Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
"Chcemy umożliwić podopiecznym Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci w Ustce dostęp do kultury i nowych doświadczeń, które poszerzą ich horyzonty i zainspirują do rozwijania swoich zainteresowań." - piszą na stronie zrzutka.pl studenci Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Sztuki w Szczecinie, inicjatorzy zbiórki.

Członkowie koła naukowego Aktywny Dialog Międzynarodowy - ADM (działającego przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego), we współpracy ze studentami Akademii Sztuki w Szczecinie postanowili zorganizować koncert charytatywny, namówili do współpracy Radio Szczecin i zapraszają - w piątek, 21 marca o godzinie 18 w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego rozpocznie się to niezwykłe wydarzenie.

Z Dorotą Maj i Ksawerym Plenzlerem (odpowiednio - skarbniczką i przewodniczącym koła) oraz Dawidem Gigołą (przewodniczącym samorządu studenckiego Akademii Sztuki) porozmawia Agata Rokicka. Zapraszamy w niedzielę ok. 16.40 - w Trochę kultury w Radiu Szczecin.

A bilety-cegiełki można kupić skanując kod QR z umieszczonego w galerii plakatu lub wchodząc na stronę zrzutki.
Tomasz Szczęsny – wiolonczelista. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Tomasz Szczęsny – wiolonczelista. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Carnegie Hall – jedna z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie znana z doskonałej akustyki i występów najwybitniejszych artystów. Budowa gmachu rozpoczęła się 13 maja 1890 roku. Przedsięwzięcie zainicjował Andrew Carnegie, a autorem projektu był architekt William Burnet Tuthill. Oficjalnego otwarcia dokonano 5 maja 1891 roku spektakularnym koncertem, w którym wystąpił Piotr Czajkowski, dyrygując własną muzyką.

Profesor Tomasz Szczęsny – koncertmistrz grupy wiolonczel Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, prowadzący również klasę wiolonczeli w Akademii Sztuki w Szczecinie wrócił z Carnegie Hall, gdzie w międzynarodowym składzie instrumentalistów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Brazylii i Kanady zagrał utwory polskich kompozytorów takich, jak na przykład: Wojciech Kilar, Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski czy Fryderyk Chopin.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Tomaszem Szczęsnym
Mafijne porachunki, przemyt dziewczyn do berlińskich agencji towarzyskich, poobijane przez los kobiety i mężczyźni, którzy nie radzą sobie z emocjami.

W poniedziałek zapraszamy do Radia Szczecin na premierę słuchowiska „Beksa”.

Historię stworzoną na podstawie powieści Marcina Grzelaka usłyszycie na naszej antenie i w Studiu Koncertowym S1. Za reżyserię i adaptację odpowiada Magdalena Wleklik.

W słuchowisku zagrają aktorzy trzech szczecińskich teatrów: Polskiego, Współczesnego i Pleciugi. Wystąpią: Olga Adamska, Marta Uszko-Tychulska, Adam Dzieciniak, Damian Sienkiewicz, Konrad Pawicki i Marta Łągewka.
Usłyszeć też będzie można dziennikarzy i pracowników Radia Szczecin, natomiast w głównego bohatera - Irka - wcieli się Mikołaj Matczak.

Premiera słuchowiska 10 marca, o godz.19, w Studiu S1 Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego 73.

Aby wziąć udział w premierze trzeba odebrać bezpłatną wejściówkę. Formularz dostępny w zakładce konkursy.
aj
Posłuchaj relacji Joanny Skoniecznej
Sławomir Sochaj. Fot Joanna Skonieczna.
Sławomir Sochaj. Fot Joanna Skonieczna.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie ze Sławomirem Sochajem - autorem książki „Niedopoloska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane”. Spotkanie, w Trafostacji Sztuki prowadził Eryk Krasucki. „Niedpolska” to połączenie eseju, reportażu i prozy wspomnieniowej. W książce jest też sporo wywiadów. Autor skupia się w niej na Dolnym Śląsku, ale można w niej znaleźć też sporo rozmów i odniesień do szczecina i Pomorza Zachodniego.

„Niedopoloska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry. Sławomir Sochaj to potomek przesiedleńców, tropi różnice pomiędzy Polską poniemiecką a popolską. Podróżuje, wczytuje się w mapy i statystyki, ogląda filmy. Śledzi losy dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z „odzyskanych” kościołów.

Ze Sławomirem Sochajem rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej ze Sławomirem Sochajem cz 1
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej ze Sławomirem Sochajem cz 2
"Dom niespokojnej starości". Fot. Piotr Nykowski
"Dom niespokojnej starości". Fot. Piotr Nykowski
Wczoraj na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie odbyła się premiera "Domu niespokojnej starości". Całość według pomysłu, na podstawie tekstu i w reżyserii nowego dyrektora artystycznego teatru, Michała Buszewicza.

Siódemka znajomych zamierza spędzić ostatnie lata życia mieszkając pod jednym dachem. Mieszkanie razem to spotkania ze wciąż żywymi pragnieniami, obawami, planami i nadziejami. Ale też okazja do pełnego wykorzystania ostatnich lat. Na co można być za starym? Kiedy jest już za późno na robienie rzeczy, na które ma się ochotę? Czy starość ma oznaczać wstyd przed pragnieniem życia?

Małgorzata Frymus.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny