Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wczoraj koncertem „de Madrid a Buenos Aires" w Galerii Kaskada rozpoczęła się wieczorem 10.jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest.

Music West Fest to wyjątkowe święto muzyki, które po raz kolejny rozbrzmi w malowniczych miejscowościach naszego regionu w czasie wakacji. Tegoroczna edycja to niepowtarzalna okazja, aby doświadczyć muzycznych arcydzieł w otoczeniu pięknych krajobrazów i miejsc Pomorza Zachodniego.
Koncerty odbędą się w różnych lokalizacjach, od historycznych kościołów po urokliwe zakątki miejskie, umożliwiając słuchaczom odkrycie nie tylko muzyki, ale także wyjątkowych miejsc regionu. W programie znajdą się dzieła wielkich mistrzów oraz wywodzące się z muzyki rozrywkowej, a także utwory argentyńskie, hiszpańskie, czy portugalskie.

Festiwal nie tylko łączy tradycję z nowoczesnością, ale także stawia na różnorodność, prezentując szerokie spektrum stylów i gatunków muzycznych. To idealna okazja, aby zanurzyć się w świecie dźwięków, które przekraczają granice czasu i przestrzeni.

Baltic Neopolis Orchestra główny organizator festiwalu opowiedział nam o Festiwalu : Emilia Goch Salvador, Emanuel Salvador
Szczecin Music West Fest
"Śniadanie na trawie" w Willi Lentza poświęcone pamięci Jacka Nieżychowskiego. Fot ze strony Willa Lentza - szczecińska instytucja kultury na FB
"Śniadanie na trawie" w Willi Lentza poświęcone pamięci Jacka Nieżychowskiego. Fot ze strony Willa Lentza - szczecińska instytucja kultury na FB
Dzieci Jacka Nieżychowskiego: Aleksandra Nieżychowska-Stankiewicz oraz Tomasz Nieżychowski. Fot ze strony Willa Lentza - szczecińska instytucja kultury na FB
Dzieci Jacka Nieżychowskiego: Aleksandra Nieżychowska-Stankiewicz oraz Tomasz Nieżychowski. Fot ze strony Willa Lentza - szczecińska instytucja kultury na FB
Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości, a także żywym, nowoczesnym ośrodkiem kultury. To przestrzeń otwarta na prezentowanie dorobku wybitnych twórców, artystyczne eksperymenty i wymianę myśli.

Organizowane tu sobotnie "Śniadania" cieszą się ogromną popularnością. Tym razem przenieśliśmy się do lat 60. Nie bez przyczyny. Ciągle celebrowana jest 100. rocznica urodzin Jacka Nieżychowskiego, postaci której działalność artystyczna mocno odbiła się nie tylko w naszym mieście, ale i kraju.

W latach 50. zakładał szczecińską Operetką. Współtworzył też Silną Grupę pod Wezwaniem. Jednak najbardziej kojarzony jest z Festiwalem Młodych Talentów, który - za jego sprawą - odbył się w 1962 i 1963 roku w Szczecinie. Na "Śniadaniu na trawie" w Willi Lentza była Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj relacji Katarzyny Wolnik-Sayny
"Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbył się wczoraj (8.06.) wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Od lat Opera na Zamku organizuje muzyczne widowisko w tej niepowtarzalnej scenerii.

Tym razem na scenie, ustawionej u stóp Kaplicy Głównej, wystąpili artyści Opery na Zamku, a zabrzmiało "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Całość przygotowała i poprowadziła Małgorzata Bornowska, chórmistrzyni Opery na Zamku. Koncertowi towarzyszył tradycyjny ceremoniał morski: warta studentów Politechniki Morskiej i wybijanie szklanek.

Relację przygotowała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
"Części" Tomasz Majzel
"Części" Tomasz Majzel
„Części” Tomasza Majzela pochłonąłem na raz w całości! Bo nie jest tak, że wyłącznie tom „Części” składa się z części - to Tomek Majzel, jak każdy z nas, z nich się składa. (...) W „Częściach” Tomasza Majzela części siebie: swoich zawahań, zawieruszeń, pytań - odpowiedzi na nie i ucieczek od nich - znajdzie każdy. Czasami poprzez ich brak, czasem w prostocie odpowiedzi, nieraz w intymnych przygodach metafizycznych Sebastiana, który, przynajmniej w części, bywa kaskaderem naszych uczuć, odczuć…". Tak o poecie napisał poeta, Marek Maj.

Inna opinia: "Poeta zapisuje, notuje mijający czas, filozofuje z przekornym poczuciem humoru, chwyta paradoksy i aforyzmy. Zajmują go spacery po parku i sprawy ostateczne." Tak swoją przygodę z książką opisuje poeta, krytyk literacki, Marek Czuku.

Nakładem szczecińskiego wydawnictwa FORMA ukazał się nowy, szósty już tom poetycki Tomasza Majzela zatytułowany "Części".

Z Tomaszem Majzelem rozmawia Agata Rokicka.

Podczas wieczoru w Klubie 13 Muz odbędzie się nie tylko promocja tomu poetyckiego "Części", ale również "Domysłów” Edwarda Balcerzana oraz 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego eleWator pt. „Koniec świata”. Przypomnijmy - sobota, 22 czerwca o 19.00.

A na dłuższe spotkanie z poetą, autorem "Części" zapraszamy jeszcze we wtorek po 22.00 w Radiu Szczecin w audycji "Fonosfera".
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Tomaszem Majzelem
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dążenie do perfekcji za wszelką cenę, przekraczanie własnych możliwości i wielkie przepracowanie możliwości - to historia opowiedziana w najnowszej premierze Teatru Współczesnego. "Giselle - tańcz!" to sceniczny dramat Macieja Podstawnego, w reżyserii Anny Obszańskiej. Reżyserka - łącząc ruch i dramat - opowiada własna historię.

Premiera odbyła się w piątek (10 maja) na dużej scenie Teatru Współczesnego i powstała w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje w Teatrze Współczesnym. Jest także koprodukcją szczecińskiej sceny przy Wałach Chrobrego oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus