Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Marcin Grzelak. Fot. Wojciech Ochrymiuk
Marcin Grzelak. Fot. Wojciech Ochrymiuk
"Martwe mleko" to opowieść o zbrodni bez kary, o przyszłości i ludziach bezradnych wobec przeznaczenia. Początek tej historii to wydarzenia do których Niemcy dopuścili się w 1943 roku pod Puszczą Świętokrzyską…
To czwarta po Beksie, Cukrze na duszy i Pułapce na anioły, powieść Marcina Grzelaka. Premiera odbędzie się 7 maja w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Książka ukaże się m.in pod patronatem Radia Szczecin., nakladem Wydawnictwa Niebieskie
"Martwe mleko" to powieść szkatułkowa, autor umieścił w niej opowiadanie opublikowane w zbiorze "Pewnego razu w Szczecinie".
TK Marcin Grzelak Martwe mleko
Fot. Małgorzata Frymus
Fot. Małgorzata Frymus
Modlitewnik z XVIII wieku i harmonijka ustna z 1920 roku wzbogaciły w ostatnim czasie zbiory specjalne Książnicy Pomorskiej. A to zakupy dokonane dzięki kiermaszowi książki za złotówkę, który co kilka miesięcy odbywa się w bibliotece. Dziś startuje kolejny i przez najbliższy tydzień w wypożyczalni głównej będzie można znaleźć duży wybór literatury pięknej i książek z różnych dziedzin nauki .

"Co zrobić z książkami z darów, które nie zostały przyjęte do zbiorów, bo już np w nich są inne egzemplarze" - najlepiej znaleźć im nowych właścicieli mówi Katarzyna Zborowska przewodnicząca Koło nr 1 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich bowiem to Stowarzyszenie wraz z Książnicą organizuje kiermasz.

Kiermasz odbywać się będzie w godzinach otwarcia Książnicy Pomorskiej
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
„Raport Kruka" - piąta powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego, która ukazała się 12 marca. „Raport Kruka" to nowi bohaterowie we współczesnym Szczecinie oraz niezwykle trudna i wstydliwa historia Polski. To piąta powieść Przemysława Kowalewskiego, ale jednocześnie pierwsza, której bohaterem nie jest lubiany przez czytelników Ugne Galant.
W książce odnajdziecie atmosferę znaną z powieści Dana Browna i bohaterki w klimacie kryminałów Stiega Larssona.

Najnowsza książka Kowalewskiego od kilku tygodni utrzymuje się na szczycie list najpopularniejszych polskich kryminałów, Szczególną popularnością cieszy się wersja audio "Raportu Kruka" Książkę czyta Mariusz Bonaszewski. A z autorem rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950". Fot. materiały promocyjne wydawnictwa
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950". Fot. materiały promocyjne wydawnictwa
W czwartek (13 marca) w Centrum Dialogu Przełomy-Muzeum Narodowego w Szczecinie odbyła się promocja dwutomowego albumu Piotra Semki pt. "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950".

Publikację, która powstawała aż pięć lat, poprzedziła wystawa pod tym samym tytułem, prezentowana w Szczecinie ma placu Solidarności czyli dachu Centrum Dialogu Przełomy oraz Warszawie. W zbieranie materiału zaangażowane były Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz „Kurier Szczeciński”. Wśród archiwalnych fotografii znalazły się także zbiory z archiwów kościelnych.

Ostatecznie do albumu wydanego w dwóch tomach trafiło blisko dwa tysiące zdjęć, opatrzonych komentarzami Autora. Jest to najobszerniejsza z wydanych dotąd publikacji, opowiadających o pierwszym powojennym okresie miasta. Nad jej powstaniem pracował zespół wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość, a wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Semka to historyk po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest dziennikarzem, autorem książek na temat historii najnowszej Polski.

Piotr Semka odwiedził studio Radia Szczecin, gdzie rozmawiała z nim Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Sławomir Sochaj. Fot Joanna Skonieczna.
Sławomir Sochaj. Fot Joanna Skonieczna.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie ze Sławomirem Sochajem - autorem książki „Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane”. Spotkanie, w Trafostacji Sztuki prowadził Eryk Krasucki. „Niedpolska” to połączenie eseju, reportażu i prozy wspomnieniowej. W książce jest też sporo wywiadów. Autor skupia się w niej na Dolnym Śląsku, ale można w niej znaleźć też sporo rozmów i odniesień do szczecina i Pomorza Zachodniego.

„Niedopoloska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry. Sławomir Sochaj to potomek przesiedleńców, tropi różnice pomiędzy Polską poniemiecką a popolską. Podróżuje, wczytuje się w mapy i statystyki, ogląda filmy. Śledzi losy dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z „odzyskanych” kościołów.

Ze Sławomirem Sochajem rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej ze Sławomirem Sochajem cz 1
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej ze Sławomirem Sochajem cz 2
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem" Agnieszka Kuchcińska Kurcz.
"Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem" Agnieszka Kuchcińska Kurcz.
W latach 30 XX wieku w Szczecinie zagości nazizm. Na ulicach powiewały czerwone flagi z czarnymi swastykami, a żołnierze ss w czarnych mundurach spacerowali po ulicach. To mało znana karta z historii naszego miasta.

Co tak bardzo urzekło mieszkańców Pomerani w totalitaryzmie, który zawojował i zniewolił na ponad dekadę środkową Europę. Tamte czasy w swojej najnowszej książce opisuje Agnieszka Kuchcińska - Kurcz
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
"Odłamki gwiazd. Podróż do latarni morskich" - to opis fascynacji i zaproszenie do wspólnej podróży przez europejską historię i kulturę. Latarnie morskie – niegasnące światła na końcu świata – wydają się być echem poprzedniej epoki, a jednak są nam bardzo potrzebne. Jednym wskazują ląd, innym przypominają o morzu. A jak się okazuje, mogą być też punktem wyjścia do refleksji o ludzkich tęsknotach, marzeniach i lękach. W ich świetle możemy dostrzec starożytne mity, echa wielkiej historii, oraz losy niezwykłych ludzi.

Z autorem książki, Piotrem Oleksym rozmawiała Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj 2 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
1234567