Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
W maju 1449 roku wrócił do Darłowa zdetronizowany władca największego wówczas mocarstwa - Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wysp Owczych, Islandii i Grenlandii - król Eryk Pomorski. Zaszył się w miasteczku i został niemalże zapomniany. Dlaczego?
Kim był, dlaczego zyskał władzę i dlaczego ją stracił – dyskusja o najsłynniejszym Gryficie już w czwartek w Książnicy Pomorskiej. Spotkanie będzie promocją ostatniej książki szczecińskiego autora publikującego pod pseudonimem Jan Lach. Spotkanie wokół książki „Władca” rozpocznie się o 17.

Prezentacja książki będzie połączoną z dyskusją na temat relacji pomiędzy literaturą, historią i sztuką. Będzie to spotkanie z udziałem: prof. Andrzeja Tomczaka, dr. hab. Rafała Simińskiego i Krzysztofa Lichtblaua. Prowadzenie: Michał Rozenberg. Fragmenty książki przeczyta Wiesław Łągiewka. Oprawa muzyczna: Kameraliści z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego pod kierunkiem Edyty Moroz.

Do wysłuchania rozmowy z dr. Wojciechem Łopuchem, historykiem sztuki i dr. hab. Rafałem Simińskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego o książce "Władca" zaprasza Joanna Skonieczna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
Przemysł filmowy nas nie rozpieszczał. W serialach jak bohater jechał do Szczecina, to znaczyło, że aktor wcielający się w tę rolę wypada z obsady...
Tej opinii nie podziela autor wydanej właśnie książki, Dariusz Staniewski. Jej tytuł brzmi „Trochę tutaj nakręcili, czyli szlakiem filmowego Szczecina i Pomorza Zachodniego”.

Szczecin i Pomorze Zachodnie to nie tylko „Młode wilki”, „Odwilż” i „Klangor”. W stolicy Pomorza Zachodniego, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Białym Borze czy Drawsku Pomorskim powstało sporo znaczących produkcji, filmowych W książce znalazły się opisy kilkudziesięciu filmów fabularnych oraz seriali, zdjęcia m.in. z planów filmowych, wspomnienia, relacje, opinie, anegdoty osób biorących udział w ich realizacji - aktorów i reżyserów, scenarzystów, dziennikarzy oraz samych mieszkańców Szczecina i województwa.

Z Dariuszem Staniewskim rozmawia Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj 2 części rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Michał Gierke i jego nowa ksiązka. Fot. Małgorzata Frymus
Michał Gierke i jego nowa ksiązka. Fot. Małgorzata Frymus
Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego schematu - dość demokratycznego budowali miasto. Michał Gierke z Książnicy Pomorskiej zbadał ten temat i wydał książkę "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w."

Książka jest doktoratem badacza.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Michałem Gierke cz 1
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Michałem Gierke cz 2
Wydawnictwo Agora
Wydawnictwo Agora
Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju, a oczy o lodowym blasku nie mają sobie równych w polskim kinie. Niedawno wróciła na duży ekran, odnosząc ogromny sukces. Za drugoplanową rolę w „Johnnym” otrzymała Złotego Orła.

Ale „Moja nitka” to coś więcej niż opowieść o aktorskiej karierze. Maria Pakulnis przy wsparciu Doroty Wodeckiej zagląda w miejsca, do których nie chce się wracać pamięcią, konfrontuje czytelników i siebie z mrocznymi obrazami własnego dzieciństwa i dojrzewania
TK rozmowa z Maria Pakulnis
Okładka książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". Materiały promocyjne wydawnictwa
Okładka książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". Materiały promocyjne wydawnictwa
"Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia analitycznego i perspektywy badawczej autora. Jednak rozproszenie wiedzy w sieci, a w niniejszej książce wychodzę poza tę wirtualną przestrzeń, powoduje, że większość biogramów pisarek i pisarzy jest nie do uchwycenia. Ba! Nie wszystkich jesteśmy w stanie połączyć w jakikolwiek sposób ze Szczecinem. Taka jednak była moja intencja, by ich odnaleźć."

Ze wstępu książki "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023". To publikacja prezentująca biogramy lokalnych autorów właśnie trafiła do księgarni. Życiorysy twórców zebrał Krzysztof Lichtblau. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa POZA.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
"Scherzofrenia" - to najnowszy, 7. tom poetycki Konrada Wojtyły. Autor, który przez wiele lat był naszym redakcyjnym kolegą, zebrał w nim wiersze, które powstawały przez ponad 6 lat.

Obszerne posłowie do książki napisał, zmarły niedawno, prof. Zbigniew Mikołejko - wybitny filozof i historyk religii. Publikacja ukazała się w wydawnictwie Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka.

Konrad Wojtyła jest poetą, dziennikarzem, krytykiem literackim, wykładowcą akademickim i dyrektorem Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego. Pełni także m.in. funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji im. Sławomira Mrożka.
Z Konradem Wojtyłą rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Agata Rokicka i Edward Balcerzan z "Końcem świata". Fot. Paweł Nowakowski
Agata Rokicka i Edward Balcerzan z "Końcem świata". Fot. Paweł Nowakowski
Przed nami... koniec świata. Taki bowiem jest temat 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator". Tekstom towarzyszą pełne tajemniczych symboli i katastroficznej atmosfery obrazy Zdzisława Beksińskiego.

Z wydawcą, Pawłem Nowakowskim i prof. Edwardem Balcerzanem, legendą polskiego literaturoznawstwa, stałym współpracownikiem „eleWatora” rozmawia Agata Rokicka.

Jednocześnie na dłuższe spotkanie z prof. Edwardem Balcerzanem zaprosimy wkrótce w "Machinie czasu". A ciąg dalszy "eleWatora” nastąpi. Po "końcu świata" - kolejny numer dotyczyć będzie „nowego początku”.
"Koniec świata" w eleWatorze
1234567