim rozmawiała Joanna Skonieczna
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Ta książka ukaże się za 5 dni. "Agnieszka. Osiecka między wierszami" Piotra Derlatki to - jak pisze Ewa Błaszczyk, aktorka i piosenkarka - opowieść "...o apetycie na żywe życie na wysokim C – na adrenalinę, na niepokój, na szaleństwo, na nerwicę, na zachwyt. O jej absolutnym braku zgody na przeciętność, kapcie i nudę." Agnieszka Osiecka - poetka polskiej piosenki.

"Agnieszka. Osiecka między wierszami" - Piotra Derlatki ukaże się 26 lutego nakładem wydawnictwa Emocje Plus Minus. Z autorem rozmawiała Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Iwona Żytkowiak, fot. Krzysztof Ślusarz
Iwona Żytkowiak, fot. Krzysztof Ślusarz
materiały Wydawnictwa Replika
materiały Wydawnictwa Replika
Od deski do deski - "Kim byłaś Anno"
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak
Dobrze zapowiadająca się artystka oraz zakochany w niej bez pamięci Witold. Czy mężczyźnie starczy miłości za nich dwoje?

W środę zmarła Anna. Pozostał po niej jedynie stary, skórzany neseser o zagadkowej zawartości: czarna prześwitująca bluzka z głębokim dekoltem, krótka spódnica z miękkiej czarnej skórki, skąpe majtki jak z reklamy w męskim czasopiśmie i koronkowy stanik, którego Witold nigdy wcześniej u Anny nie widział. Wszystko wyuzdane i skąpe… Pogrążony w rozpaczy po stracie żony Witold musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Anna była tym, za kogo się podawała.

Jaką cenę zapłaciła Anna za życie w złotej klatce? Czy warto było rezygnować z marzeń i czy szczęście ma smak luksusu?

Z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak, o powieści "Kim byłaś Anno?, rozmawiała Joanna Skonieczna

(opis powieści z materiałów Wydawnictwa Replika)
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem"
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem"
W latach 30 XX wieku w Szczecinie zagości nazizm. Na ulicach powiewały czerwone flagi z czarnymi swastykami, a żołnierze ss w czarnych mundurach spacerowali po ulicach.

To mało znana karta z historii naszego miasta. Co tak bardzo urzekło Pomorzan w totalitaryzmie, który zawojował i zniewolił na ponad dekadę środkową Europę. Tamte czasy w swojej najnowszej książce opisuje Agnieszka Kuchcińska - Kurcz.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz
Śpiewacy Eksportowi. Wydawnictwo Agora
Śpiewacy Eksportowi. Wydawnictwo Agora
Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak czy Jakub Józef Orliński to nazwiska przyciągające tłumy na całym świecie. Ich spektakularne sukcesy pokazują, że świat opery może rozpalać masową wyobraźnię.

Anna S. Dębowska szuka źródeł artystycznych fenomenów, śledząc biografie polskich śpiewaczek i śpiewaków, którzy wdarli się przebojem na deski największych scen świata i do popkultury.

Żeby przekonać się o popularności opery wystarczy spróbować kupić bilet na jakąkolwiek premierę. Jeśli nie udało się tego zrobić w momencie rozpoczęcia sprzedaży, pozostaje jedynie liczyć na dobre znajomości. Nie dziwi więc, że popularne śpiewaczki i śpiewacy osiągają status gwiazd popkultury, a fani opery chcą wiedzieć jak najwięcej o swoich idolach.
Od deski do deski - Śpiewacy Eksportowi, posłuchaj rozmowy z Anną S. Dębowską
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Od deski do deski - nowa powieść Przemka Kowalewskiego
„Kozioł”, „Szóstka”, „Sierociniec” i „Latawiec” – szczeciński autor Przemysław Kowalewski, błyskawicznie podbił serca czytelników. Jego książki szybko znikają z półek w księgarniach, bardzo chętnie są też wypożyczane w bibliotekach.
Kowalewski, który debiutował niespełna dwa lata temu, ma na swoim koncie przede wszystkim cykl, którego głównym bohaterem jest niepokorny śledczy Ugne Galant. Autor właśnie zakończył swoją piątą powieść. Pierwszą z nowego cyklu.
Z Przemysławem Kowalewskim rozmawiała Joanna Skonieczna. Za pierwszą powieść autora wyróżniono ogólnopolską nagrodą Kryminalny Debiut Roku. Za „Kozła” Kowalewski dostał też statuetkę od czytelników w Nagrodzie Literackiej „Jantar" .
„Raport kruka” piąta książka tego autora ukaże się w wydawnictwie Filia już wiosną tego roku.
12345