Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Inga Iwasiów. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Inga Iwasiów. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Widok z okna w podróży służbowej" Ingi Iwasiów. Materiały promocyjne wydawnictwa
"Widok z okna w podróży służbowej" Ingi Iwasiów. Materiały promocyjne wydawnictwa
Inga Iwasiów w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych zapisywała najpierw na karteluszkach, biletach i marginesach referatów, a w ostatnich latach rejestrowała je w mediach społecznościowych, rozsiewała w chmurach internetu.

Tekstom towarzyszyły zdjęcia - na początku robione kompaktowym aparatem, później telefonem komórkowym. Powstała książka, która nie jest dziennikiem podróży, ani ich spisem czy opisem. To zbiór reflekcji i autoreflekcji o życiu, podróżowaniu i uprawianiu zawodu pisarki czy wykładowczyni.

Z Ingą Iwasiów o jej najnowszej, wydanej przez Biuro Literackie książce rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 część rozmowy Małgorzaty Frymus
Małgorzata Narożna. Fot. Joanna Skonieczna
Małgorzata Narożna. Fot. Joanna Skonieczna
Zapraszamy na wyjątkowy Dzień Dziecka. 1 czerwca warto się wybrać do szczecińskiej Różanki. W pięknym ogrodzie zaplanowano całą serię spotkań dla najmłodszych.
Będzie wspólne czytanie książek, rysowanie i zabawa.

Z dziećmi spotka się m.in. Sylwia Stano, autorka książek i przewodniczka po Kampinowskim Parku Narodowym. Książkę „Chłopiec z ulicy niepoprawnej i Czarny Kucyk” przeczyta dzieciom Małgorzata Narożna z Fundacja Fika Czyta, która jest partnerem wydarzenia.

Na Dzień Dziecka zaprasza Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Bartosz Węglarczyk w Choszcznie. Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Bartosz Węglarczyk w Choszcznie. Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Dębno, Koszalin, Chojna i Choszczno – to właśnie tam w ostatnich dniach z czytelnikami spotkał się Bartosz Węglarczyk. Dziennikarz, razem z Jonnym Danielsem, opublikował książkę "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać".
Książka to przede wszystkim rozmowa o stereotypach jakie ciągle istnieją między Polakami i Żydami. Autorzy dyskutują też o historii, współczesnej polityce i aktualnych wydarzeniach.
Po spotkaniu z czytelnikami w Choszcznie Joanna Skonieczna pytała Bartosza Węglarczyka m.in. o to, co dają takie spotkania.

Książka „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać” ukazała się kilka tygodni temu nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne. Bartosz Węglarczyk rozmawia w niej z Johnnym Danielsem założycielem i prezesem fundacji From The Depths opiekującej się Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. W 2015 roku wydawany w USA żydowski magazyn „The Algemeiner” uznał go za jednego ze 100 najbardziej wpływowych Żydów na świecie.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Fot. materiały promocyjne
Fot. materiały promocyjne
Pod patronatem Radia Szczecin ukazała się właśnie najnowsza książka Agnieszki Gładzik "Niepokorni". To kolejna już powieść tej autorki, której akcja rozgrywa się w Szczecinie. Tym razem przenosimy się do 1946 roku.
W Szczecinie rządzą szabrownicy, przemytnicy, złodzieje oraz agenci Urzędu Bezpieczeństwa – tygiel, w którym każdy z każdym próbuje robić interesy.
Przybywają tu rodziny z różnych stron Polski oraz sowieckich łagrów, by zacząć w poniemieckim mieście nowe życie.

Agnieszka Gładzik to pochodząca z Niebuszewa autorka powieści historycznych. Na swoim koncie ma kilka książek, których akcja toczy się w Szczecinie, to m.in Pomorzanie, Znak Gryfa, Daleko od morza czy Republika. Mieszka i tworzy w Gdańsku.

Z Agnieszką Gładzik Rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Okładka książki. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Okładka książki. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Sławomir Sikora - teolog i duchowny luterański znany jest w Szczecinie nie tylko w gronie parafian z kościoła św. Trójcy. Pastor Sikora to także maratończyk, organizator Biegów Charytatywnych w Szczecinie, poeta, muzyk i pisarz. Po wydanej w 2021 roku "Ławce", niedawno ukazała się nowa powieść - "Bracia". To fascynująca opowieść o mocy tkwiącej w rozmowie i niszczącej sile jej braku, ale również o przeznaczeniu i wolnej woli. Tytułowi bracia wchodzą w życie z traumą śmierci bliskiej osoby. Strata odciska się na całym ich życiu. "Bracia" to opowieść o tym, że nie mamy wpływu na to, co nam się zdarza, ale mamy wpływ na to, co z tymi doświadczeniami zrobimy.

Z pastorem Sławomirem Sikorą o książce, ale nie tylko, rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
"Beksa to opowieść o ludziach i o tym, jak los potrafi spleść ich historie. Zaskakująca, smakowita i napisana pięknym językiem. Precyzyjna jak mechanizm do samodzielnego złożenia, ale bez instrukcji: na początku dostajesz trochę części i kół zębatych, składając je przez długi czas zastanawiasz się, jak to będzie działać, a na końcu okazuje się, że wszystko idealnie się zazębia, a efekt wzbudza podziw" - tak o najnowszej książce Marcina Grzelaka napisał Marek Stelar.
"Beksa" to świat szczecińskich gangsterów...mężczyzn silnych i słabych jednocześnie.
Primerę książki, która ukazała się w nowym szczecińskim wydawnictwie POZA, poprzedziła duża kampania promocyjna.
Z Marcinem Grzelakiem rozmawiała Joanna Skonieczna


"Beksa" to trzecia książka Marcina Grzelaka i jednocześnie pierwsza, której akcja toczy się w Szczecinie.
Autor ma na swoim koncie jeszcze: "Pułapkę na anioły" i "Cukier na duszy".
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin
Nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin
„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora, Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów. Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.

Premiera audiobooka na podstawie "Szóstki", która ukazała się w wydawnictwie Filia w poniedziałek, 22 kwietnia w Radiu Szczecin, po godzinie 11.

Warto jeszcze dodać, że autor otrzymał w sobotę (20 kwietnia) nagrodę za swoją książkę "Kozioł". Przemysława Kowalewskiego wyróżniono Nagrodą Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Kryminalny Debiut Roku 2023.

Posłuchaj "Szóstki".
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
1234567