Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Danuta i Dariusz Kamińscy. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Danuta i Dariusz Kamińscy. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Danusia i Darek Kamińscy są w Szczecinie odkąd pamiętam, czyli dla mnie (Małgorzata Frymus) od zawsze. Znam ich oczywiście nie tylko z Teatru lalek Pleciuga, ale też z zamkowych scen. Darek przez kilka lat kierował "Piwnicą przy Krypcie", gdzie realizował świetny autorski program, często muzyczny.

Kiedy niedawno dowiedziała się, że wyjeżdżają ze Szczecina poczułam jakby coś ważnego się kończyło. Trochę dziś powspominamy, a proszę nam wierzyć jest co.

Poniżej krótkie cv obojga artystów ze strony Teatry Lalek Pleciuga.

Danuta Kamińska:
Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku (1978) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W latach 1981-1987 po raz pierwszy zatrudniona została jako aktorka lalkarka w Teatrze Lalek "Pleciuga"; w latach 1987-1991 i 1992-1995 podjęła pracę w Teatrze Polskim w Szczecinie jako aktorka dramatyczna. Do Pleciugi wróciła w 1996 r roku.

Jej najważniejsze role to: Zelima w "Księżniczce Turandot" w reżyserii F. Fromada, Nastazja Filipowna w "Idiocie" w reżyserii A. Maja, Wiera w "Wernisażu" w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego, Doris Levine w "Bogu" W. Allena w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego, "Antygona" w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego, tytułowa "Królowa śniegu" w reżyserii Anny Augustynowicz, św. Genowefa i Matka Boska w "Żywotach świętych" w reżyserii Jana Wilkowskiego i Bohdana Głuszczaka, Danusia w "8 dniach stworzenia świata" w reżyserii Krzysztofa Raua, Czarownica w "Baśni o Roszpunce" w reżyserii Dariusza Kamińskiego, Baba Jaga w "Szewczyku Dratewce" w reżyserii Aleksandra Maksymiaka, Wiedźmiła w "O Rycerzu Pryszczycerzu" w reżyserii Dariusza Kamińskiego i pani Betterton w "Stworzeniach scenicznych" w reżyserii Pawła Aignera; występowała też w "Bajkach samograjkach" w reżyserii Anny Augustynowicz.

W 1985 roku została laureatką piosenki aktorskiej we Wrocławiu. Od 1992 roku współpracowała z Piwnicą przy Krypcie oraz z lokalnym oddziałałem TV Szczecin (współgospodyni programu "3-5-7"). Ponadto wielokrotnie była asystentką reżysera w spektaklach realizowanych w Pleciudze.

Dariusz Kamiński:
Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej im. AleksandraZelwerowicza w Warszawie, Wydział Lalkarstwa w Białymstoku. Jako aktor związany jest z Teatrem Lalek "Pleciuga" od 1981 roku. Zagrał m.in. w "Korozji" w reżyserii Leszka Mądzika, "Tańczącej gazeli i magicznym tam-tamie" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, "Małej syrence" w reżyserii Waldemara Wolańskiego, "Bajkach samograjkach" w reżyserii Anny Augustynowicz.

Jako reżyser zadebiutował w 1995 roku przedstawieniem "Jaś i Małgosia" Jana Brzechwy. Spośród wszystkich realizacji kilka uznaje za najważniejsze. Klasyczną baśń "Jaś i Małgosia" według Jana Brzechwy wzbogacił w tytule o dopisek "z naszej ulicy", w warstwie muzycznej uwspółcześnił muzyką rap. Następna istotna inscenizacja, autorskie przedstawienie "Dwa serca, czyli zakochane instrumenty" - to liryczna teatralna opowieść o miłości. Jako ojciec dorastającego syna nie zapomniał o młodzieży, którą trudno czasami przekonać do odwiedzenia teatru lalkowego; do tego wymagającego odbiorcy skierował swój następny spektakl - "Andersen, Andersen...", dając przy tym dowód - po raz pierwszy, ale nie ostatni - swej wielkiej fascynacji twórczością H.Ch. Andersena. Natomiast "Trzy bajki o smoku" Milady Masatovej to barwne, dynamiczne i wesołe przedstawienie dedykowane małej dziewczynce - Marcie Stalmierskiej - i z wielkim powodzeniem prezentowane w przygranicznych miejscowościach niemieckich w ramach realizowanego przez Teatr Lalek "Pleciuga" projektu "Teatr ponad granicą". Wszystkie wymienione przedstawienia zyskały dzięki Jolancie i Tomaszowi Brejdakom, artystom-plastykom, oryginalną oprawę scenograficzną.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Danutą i Dariuszem Kamińskimi
Anna Niemiec zdjęcie nagrodzone
Anna Niemiec zdjęcie nagrodzone
Nikt tak jak Anna Niemiec nie pokazuje Szczecina. Nikt tak jak Ona nie tworzy klimatu ulicy.

Pani Anna jest niebywale interesującą osobą o ciekawym spojrzeniu na otoczenia. Ważne miejsce w tym wszystkim zajmuje człowiek. Często jej fotografie są czarno białe, a charakterystycznym elementem jest mgła, z której wyłania się bohater zdjęcia.

A wszystko zaczęło się od radiowego projektu Andrzeja Kutysa "Migawka". Dzisiaj sama organizuje warsztaty, robi plenery i jak twierdzi fotografia uratowała jej życie.

Jej fotografie często są nagradzane, ostatnia nagroda to pierwsze miejsce podczas 11. edycji londyńskiego konkursu Fine Art Photography Award w kategorii "Street".

Jak powstało? Z panią Anną rozmawia Katarzyna Wolnik-Sayna.
z miłości do Szczecina
z miłości do Szczecina
To już druga edycja wydarzenia, które łączy pasję do literatury, fotografii i sztuki. Wspólnym mianownikiem jest miasto Szczecin. Ideą wiodącą zaś wskazanie na ujęcia fotograficzne i fragmenty utworów. Dialog artefaktów i osób, którym przyświeca myśl „Z miłości do Szczecina”.

W tym roku zaproszono pisarki i pisarzy do debaty na temat literatury Szczecina, lokalnej historii i ciekawych miejsc, które stały się inspiracją twórczą. Autorzy zdjęć skadrują twórczo te miejsca. Od fotografii do literatury, każda praca przenosi nas w inny zakątek naszego pięknego miasta i ukazuje jego różnorodność.

Wystawa przedstawia 24 fotografie i 4 rysunki.

Wybór daty wernisażu, 10 kwietnia, nie jest przypadkowy. W tym sezonie obchodzimy dziesięciolecie budynku Filharmonii oraz dziesięciolecie twórczości literackiej Sylwii Trojanowskiej, Marka Stelara i Leszka Hermana, a także piętnastolecie powieści Ingi Iwasiów „Bambino”.

Kwiecień to miesiąc książki, aby to podkreślić podczas wydarzenia będzie można zakupić książki z autografem autorów.
Z miłości do Szczecina cz 1
Z miłości do Szczecina cz 2
XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SAKSOFONOWY
XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SAKSOFONOWY
XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SAKSOFONOWY
27.04 – 18.05. 2025
Szczecin-Golczewo-Kamień Pomorski-Świnoujście-Wałcz-Goleniów

XVI Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy – niepowtarzalne święto muzyki już za chwilę rozpocznie się w Szczecinie. Już w dniach 27 kwietnia – 10 maja 2025 zaplanowano wiele spotkań z udziałem najlepszych saksofonistów z całego świata! Koncerty na najwyższym poziomie – mistrzowskie interpretacje w wykonaniu światowej klasy muzyków.
Będą też Warsztaty i masterclassy – wyjątkowa okazja do nauki od najlepszych. Wśród zaproszonych: Prof. Francesco Martinez (Konserwatorium w Madrycie), John Sampen (Bowling Grenn University), Marilyn Shrude (Bowling Grenn University), Henk Twillert (Konserwatorium w Porto i Amsterdamie), Zhiyin Luo (HuiZhou University, GungDong).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Dariuszem Samólem
Fot.KWP w Szczecinie
Fot.KWP w Szczecinie
Niewielki kapsel, a w środku... cenna relikwia - kość świętego Ottona.
Nie można go było odnaleźć przez prawie 20 lat, bo zawieruszył się podczas remontu katedry w Kamieniu Pomorskim. Nie zapomniał o nim jednak szczeciński policjant i historyk nadkom. dr Marek Łuczak. Dzięki jego staraniom kapsel się odnalazł, a kość św. Ottona zajęła należne sobie miejsce w ozdobnym relikwiarzu.

Historia jest jednak co najmniej niecodzienna. "Policjant od zabytków" opowiedział ją Elżbiecie Bieleckiej.
Posłuchaj relacji Elżbiety Bieleckiej
Fot. gniezno2025.pl
Fot. gniezno2025.pl
W piątek (18.04.2025) przypadła umowna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego polskiego króla i twórcy potężnego państwa, które swoimi wpływami sięgało od Rusi, przez Czechy, aż po Połabie.

Co wiemy o Chrobrym? Jakim był człowiekiem, a jakim politykiem i dowódcą? Oraz dlaczego rocznica jego koronacji jest tak ważna w polskiej historii?
O tym Przemysław Lis rozmawia z mediewistą, profesorem Jerzym Pysiakiem z Uniwersytetu Warszawskiego.


TK Tysiaclecie koronacji Chrobrego - rozmowa z prof. Jerzym Pysiakiem
Fot. Materiały prasowe Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku
Pianistka i psycholożka. Wielokrotnie nagradzana na konkursach pianistycznych w Polsce i w Niemczech. Po studiach na Kierunku Psychologia Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego rozpoczęła pracę jako wykładowca Wydziału Nauk o Zdrowiu w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym i w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. W tej chwili kontynuuje też studia u Artemidy Ikonomu-Cichockiej na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Aleksandra Sławińska, bo o niej mowa, wychowywała się w stanie Nowy Jork. Już jako pięciolatka zdradzała zainteresowania malarstwem za sprawą swego kuzyna, wówczas dwudziestokilkuletniego Jacka Laroux, cenionego artysty malarza o polskich korzeniach, nadal mieszkającego w Nowym Jorku, którego twórczość opiera się na witrażach i tzw. potłuczonych szklanych obrazach. Jego prace wystawiane są w wielu znaczących amerykańskich galeriach.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku zainteresował się nietuzinkowymi obrazami Laroux korespondującymi z twórczością Fryderyka Chopina dzięki nowemu holistycznemu spojrzeniu na polskiego kompozytora, który niejako kreuje Sławińska. I tak, już 23 kwietnia w Konsulacie RP – w sercu Manhattanu, odbędzie się wyczekiwane wydarzenie pt. „Piękno Chopina” („The beauty of Chopin”), w którym młoda artystka posiadająca jak i Jack – polskie oraz amerykańskie obywatelstwo, wśród jego prac zagra Recital Chopinowski. Połączy go z wykładem z zakresu psychologii muzyki z elementami rytmiki.

Wstęp jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrą Sławińską
1234567
Fot. Małgorzata Frymus
Fot. Małgorzata Frymus
Modlitewnik z XVIII wieku i harmonijka ustna z 1920 roku wzbogaciły w ostatnim czasie zbiory specjalne Książnicy Pomorskiej. A to zakupy dokonane dzięki kiermaszowi książki za złotówkę, który co kilka miesięcy odbywa się w bibliotece. Dziś startuje kolejny i przez najbliższy tydzień w wypożyczalni głównej będzie można znaleźć duży wybór literatury pięknej i książek z różnych dziedzin nauki .

"Co zrobić z książkami z darów, które nie zostały przyjęte do zbiorów, bo już np w nich są inne egzemplarze" - najlepiej znaleźć im nowych właścicieli mówi Katarzyna Zborowska przewodnicząca Koło nr 1 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich bowiem to Stowarzyszenie wraz z Książnicą organizuje kiermasz.

Kiermasz odbywać się będzie w godzinach otwarcia Książnicy Pomorskiej
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Spektakl pt. "Kopenhaga", na zdjęciu Renata Dancewicz. (Fot. Włodzimierz Piątek)
Spektakl pt. "Kopenhaga", na zdjęciu Renata Dancewicz. (Fot. Włodzimierz Piątek)
Premiera "Kopenhagi" Michaela Frayna odbyła się wczoraj (5.04.2025) w Teatrze Polskim w Szczecinie. Zainaugurowała Drugi Szczeciński Festiwal Bonhoeffera "Ślady", tym samym po raz drugi Szczecin jest miejscem refleksji nad dziedzictwem Dietricha Bonhoeffera - wybitnego teologa, duchownego i działacza antynazistowskiego.

„Kopenhaga" napisana przez Frayna w 1999 roku, to dramat przepełniony filozoficznymi pytaniami o granice odpowiedzialności ludzi nauki i etyczne źródła naszych decyzji. Na przecięciu politycznej poprawności, poczucia fałszywego patriotyzmu i humanistycznych pobudek, Frayn wikła bohaterów w niebezpieczną grę, na szali której stawia ich sumienie. Zwykły przypadek czy walka ambicji? Niezależnie od odpowiedzi, wszystkie elementy spotkania miały wpływ na bieg światowych wydarzeń politycznych w początkach ery, kiedy człowiek w imię szlachetnych osiągnięć postanowił zrównać z ziemią dotychczas znany nam świat. Nad sztuką Frayna unoszą się niepokojące duchy przeszłości. Autor nakłada na siebie warstwy niewyraźnych wspomnień, twardych faktów i autorskich domysłów, by w efekcie stworzyć mapę myśli przypominającą labirynt przecinających się korytarzy. Nauka, która staje się ważniejsza niż życie, pasja silniejsza niż moralność, zdrada względem własnych przekonań lub oczekiwań innych. Dramaturgiczna rekonstrukcja Frayna otwiera pytania, które może zadać sobie każdy, kto pragnie budowy nowego porządku, odkrycia tego co nieznane, wpływania na rzeczywistość z pomocą nauki, umysłu i wiedzy.

Przedstawienie Kopenhaga do obejrzenia w Teatrze Polskim w ostatni weekend kwietnia i maja.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny