Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne "Pomerania" zaprosiło w miniona sobotę (2.12.2023) na prelekcję Olgi Dąbkiewicz "Moda naszych przodków. Moda wojenna- powrót do historii lat 40. XX wieku".
Olga Dąbkiewicz to Szczecinianka, która jak o sobie mówi jest artystycznie zafascynowana moda sprzed lat. Nie jest rekonstruktorką, choć doskonale się porusza w zawiłościach mody wszystkich dziesięcioleci XX wieku. Doskonale odnajduje się w epoce wiktoriańskiej, ale nie będąc purystką w tej dziedzinie ma wiele z tego zabawy.
Afisz koncertu w Menkin-Brüssow. Fot. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech]
Afisz koncertu w Menkin-Brüssow. Fot. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech]
Rozpoczyna się kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”, trwająca od czerwca 2023 roku. Tym razem w przygranicznych miastach niemieckich, w których odrestaurowane zostały instrumenty Grünebergów z przełomu XIX i XX wieku.

Celem wydarzenia (którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, a Partnerami: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Stowarzyszenia: Autorów ZAiKS, a także Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin SA), jest przybliżenie dorobku słynnych organmistrzów, przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych przez nich, m.in. w pracowniach Szczecina i Zdrojów. Ponadto próba zainspirowania mieszkańców, lokalnych organizacji pozarządowych, jak i samorządów terytorialnych do podjęcia prób zmierzających do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury.

Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę (10 grudnia br., o godzinie 15.00), w kościele w przygranicznej miejscowości Menkin-Brüssow, w ramach obchodów 75-rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowionej w 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Słuchacze oklaskiwać będą artystów ze Szczecina, m.in. Weronikę Włodarczyk (mezzosopran) – studentkę Akademii Sztuki w Szczecinie, zwyciężczynię wielu międzynarodowych konkursów w Amsterdamie, Brukseli i Londynie oraz Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika. Na zabytkowych organach opus 740 kościoła w Menkin-Brüssow, zbudowanych w fabryce B. Grüneberg Orgelbau-Anstalt w 1917 roku (poddanych restauracji w roku 2005 dokonanej przez Arnolda z Plau am See), zagra Damian Grabowski – student Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zapalony improwizator gry na instrumencie.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – dyrektor artystyczny Festiwalu o koncertach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech z udziałem szczecińskich muzyków
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Piosenki Religijnej „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej przy Sanktuarium NSPJ w Szczecinie. Fot. Materiały prasowe
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Piosenki Religijnej „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej przy Sanktuarium NSPJ w Szczecinie. Fot. Materiały prasowe
Ocalić od zapomnienia twórczość prof. Marka Jasińskiego, również tę pastorałkową i kolędową. Taka idea przyświecała Katarzynie Ganczarskiej – dyrygentce Chóru „Belcanto” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie im. prof. Marka Jasińskiego. Dyrekcja tej placówki zorganizowała I Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych „Wesołe Dźwięki” – Kolędy i Pastorałki imienia swojego Patrona.

Wczoraj, 2 grudnia 2023 roku w Bazylice Mniejszej pw. Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie zakończył się ten turniej, podczas którego wystąpiło około 150. dzieci i młodzieży.

Pierwsze miejsce i Złoty Dyplom zdobył Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Piosenki Religijnej „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej, drugie i Srebrny Dyplom otrzymał Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzony przez Kamila Szałatę, natomiast trzecie oraz Brązowy Dyplom Chór „Voci Veloci” pod dyrekcją Agaty Czekalińskiej.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
Fot. materiały promocyjne wydawnictwa Znak
Fot. materiały promocyjne wydawnictwa Znak
W Książnicy Pomorskiej trwa 11 Festiwal Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka "Odkrywcy wyobraźni". Promowanych jest wiele znakomitych książek, ich autorzy chętnie o nich opowiadają, a zasłuchana publiczność po spotkaniach stoi w długich kolejkach po autografy.
Wśród tegorocznych autorek znalazła się Katarzyna Kubisiowska, która napisała biografię liderki legendarnego zespołu Maanam. Książka nosi tytuł "Kora. Się żyje".
"Katarzyna Kubisiowska jako jedyna miała dostęp do niepublikowanego archiwum Kory: fotografii, zapisków, nagrań. Tylko z nią zgodzili się porozmawiać najbliżsi Kory i opowiedzieli jej historie, które do tej pory nie wyszły poza prywatne kręgi. Autorka, czerpiąc z tych niedostępnych dotychczas źródeł, snuje wciągającą, pełną nieoczekiwanych emocji opowieść pulsującą muzyką i rytmem zmieniających się czasów." - czytamy na okładce książki.
Z Katarzyną Kubisiowską rozmawiała Małgorzata Frymus.
Fot. Daniel Rumiancew. [materiały promocyjne TW]
Fot. Daniel Rumiancew. [materiały promocyjne TW]
XD... to spektakl muzyczny realizowany na podstawie tekstów najbardziej tajemniczego internetowego autora - Malcolma XD. Jego krótkie, absurdalne, ironiczne opowiadania podbiły serca millenialsów, a niedawno doczekały się realizacji filmowych.

W zagrzybionej piwnicy w bloku spotyka się wspólnota mieszkaniowa. Zebranie dotyczące rewitalizacji windy niespodziewanie przeradza się w awanturę, której przebieg wygląda podejrzanie znajomo.

Czy kiedyś uda się nam uwolnić z błędnego koła sporów i rozliczeń?
Inscenizacja „Pastrami” Malcolma XD nawiązuje formą do barokowego gatunku muzyczno-scenicznego dramma per musica i jest premierą w ramach II edycji rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje.

Spektakl zapowiada dyrektor Teatru Współczesnego Jakub Skrzywanek.
Sonia Bohosiewicz (2020). Fot. wikimedia.org
Sonia Bohosiewicz (2020). Fot. wikimedia.org
Jest jedną z najpopularniejszych aktorek filmowych i serialowych w Polsce. Sonia Bohosiewicz, Duży sukces aktorce zapewniła niezależna produkcja Łukasza Palkowskiego "Rezerwat" Za tę rolę otrzymała wiele nagród, wśród których najbardziej znaczącą jest Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana przez tygodnik "Ekran. W kolejnych latach Sonia Bohosiewicz dopisała do swojego filmowego CV role w takich produkcjach jak: "Mała matura 1947" ,"Obława", "Syberiada polska", "Bogowie, "Fotograf" , "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" czy "Inni ludzie ". Silna, bijąca optymizmem i niezależnością kobieta, pięknie śpiewająca. Jej program inspirowany piosenkami Marilyn Monroe jest jedną z jej propozycji muzycznych. Ciągle w biegu, ciągle zajęta, ale czasami przystanie na chwilę, by porozmawiać, odpowiedzieć na kilka pytań, bo wie, że słuchacz czy widz jest najważniejszy. Rozmowa zrealizowana została w biegu na Markowym Festiwalu.