Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi - dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. Już w pierwszych dekadach XX wieku zanikły charakterystyczne dla danych regionów ubiory. Przemieszczanie ludności, łatwiejszy dostęp do miast sprzyjał unifikacji strojów.
Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało wystawę „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie". Tamten świat prezentowany jest na archiwalnych fotografiach i poprzez elementy oryginalnych ubiorów, a także malowanych planszach.

Niegdyś strój mówił bardzo wiele o jego właścicielu przypomina kuratorka wystawy Iwona Karwowska.

Wystawę „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie" można oglądać w Muzeum Historii Miasta Muzeum Narodowe przy ulicy Mściwoja w Szczecinie
Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie.
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango pokazywane były na całym świecie, począwszy od Biennale w Wenecji po Muzeum Guggenheima w Bilbao. Od czwartku można je oglądać w szczecińskim Trafo czyli Trafostacji Sztuki Szczecin.

Wystawa nosi tytuł "Kangalika". Kangalika oznacza cierpienie, ale i wytrwałość i zwycięstwo. Tak też nazwany był wiejski autobus, który łączył w dzieciństwie wioskę artysty ze światem.
Na wernisażu była Małgorzata Frymus.

Wystawę Richarda Onyango w Trafo można oglądać do 8 września.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
"Mój świat – nasz świat" wystawa Leoni Chmielnik w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus
"Mój świat – nasz świat" wystawa Leoni Chmielnik w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus
Leonia Chmielnik mieszka i tworzy w Szczecinie od 1965 roku. Jest współautorką pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki, obchodzącego w tym roku jubileusz 50-lecia.
Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gmachu Muzeum Sztuki Współczesnej prezentowany są prace artystki z kilkudziesięciu lat. Między innymi można zobaczyć pierwszy projekt konkursowy pomnika jej autorstwa, modele gipsowe znanych realizacji plenerowych artystki, a także projekty konkursowe, które nie zostały zrealizowane.

Założeniem tej pierwszej w Muzeum Narodowym w Szczecinie indywidualnej wystawy Leonii Chmielnik jest pokazanie prac szkicowych, projektowych, wykonanych z materii ubogiej, gipsu i gliny, lub w wyniku eksperymentowania z kombinacjami materiałów i stosowania tzw. technik własnych. Zgromadzone na wystawie obiekty pochodzą z całego okresu twórczości, tj. od 1965 roku po chwilę obecną.

Pracom Leonii Chmielnik towarzyszą fotografie Jacka Fijałkowskiego – fotografa i grafika współpracującego od lat z artystką w zakresie opracowania publikacji towarzyszących jej wystawom. Prezentują one detale rzeźb artystki, pokazując, jak odkrywczo można patrzeć na rzeźbę, gdzie zbliżenia, duże powiększenia, zafascynowanie szczegółem ujawniają nowe aspekty materii rzeźbiarskiej i inną perspektywę jej obserwacji. Wielkoformatowe zdjęcia dopełniają wizualnego kształtu ekspozycji.
Agata Rokicka była na wystawie Friedricha w Berlinie
Agata Rokicka była na wystawie Friedricha w Berlinie
Mnich nad morzem“, „Skały kredowe na Rugii“, „Wędrowiec nad morzem mgły“, „Morze lodu“ czy „Wschód księżyca nad morzem” – tytuły obrazów wiele mówią o zainteresowaniach malarza. Caspar David Friedrich należy do najwybitniejszych artystów epoki romantyzmu w Niemczech. W 250. rocznicę urodzin artysty jego dzieła odkrywane są na nowo.

Do 4 sierpnia w berlińskiej Starej Galerii Narodowej można oglądać wystawę „Caspar David Friedrich. Nieskończone krajobrazy”.

O tej ekspozycji z Agatą Rokicką rozmawiała Małgorzata Frymus.Z okazji roku Caspara Davida Friedricha trzy niemieckie muzea - w Hamburgu, Dreźnie i Berlinie - stworzyły specjalną stronę poświęconą artyście: https://cdfriedrich.de/en/
...
TK Agata Rokicka w Muzeum na Casparze Davidzie Friedrichu
"Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito" to nowa wystawa czasowa w Morskim Centrum Nauki. Tarshito rozpoczął swoją podróż artystyczną podróżą do Indii w 1979 roku, gdzie spotkał swojego duchowego przewodnika Osho, który ochrzcił go mianem "Tarshito", co oznacza "poszukiwacz wewnętrznej wiedzy".

Od tego momentu podróże po całym świecie są dla niego wzbogaceniem repertuaru artystycznego, a także pomocą w nawiązywaniu szczególnych więzi z rodzimymi rzemieślnikami. Postrzega siebie jako budowniczego mostów kulturowych poprzez sztukę, mocno wierząc, że sztuka ma moc rozbrajania, obejmowania i oświetlania, służąc jako latarnia nadziei w podzielonym świecie.

Dzieła Tarshito obejmują tkanie dywanów, haft, modelowanie terakoty, malarstwo miniaturowe i gigantyczne rzeźby wazowe. Wystawę można oglądać w Morskim Centrum Nauki
Z włoskim artystą, Tarshito N. Strippoli rozmawiała Katarzyna Wolnik-Sayna.


.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Już w czwartek (25 kwietnia) odbędzie się wernisaż wystawy włoskiego artysty Tarshito N. Strippoli pt. "Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito".

W Morskim Centrum Nauki łódź jest symbolem połączenia światów ziemskich, wymiarów wodnych i niebieskich, granic między krajami i miastami. Siebie postrzega jako budowniczego mostów kulturowych poprzez sztukę, mocno wierząc, że sztuka ma moc rozbrajania i oświetlania, służąc jako latarnia nadziei w podzielonym świecie.

Właśnie trwają intensywne przygotowania do wernisażu, na miejscu jest Katarzyna Wolnik-Sayna i jej goście. Wystawę będzie można zwiedzać już od 26 kwietnia
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Else Mögelin, Pasterze, 1930, Muzeum Narodowe w Szczecinie, spuścizna po Friedrichu Bernhardcie. Materiały promocyjne organizatora
Else Mögelin, Pasterze, 1930, Muzeum Narodowe w Szczecinie, spuścizna po Friedrichu Bernhardcie. Materiały promocyjne organizatora
Else Mögelin należała do jednych z najważniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem. Jako absolwentka słynnego Bauhausu przyniosła na Pomorze innowacyjne metody twórcze i dydaktyczne. Zajmowała się malarstwem , grafiką i tkactwem.
Jej prace od czwartku (11 kwietnia) można oglądać w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego 3.
Na wystawie zgromadzono ponad 100 obiektów reprezentujących różne media i techniki, pochodzących z kolekcji instytucjonalnych i prywatnych. Niemal wszystkie dzieła pokazywane są po raz pierwszy w Polsce, część z nich ma swoją międzynarodową premierę. Twórczość Mögelin ukazana została w kontekście prac europejskich artystów, m.in. Friedricha Bernhardta, Theodora Boglera, Egona Engeliena, Ottona Lindiga, Kurta Schwerdtfegera, Lotte Usadel, Wilhelma Wagenfelda i Vincenta Webera.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
1234567