Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Jacek Nieżychowski. Fot. z rodzinnego archiwum.
Jacek Nieżychowski. Fot. z rodzinnego archiwum.
Rok 2024 w Szczecinie był obchodzony jako Rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później Opera na Zamku. Był człowiekiem wielu talentów, o bardzo bogatym życiorysie.

Hrabia z rodowodem sięgającym XIV wieku, śpiewak, aktor, artysta kabaretowy, w czasie wojny członek Armii Krajowej, po wojnie - jeden z pionierów odbudowujących życie kulturalne Szczecina, wybitny brydżysta, organizator festiwali big-beatowych (Festiwalu Młodych Talentów), członek zespołu Silna Grupa pod Wezwaniem.

Z okazji Roku Nieżychowskiego zorganizowano wiele ciekawych wydarzeń i projektów. Wśród nich „Nieżychowski na Bis" - opracowanie nutowe piosenek zespołu „Silna grupa pod wezwaniem" przez muzyka Krzysztofa Baranowskiego.

Podsumowanie Roku Jacka Nieżychowskiego z Jackiem Jekielem dyrektorem Opery na Zamku i Krzysztofem Baranowskim kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Jackiem Jekielem dyrektorem Opery na Zamku i Krzysztofem Baranowskim kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego.
"Polita" Sylwia Różycka i Michał Janicki. Fot. Włodzimierz Piątek.
"Polita" Sylwia Różycka i Michał Janicki. Fot. Włodzimierz Piątek.
"Polita" i "Sztukmistrz z miasta Lublina" w Teatrze Polskim, "Orfeusz w piekle" w Operze na Zamku, "Frankensztajn" i "Nie twoja kolej kochanie" we Współczesnym oraz "Odzyskane święta" w Pleciudze. Działo się na szczecińskich scenach.
Rok 2024 w szczecińskich teatrach cz 1
Rok 2024 w szczecińskich teatrach cz 2
Rok 2024 w szczecińskich teatrach cz 3
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna – dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Filharmonii od 1 września 2016 roku do 31 sierpnia 2024. Fot. Marcin Zaborowski
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna – dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Filharmonii od 1 września 2016 roku do 31 sierpnia 2024. Fot. Marcin Zaborowski
Około pięciuset wydarzeń muzycznych, edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do najmłodszych, jak i najstarszych widzów zrealizowano w 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Pierwsze półrocze pod pełniącą obowiązki dyrektora naczelnego Magdaleną Wiletno i pod dyrekcją artystyczną Rune Bergmanna, sprawującego tę funkcję przez osiem lat, w czerwcu zamknął koncert sezonu 2023/2024 z udziałem światowej sławy saksofonisty Branforda Marsalisa. Od 1 września nowym dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii został Przemysław Neumann, a jego zastępcą Magdalena Wilento.

Spośród tak wielu przedsięwzięć, bardzo trudno wymienić wszystkie, stąd w podsumowaniu mijającego roku przywołałam tylko niektóre z nich. Na pewno każde przyniosło publiczności i artystom ogromną satysfakcję. I tak 1 stycznia hiszpański dyrygent Víctor Eloy López Cerezo zadyrygował Koncertem Noworocznym w wykonaniu szczecińskich symfoników. Zabrzmiała muzyka m.in. Leonarda Bernsteina z musicalu „West Side Story”. Po sześciu dniach Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zaprosił melomanów na Koncert Prezydencki. Słynną „Błękitną Rapsodię” George'a Gershwina z Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Rune Bergmanna, brawurowo zagrał wybitny polski pianista Aleksander Dębicz.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
"Maszynka do świerkania. Teksty z krainy absurdu". Wydawnictwo Emocje Plus Minus
"Maszynka do świerkania. Teksty z krainy absurdu". Wydawnictwo Emocje Plus Minus
Teksty wygenerowane na czacie w projekcie MULTIPOETRY stały się kanwą do powstania pięknej publikacji znanego poety i autora tekstów piosenek Michała Zabłockiego. "Maszynka do świerkania. Teksty z krainy absurdu". Znamy je bo wyśpiewane były przez Czesława Mozila na jego płycie "Debiut" .

"Istnieje szansa, że te absurdalne wytwory będą najseksowniejszą rzeczą, jaką przeczytacie w tym tygodniu, a może i miesiącu". mówi Michał Zabłocki. Czy odpowie nam na pytanie jak wygląda i działa taka maszynka?

Na dłuższą rozmowę z Michałem Zabłockim i Czesławem Mozilem o płycie "Chodźmy na ławeczkę" zapraszamy w drugi dzień świąt.
Materiał promocyjny organizatora
Materiał promocyjny organizatora
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza w najbliższą środę (8 grudnia) o godz. 18.00 w Operze na Zamku w Szczecinie na spektakl zatytułowany „Trzy razy on. Rzecz o Wincentym Witosie”. Wstęp jest wolny, a rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl

"Trzy razy On" to widowisko poświęcone Wincentemu Witosowi i jego zasługom dla odradzającej się po zaborach Polski. Poprzez sztukę „Trzy razy On” IPN pragnie pokazać jego niezłomny charakter i poczucie odpowiedzialności za sprawy narodu, które są godne naśladowania.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz a patronami medialnymi są Radio Szczecin i Kurier Szczeciński.

Małgorzata Frymus rozmawia z reżyserem widowiska.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny