Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Wybitny aktor i reżyser - Jerzy Stuhr w Książnicy Pomorskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Rdio Szczecin/Archiwum ]
Wybitny aktor i reżyser - Jerzy Stuhr w Książnicy Pomorskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Rdio Szczecin/Archiwum ]
We wtorek (9 lipca) odszedł wspaniały artysta, aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog - Jerzy Stuhr. Przed 30 lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie, gdzie – jako aktor tworzył niezapomniane kreacje w spektaklach reżyserowanych przez najwybitniejszych polskich twórców.

Szerokiej publiczności był znany dzięki najpierw "Spotkaniom z balladą" (które współprowadził z Bogusławem Sobczukiem), potem wyrazistym kreacjom w filmach oraz w dubbingu.
Wspomnienie ze łzą, ale i uśmiechem przygotowała Agata Rokicka.
Posłuchaj 1 części wspomnienień
Posłuchaj 2 części wspomnienień
Olga Adamska, Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Olga Adamska, Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Od początku wakacji w Radiu Szczecin można słuchać felietonów Anny Ołów-Wachowicz czytanych przez Olgę Adamską. Teksty autorka zebrała w tomiku „My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam”.

W najbliższy piątek (19 lipca) aktorka, autorka oraz grający na akordeonie Roman Rydz spotkają się z czytelnikami i słuchaczami w radiowym Studiu Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego. Zainteresowanych zapraszamy na godzinę 19.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Ireneusz Radzik – dyrygent Chóru Męskiego Słowiki 60 im. prof. Jana Szyrockiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ireneusz Radzik – dyrygent Chóru Męskiego Słowiki 60 im. prof. Jana Szyrockiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ireneusz Radzik – absolwent Akademii Muzycznej w Szczecinie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Ryszarda Handke uznany został przez jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej – rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, za najlepszego dyrygenta prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego „O Złotą Kulę Atlasa”.

Artysta podczas wydarzenia prowadził Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, który tworzą byli śpiewacy Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” Jana Szyrockiego. Śpiewacy pracowali pod batutą swojego Patrona w latach 1960-1974. Cztery lata po śmierci Mistrza, w 2007 roku, panowie założyli Męski zespół, z którym pod batutami Grzegorza Handke, Jacka Kraszewskiego i Ryszarda Handke wyruszyli z koncertami po Polsce i Europie. Dokonali licznych nagrań, w tym m.in. płytę z Józefem Skrzekiem. Prawykonali także wiele utworów, wśród których znalazła się słynna dziś „Filmowa Msza Szczecińska” Piotra Jańczaka dedykowana Szczecinowi i mieszkańcom Pomorza Zachodniego. Przywozili też mnóstwo nagród z konkursów chóralnych. Tydzień temu otrzymali Złoty Dyplom – Pierwsze miejsce na Festiwalu „O Złotą Kulę Atlasa” w ogromnej mierze dzięki pracy Ich kolejnego dyrygenta – wspomnianego już Ireneusza Radzika, prowadzącego zespół zaledwie od 2023 roku. Przed tym konkursem zaśpiewali pod ręką młodego chórmistrza na 13 Międzynarodowym Konkursie „Gaudete Barcelona”. W Hiszpanii zajęli dwa pierwsze miejsca w kategoriach: Muzyki Sakralnej i Kompozycji Piotra Jańczaka. Gratulujemy...
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyrygentem Ireneuszem Radzikiem
Agata Rokicka i Edward Balcerzan z "Końcem świata". Fot. Paweł Nowakowski
Agata Rokicka i Edward Balcerzan z "Końcem świata". Fot. Paweł Nowakowski
Przed nami... koniec świata. Taki bowiem jest temat 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator". Tekstom towarzyszą pełne tajemniczych symboli i katastroficznej atmosfery obrazy Zdzisława Beksińskiego.

Z wydawcą, Pawłem Nowakowskim i prof. Edwardem Balcerzanem, legendą polskiego literaturoznawstwa, stałym współpracownikiem „eleWatora” rozmawia Agata Rokicka.

Jednocześnie na dłuższe spotkanie z prof. Edwardem Balcerzanem zaprosimy wkrótce w "Machinie czasu". A ciąg dalszy "eleWatora” nastąpi. Po "końcu świata" - kolejny numer dotyczyć będzie „nowego początku”.
"Koniec świata" w eleWatorze
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dążenie do perfekcji za wszelką cenę, przekraczanie własnych możliwości i wielkie przepracowanie możliwości - to historia opowiedziana w najnowszej premierze Teatru Współczesnego. "Giselle - tańcz!" to sceniczny dramat Macieja Podstawnego, w reżyserii Anny Obszańskiej. Reżyserka - łącząc ruch i dramat - opowiada własna historię.

Premiera odbyła się w piątek (10 maja) na dużej scenie Teatru Współczesnego i powstała w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje w Teatrze Współczesnym. Jest także koprodukcją szczecińskiej sceny przy Wałach Chrobrego oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus