Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem"
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem"
W latach 30 XX wieku w Szczecinie zagości nazizm. Na ulicach powiewały czerwone flagi z czarnymi swastykami, a żołnierze ss w czarnych mundurach spacerowali po ulicach.

To mało znana karta z historii naszego miasta. Co tak bardzo urzekło Pomorzan w totalitaryzmie, który zawojował i zniewolił na ponad dekadę środkową Europę. Tamte czasy w swojej najnowszej książce opisuje Agnieszka Kuchcińska - Kurcz.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz
Śpiewacy Eksportowi. Wydawnictwo Agora
Śpiewacy Eksportowi. Wydawnictwo Agora
Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak czy Jakub Józef Orliński to nazwiska przyciągające tłumy na całym świecie. Ich spektakularne sukcesy pokazują, że świat opery może rozpalać masową wyobraźnię.

Anna S. Dębowska szuka źródeł artystycznych fenomenów, śledząc biografie polskich śpiewaczek i śpiewaków, którzy wdarli się przebojem na deski największych scen świata i do popkultury.

Żeby przekonać się o popularności opery wystarczy spróbować kupić bilet na jakąkolwiek premierę. Jeśli nie udało się tego zrobić w momencie rozpoczęcia sprzedaży, pozostaje jedynie liczyć na dobre znajomości. Nie dziwi więc, że popularne śpiewaczki i śpiewacy osiągają status gwiazd popkultury, a fani opery chcą wiedzieć jak najwięcej o swoich idolach.
Od deski do deski - Śpiewacy Eksportowi, posłuchaj rozmowy z Anną S. Dębowską
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Od deski do deski - nowa powieść Przemka Kowalewskiego
„Kozioł”, „Szóstka”, „Sierociniec” i „Latawiec” – szczeciński autor Przemysław Kowalewski, błyskawicznie podbił serca czytelników. Jego książki szybko znikają z półek w księgarniach, bardzo chętnie są też wypożyczane w bibliotekach.
Kowalewski, który debiutował niespełna dwa lata temu, ma na swoim koncie przede wszystkim cykl, którego głównym bohaterem jest niepokorny śledczy Ugne Galant. Autor właśnie zakończył swoją piątą powieść. Pierwszą z nowego cyklu.
Z Przemysławem Kowalewskim rozmawiała Joanna Skonieczna. Za pierwszą powieść autora wyróżniono ogólnopolską nagrodą Kryminalny Debiut Roku. Za „Kozła” Kowalewski dostał też statuetkę od czytelników w Nagrodzie Literackiej „Jantar" .
„Raport kruka” piąta książka tego autora ukaże się w wydawnictwie Filia już wiosną tego roku.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Restauracje i wagony restauracyjne WARS-u. Obśmiane w „Misiu” Stanisława Barei bary mleczne ze sztućcami i talerzami przytwierdzonymi łańcuchami do stołów. „Niewiadówki” – przyczepy kempingowe ze słynnymi zapiekankami z pieczarkami, którymi w połowie lat 80., przed swoim pierwszym koncertem w naszym kraju zajadali się członkowie grupy Depeche Mode. Szczeciński pasztecik i pierwsza w Polsce pizza podawana w słupskim barze „Poranek”. Peerelowski „hi-life” w szczecińskiej Kaskadzie. Te i wiele innych smacznych historii znajdziecie w nowej książce Wojciecha Przylipiaka "Kelnerki, barmani i wodzireje. Jak obsługiwaliśmy klienta w PRL”.

Publikacja ukazała się w wydawnictwie Muza. To kolejna książka, które warto przeczytać od deski do deski. Z jej autorem rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Okładka książki Wojciecha Lizaka "Fale czasu Szczecin i port na kartach historii", Szczecin 2024
Okładka książki Wojciecha Lizaka "Fale czasu Szczecin i port na kartach historii", Szczecin 2024
Szczecin zawsze miał port. Na najstarszych rycinach podkreślane są elementy wodne miasta i w kolejnych wiekach ten wątek zawsze się przewija. Morze i port dawały Szczecinowi siłę i bogactwo, naturalnie predysponując miasto na stolicę Pomorza Zachodniego.

Kolejną książką, którą warto przeczytać od deski do deski jest publikacja „Fale czasu Szczecin i port na kartach historii” autor pokazuje część swoich zbiorów - map, rycin, zdjęć, wyobrażeń morskiego miasta.

Z dr. Wojciechem Lizakiem - historykiem i antykwariuszem - rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Na okładce książki, którą dziś polecamy, znajduje się rekomendacja Kazika Staszewskiego, wokalisty, kompozytora, tekściarza, założyciela Kultu. Kazik wyznaje: „Jestem wielkim admiratorem Sylvestra Stallone, Rocky natomiast to jeden z moich ukochanych bohaterów filmowych. Na samej jedynce – tylko w kinie – byłem siedemnaście razy. Z tym większą ciekawością sięgnąłem po książkę Tomka Urbańskiego, gdyż dzielimy nasze upodobania, z tą różnicą, że jego wiedza w temacie Sylvestra jest kolosalna. Cieszę się, że pojawił się wreszcie ktoś, kto w sposób kompleksowy, całościowy i na wskroś kompetentny opisał życie i twórczość mojego ukochanego Sly’a.”

„Sylvester Stallone. Nie tylko Rocky i Rambo” – książka Tomasza Urbańskiego ukazała się nakładem wydawnictwa LIRA. Z Tomkiem Urbańskim, szczecinianinem (co zawsze warto podkreślić) rozmawia Agata Rokicka, która zaprasza też na „Machinę czasu” poświęconą Sylvestrowi Stallone w najbliższą niedzielę po 20.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
mat. wydawnictwo Novae Res
mat. wydawnictwo Novae Res
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Jarosławem Dworzyńskim
Zwykły mężczyzna czy… psychopata?
Adam Hal – 35-letni dziennikarz, na co dzień odgrywający rolę wzorowego męża i ojca – nie może się doczekać majówki. Jego żona Ewa wraz z córką wyjeżdżają do rodziny w Kamieńsku, a on, pod pretekstem dyżuru w lokalnym dzienniku… szykuje się do randek z dwiema kobietami poznanymi w internecie.
"Kłamca spuszczony ze smyczy" - to debiutancka powieść Jarosława Dworzyńskiego. Akcja powieści rozgrywa się w okolicach Szczecina.
Z autorem rozmawiała Joanna Skonieczna
Książka Jarosława Dworzyńskiego to thriller psychologiczny, powieść ukazała się nakładem wydawnictwa: Novae Res
1234