Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Okładka książki Leszka Hermana "Bursztynowa"
Okładka książki Leszka Hermana "Bursztynowa"
na zdjęciu Leszek Herman, fot. Joanna Skonieczna
na zdjęciu Leszek Herman, fot. Joanna Skonieczna
Londyn, Gryfice i Koserow - to przede wszystkim tam toczy się akcja najnowszej powieści Leszka Hermana "Bursztynowa". To kolejna książka autora, która rozgrywa się w dwóch planach czasowych i dotyka procesów o czary.
Herman kolejny raz opisuje perypetie grupy przyjaciół, których poznaliśmy na kartach jego wcześniejszych powieści. W najnowszej książce sporo jest podróży po Pomorzu Zachodnim. Autor zabiera nas na wyspę Uznam i do wielu starych pomorskich zamków.

O nowej książce z Leszkiem Hermanem rozmawiała Joanna Skonieczna. Premiera "Bursztynowej" już w przyszłym tygodniu. Autor spotka się z czytelnikami m.in w szczecińskiej Kanie, w najbliższy piątek (11 października).

Jednocześnie Leszek Herman pisze dla Radia Szczecin słuchowisko "Pogodny na tropie" - komedię kryminalną w odcinkach, a efektów tej pracy można słuchać przez najbliższe dwa tygodnie - w środy po godzinie 11.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej.
Okładka "Myśli srebrnych i posrebrzanych". Materiały promocyjne wydawnictwa
Okładka "Myśli srebrnych i posrebrzanych". Materiały promocyjne wydawnictwa
Przed nami zbiór aforyzmów Magdaleny Samozwaniec. Pochodząca z rodziny Kossaków pisarka, błyskawicznie podbiła serca polskich czytelników. Ceniono jej dowcip, zmysł obserwacji oraz umiejętność formułowania ciętych wypowiedzi. Nazywano ją "królową" albo "pierwszą damą polskiej satyry".

W 2024 roku mija 130 lat od jej urodzin. Z tej okazji na zamówienie Narodowego Centrum Kultury Rafał Podraza - dziennikarz, biograf, pisarz, kossakolog (prywatnie cioteczny wnuk Samozwaniec) dokonał wyboru trzydziestu najciekawszych jej sentencji.

Aforyzmom towarzyszą znakomite ilustracje Joanny Grochockiej. W każdym egzemplarzu książki znajduje się unikatowa, ręcznie wykonana zakładka stworzona w technice batiku przez Helenę Szubę.

Z Rafałem Podrazą rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
W maju 1449 roku wrócił do Darłowa zdetronizowany władca największego wówczas mocarstwa - Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wysp Owczych, Islandii i Grenlandii - król Eryk Pomorski. Zaszył się w miasteczku i został niemalże zapomniany. Dlaczego?
Kim był, dlaczego zyskał władzę i dlaczego ją stracił – dyskusja o najsłynniejszym Gryficie już w czwartek w Książnicy Pomorskiej. Spotkanie będzie promocją ostatniej książki szczecińskiego autora publikującego pod pseudonimem Jan Lach. Spotkanie wokół książki „Władca” rozpocznie się o 17.

Prezentacja książki będzie połączoną z dyskusją na temat relacji pomiędzy literaturą, historią i sztuką. Będzie to spotkanie z udziałem: prof. Andrzeja Tomczaka, dr. hab. Rafała Simińskiego i Krzysztofa Lichtblaua. Prowadzenie: Michał Rozenberg. Fragmenty książki przeczyta Wiesław Łągiewka. Oprawa muzyczna: Kameraliści z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego pod kierunkiem Edyty Moroz.

Do wysłuchania rozmowy z dr. Wojciechem Łopuchem, historykiem sztuki i dr. hab. Rafałem Simińskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego o książce "Władca" zaprasza Joanna Skonieczna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
Przemysł filmowy nas nie rozpieszczał. W serialach jak bohater jechał do Szczecina, to znaczyło, że aktor wcielający się w tę rolę wypada z obsady...
Tej opinii nie podziela autor wydanej właśnie książki, Dariusz Staniewski. Jej tytuł brzmi „Trochę tutaj nakręcili, czyli szlakiem filmowego Szczecina i Pomorza Zachodniego”.

Szczecin i Pomorze Zachodnie to nie tylko „Młode wilki”, „Odwilż” i „Klangor”. W stolicy Pomorza Zachodniego, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Białym Borze czy Drawsku Pomorskim powstało sporo znaczących produkcji, filmowych W książce znalazły się opisy kilkudziesięciu filmów fabularnych oraz seriali, zdjęcia m.in. z planów filmowych, wspomnienia, relacje, opinie, anegdoty osób biorących udział w ich realizacji - aktorów i reżyserów, scenarzystów, dziennikarzy oraz samych mieszkańców Szczecina i województwa.

Z Dariuszem Staniewskim rozmawia Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj 2 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Michał Gierke i jego nowa ksiązka. Fot. Małgorzata Frymus
Michał Gierke i jego nowa ksiązka. Fot. Małgorzata Frymus
Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego schematu - dość demokratycznego budowali miasto. Michał Gierke z Książnicy Pomorskiej zbadał ten temat i wydał książkę "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w."

Książka jest doktoratem badacza.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Michałem Gierke cz 1
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Michałem Gierke cz 2
Wydawnictwo Agora
Wydawnictwo Agora
Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju, a oczy o lodowym blasku nie mają sobie równych w polskim kinie. Niedawno wróciła na duży ekran, odnosząc ogromny sukces. Za drugoplanową rolę w „Johnnym” otrzymała Złotego Orła.

Ale „Moja nitka” to coś więcej niż opowieść o aktorskiej karierze. Maria Pakulnis przy wsparciu Doroty Wodeckiej zagląda w miejsca, do których nie chce się wracać pamięcią, konfrontuje czytelników i siebie z mrocznymi obrazami własnego dzieciństwa i dojrzewania
TK rozmowa z Maria Pakulnis
Okładka książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". Materiały promocyjne wydawnictwa
Okładka książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". Materiały promocyjne wydawnictwa
"Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia analitycznego i perspektywy badawczej autora. Jednak rozproszenie wiedzy w sieci, a w niniejszej książce wychodzę poza tę wirtualną przestrzeń, powoduje, że większość biogramów pisarek i pisarzy jest nie do uchwycenia. Ba! Nie wszystkich jesteśmy w stanie połączyć w jakikolwiek sposób ze Szczecinem. Taka jednak była moja intencja, by ich odnaleźć."

Ze wstępu książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". To publikacja prezentująca biogramy lokalnych autorów właśnie trafiła do księgarni. Życiorysy twórców zebrał Krzysztof Lichtblau. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa POZA.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
1234567