Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"SPAWACZE" to najnowsza wystawa prac rzeźbiarskich Jerzego Lipczyńskiego. Ekspozycja została otwarta w piątek (14 marca) w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie.

Tworzy ją siedem figuratywnych form - postaci stworzonych z autentycznych ubrań ochronnych używanych przez spawaczy w Stoczni Szczecińskiej. Rękawice, fartuchy, ochraniacze na stopy, gogle i klemy spawalnicze - z widocznymi śladami użytkowania - to materiały uyte przez Lipczyńskiego stanowiące świadectwo tak technicznych aspektów zawodu, jak i indywidualnych losów stoczniowców, wzbogacając instalację o emocjonalny wymiar.

To opowieść historii ludzi, miejsca i przemian kulturowo - gospodarczych Szczecina. To dzieje nie tylko pracy i życia stoczniowców, jest też refleksją nad życiem, przemijaniem i pustką.

Jerzy Lipczyński to uznany artysta rzeźbiarz, wykładowca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu technologicznego i laureat licznych nagród. Jest twórcą m.in. Pomnika Niepodległości w Szczecinie oraz Pomnika Patriotycznego w Stargardzie. Jego prace cechuje głęboka symbolika i refleksja nad historią oraz społecznymi przemianami. Z artystą rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Od grudnia w Galerii w Muzeum Sztuki Współczesnej - Muzeum Narodowego w Szczecinie można oglądać wystawę "Ku geometrii organicznej. Prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie i Stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie."

Postrzeganie rzeczywistości jako domeny chaosu jest dziś, w czasie pogłębiających się kryzysów, coraz intensywniejsze, a doszukiwanie się w niej ładu i sensu - często utożsamiane z eskapistyczną iluzją.

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obrazów, obiektów, instalacji, fotografii i filmów wideo, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dziewięciu dekad, łącząc prace artystów reprezentujących różne pokolenia i wywodzących się z odmiennych tradycji artystycznych. Spoiwem narracyjnym wystawy są różnorodne sposoby przyglądania się dynamicznym zjawiskom kosmicznym, fenomenom przyrody i domenie relacji międzyludzkich, analizujące możliwość "uporządkowania wewnątrz chaosu".

Wystawę można oglądać w Galerii w Muzeum Sztuki Współczesnej - Muzeum Narodowe w Szczecinie przy ulicy Staromłyńskiej 1 do 16 marca.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ze zbiorów prywatnych artysty
Ze zbiorów prywatnych artysty
Ryszard Baloń to artysta grafik i pedag, z bogatą, bo już przeszło 50-letnią karierą zawodową. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, tworzeniem reklam i grafiką warsztatową. Jest uznanym mistrzem miniatury graficznej i pasjonatem ekslibrisu. Jego dzieła - rysunki, pastele, obrazy olejne, ekslibrisy, grafiki, pastele, znajdują się w galeriach, muzeach oraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Od 14 lat prowadzi pracownię grafiki warsztatowej w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie.

Z okazji 20-to lecia Stowarzyszenia Ińskie lato Filmowe zaprezentował swoje prace w Galerii Ińskiego Lata Filmowego O.MEGA. Oprócz tradycyjnych odbitek, Baloń pozwolił na powiększenie swoich prac przy pomocy rzutnika i ożywienie niektórych elementów przy pomocy sztucznej inteligencji.

Z artystą na wernisażu rozmawiała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Fot. Małgorzata Frymus {Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus {Radio Szczecin]
W zachodniopomorskich lasach żyje wiele niezwykłych zwierząt. Jelenia, żubry, dziki czy sarny czasami udaje się zobaczyć podczas spokojnych spacerów. Jednak już rysia czy bielika żeby ujrzeć trzeba mieć wielkie szczęście.
Marcin Parzybut, pasjonat fotografii przyrodniczej od lat portretuje mieszkańców lasu i te niezwykłe ujęcia można od wczoraj oglądać w nowej siedzibie w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ulicy Trzcinowej w Szczecinie .
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Marcinem Przybutem
Bartłomiej Hajkiewicz - kompozytor, twórca muzyki i udźwiękowienia, realizator nagrań, kognitywista. Tworzy muzykę i sound design do filmu, teatru i doświadczeń immersyjnych XR.
Jego wystawa zatytułowana "Nibelungen" otwarta w piątek w Galerii Star w Szczecinie to eksperymentalna instalacja audialna skupiająca na doświadczeniu rozciągłości czasowej wybrzmiewania. Nowymi kuratorami są znani w Szczecinie twórcy filmów animowanych, malarze i rysownicy - Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski.

Do Galerii Star wybrała się Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
„Dwie strony rzeki" - wernisaż Dyrektor MCN Witold Jabłoński z artystą Piotrem Skłodowskim (Mat. MCN)
„Dwie strony rzeki" - wernisaż Dyrektor MCN Witold Jabłoński z artystą Piotrem Skłodowskim (Mat. MCN)
Artysta znany jest z obrazów przedstawiających ikony szczecińskiej architektury tym razem w Morskim Centrum Nauki pokazuje swoje prace związane z wodą, stoczniowym i portowym charakterem miasta.
Nabrzeża, specyficzna zabytkowa architektura, stocznie oraz cała morska infrastruktura z ogromnym portem, od zawsze miały duży wpływ na mój rozwój i to jak postrzegałem otaczającą rzeczywistość mówił podczas wernisażu akwarelista Piotr Skłodowski

Na wernisażu „Dwie strony rzeki" była Katarzyna Wolnik-Sayna
Posłuchaj rozmwy Katarzyny Wolnik -Sayny z artystą Piotram Skłodowskim
Fot. Sebastian Wołosz
Fot. Sebastian Wołosz
We wczesnej młodości cały czas malowała. Wyobrażała sobie siebie jako nikogo innego, niż odnoszącego sukcesy artystę. Jednak ten świat sztuki przestał istnieć, bo rozpoczęła intensywną pracę w telewizji, przeprowadzając wywiady z gwiazdami sceny i show businessu. Równolegle podróżowała po świecie. Po kilku latach wróciła do swoich obrazów i poszła na studia na Wydział Malarstwa.

Od kilku lat wystawia swoje prace w wielu poważanych galeriach w kraju i za granicą. 9 stycznia 2025 w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzyła swoją wystawę pt. „Circulus", będącą zbiorem prac stanowiących swoisty cykl ilustrujący sceny z jej życia. Zawiera w nich relacje międzyludzkie, swoje emocje oraz zachwyt nad otaczającą naturą. Wszystkie obrazy maluje techniką „kółek” i mówi, że koło to forma ciągła, bez początku i końca. Zamiarem Katarzyny Laskowskiej jest przekazanie poprzez sztukę pozytywnych emocji wzbudzających dobre myśli i jeszcze lepszy nastrój.

Wystawa potrwa do 3 marca 2025 roku.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Laskowską
1234567