Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
"Maszynka do świerkania. Teksty z krainy absurdu". Wydawnictwo Emocje Plus Minus
"Maszynka do świerkania. Teksty z krainy absurdu". Wydawnictwo Emocje Plus Minus
Teksty wygenerowane na czacie w projekcie MULTIPOETRY stały się kanwą do powstania pięknej publikacji znanego poety i autora tekstów piosenek Michała Zabłockiego. "Maszynka do świerkania. Teksty z krainy absurdu". Znamy je bo wyśpiewane były przez Czesława Mozila na jego płycie "Debiut" .

"Istnieje szansa, że te absurdalne wytwory będą najseksowniejszą rzeczą, jaką przeczytacie w tym tygodniu, a może i miesiącu". mówi Michał Zabłocki. Czy odpowie nam na pytanie jak wygląda i działa taka maszynka?

Na dłuższą rozmowę z Michałem Zabłockim i Czesławem Mozilem o płycie "Chodźmy na ławeczkę" zapraszamy w drugi dzień świąt.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Okładka książki. Fot. materiały promocyjne wydawnictwa.
Za kilka dni, większość z nas usiądzie przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawią się potrawy z różnych zakątków obecnej i dawnej Polski. Dlaczego? Dlaczego w jednej rodzinie na stole są kresowe łakocie, wielkopolskie zupy i mazowieckie dania z ryb?

O tym właśnie jest książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej „Ziemie. Historia odzyskiwania i utraty”. To opowieść o „wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach, które trzeba było podejmować w nowej rzeczywistości. O decyzjach trudnych, które wielu przemilczało.” (źródło radionaukowe.pl). "Ziemie..." to też historia osobista. Historia o zapuszczaniu korzeni na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Radio Naukowe

Z autorką rozmawiała Joanna Skonieczna

Dłużej porozmawiamy o tym w świątecznym programie Radia Szczecin. Zapraszamy 26 grudnia po godzinie 21.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Okładka książki Wojciecha Lizaka "Fale czasu Szczecin i port na kartach historii", Szczecin 2024
Okładka książki Wojciecha Lizaka "Fale czasu Szczecin i port na kartach historii", Szczecin 2024
"Jakiś czas temu rozważany był projekt Muzeum Portu Szczecińskiego. O dziwo, mniej było barier biurokratyczno-organizacyjnych, a więcej mentalnych, w tym czasie trudnych do pokonania. Szkoda, bo Szczecin mógłby mieć znacznie lepszą pozycję na muzealnej mapie Polski. Co więcej, nie ma też placówki, która monograficznie pokazywałaby historyczne związki Szczecina z morzem." - pisze we wstępie swojej książki Wojciech Lizak.

W publikacji „Fale czasu Szczecin i port na kartach historii” autor pokazuje część swoich zbiorów - map, rycin, zdjęć, wyobrażeń morskiego miasta. Zbiorów, które mogłyby znaleźć się właśnie w wymarzonym przez niego Muzeum Portu Szczecińskiego.

Z dr. Wojciechem Lizakiem - historykiem, antykwariuszem, muzealnikiem, autorem książki rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Kasia Brzozowska i jej "Dziubek". Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Kasia Brzozowska i jej "Dziubek". Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Ma być magicznie i bajkowo. Nie zabraknie niespodzianek, zagadek i konkursów, kawy i ciasteczek, a przede wszystkim czytania, teatru i rozmów. W niedzielę (5 grudnia) o godzinie 16 w Roofie w Galerii Turzyn odbędzie się promocja książki dla dzieci Kasi Brzozowskiej "Dzióbek".

Kasia Brzozowska to autorka, animatorka, podróżniczka, reżyserka spektakli dla dzieci. Wielbicielka zielonej herbaty, Azji i natury. Uzależniona od literatury, dobrego kina i spacerów z psem Dinem. "Dzióbek" to jej druga książka. W grudniu 2022 roku debiutowała "Stukoszelestem".

Z Kasią Brzozowską rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Tydzień temu w sobotę przyznana została Nagroda Literacka Jantar 2023. W tym roku do Książnicy Pomorskiej przesłano 29 książek, których autorzy są związani z naszym regionem. Do finału zakwalifikowano pięć. Prócz tego jury wyróżniło kolejnych pięć, wartych zauważenia. I przeczytania. Nowością tej edycji było ogłoszenie plebiscytu i wręczenie Nagrody Czytelników, którą otrzymał Przemysław Kowalewski za powieść kryminalną „Kozioł”.

W piątce finalistów znalazły się dwie powieści i trzy tomiki poetyckie: „Późne życie” Ingi Iwasiów, „Do żywego” Artura Daniela Liskowackiego, „Chłopiec w ogniu” Alana Sasinowskiego, „Hotel Mariański” Cezarego Sikorskiego i „Scherzofrenia” Konrada Wojtyły. Jantar powędrował do Artura Daniela Liskowackiego, z którym rozmawialiśmy tydzień temu, a dziś rozmowa z kolejnym finalistą. Agata Rokicka i nasz gość.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Alanem Sasinowskim
Adam Zadworny. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Adam Zadworny. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
„Mayday, mayday! Jan Heweliusz” - kapitan nadaje komunikat, który na całym świecie oznacza wezwanie pomocy na morzu. Jest 14 stycznia 1993 roku, godzina 4.36. Prom coraz bardziej pogrąża się w wodzie i staje się jasne, że to ostatnie chwile na ucieczkę. Pasażerowie skaczą do lodowatego Bałtyku, choć na pokładzie nie ma dla nich kombinezonów termicznych. Wkrótce do statku zaczynają się wlewać setki ton wody, odcinając drogę pozostałym.

Adam Zadworny opowiada historię największej katastrofy morskiej w powojennej Polsce: z ponad sześćdziesięciu osób, które były na promie, przeżyło zaledwie dziewięć - wyłącznie załoga. Z autorem książki "Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku" rozmawia Małgorzata Frymus. Publikacja ukazała się w wydawnictwie Czarne.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
„Artysta” to kolejny, po „Wizjonerze”, kryminał Diany Brzezińskiej, której bohaterem jest profiler Aleksander Lewis. Tym razem bohaterowie powieści szukają mordercy, dla którego zbrodnia jest...sztuką. Swoje „dzieła” prezentuje m.in. w najbardziej rozpoznawalnych miejscach w Szczecinie czyli przy Centrum Dialogu Przełomy.

Czy śledczym uda się ustalić kto i dlaczego dokonuje makabrycznych zbrodni?
Z autorką Dianą Brzezińską rozmawiała Joanna Skonieczna.

Diana Brzezińska to jedna z najbardziej popularnych w Polsce, szczecińskich autorek kryminałów. Na swoim koncie ma m.in. cykl, którego bohaterką jest prokuratorka Gabriela Sawicka.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
1234567