Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Anna Mazurek - dramaturżka i Piotr Michalski koordynator Transgranicznych spotkań teatralnych. Fot Małgorzata Frymus
Anna Mazurek - dramaturżka i Piotr Michalski koordynator Transgranicznych spotkań teatralnych. Fot Małgorzata Frymus
Niektórzy mogą mówić, że bardzo długo musieliśmy czekać na 57. Kontrapunkt, który od tego roku nazywa się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. Dwa lata szybko minęły i już w najbliższy piątek zaczynamy trzydniowym otwarciem zatytułowanym "Siedem Aktów Miłosierdzia".

Na piątek, sobotę i niedzielę wymyślono siedem działań performatywno - heppeningowych. Szczegóły w rozmowie Małgorzaty Frymus.
7 Aktów Miłosierdzia na start
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Zakończył się pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, w ramach którego zaplanowano szereg wydarzeń z udziałem wybitnych specjalistów.

W poniedziałek na deskach Teatru Polskiego został zaprezentowany monodram z udziałem znakomitego Łukasza Lewandowskiego "Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka.
"Historia Jakuba" inspirowana jest prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz katolicki dowiaduje się o swoich żydowskich korzeniach i próbuje zgłębić religię przodków.
Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.

„Historia Jakuba” to forma przygotowana specjalnie dla Łukasza Lewandowskiego przez Tadeusza Słobodzianka. Autor przepisał swój dramat, który był wcześniej realizowany w dużej obsadzie na scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie, w reżyserii Ondreja Spišáka. Za kreację Mariana/Jakuba w tym spektaklu Łukasz Lewandowski otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA oraz wyróżnienie aktorskie na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Innym ważnym wydarzeniem Festiwalu była debata na temat "Polskiego kształtu dialogu. Rozmowa o biografii i twórczości Józefa Tischnera", z udziałem m.in. profesora Tadeusza Gadacza i biografa Tischnera, Wojciecha Bonowicza.

Wydarzeniom festiwalowym - organizowanym przez Teatr Polski, Uniwersytet Szczeciński, Morskie Centrum Nauki przy współpracy z Klasztorem Dominikanów i Parafią Ewangelicko-Augsburską - przysłuchiwała się Małgorzata Frymus.
Tadeusz Słobodzianek o "Historii Jakuba" w rozmowie z Małgorzatą Fymus
Wojciech Bonowicz o Tischnerze w rozmowie z Małgorzatą Fymus
Orkiestra ILYO 2023 pod dyrekcją Rune Bergmanna na próbie w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Piotr Nykowski
Orkiestra ILYO 2023 pod dyrekcją Rune Bergmanna na próbie w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Piotr Nykowski
International Lutosławski Youth Orchestra, to odbywające się co roku unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe, których celem jest umożliwienie młodym muzykom z całego świata (studentom uczelni muzycznych) zdobycia doświadczenia i umiejętności gry w orkiestrze symfonicznej. Uczestnicy warsztatów biorą udział w zajęciach poszczególnych sekcji instrumentalnych, prowadzonych przez doświadczonych muzyków orkiestrowych z czołowych zespołów polskich i zagranicznych, a także wybitnych pedagogów z rodzimych i europejskich uczelni.

W ostatnich latach tutorami ILYO byli instrumentaliści m.in. z Berliner Philharmoniker, Concertgebou w Amsterdam czy NOSPR – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Po zajęciach sekcyjnych muzycy w wieku od 18. do 30. roku życia, uczestniczą w próbach tutti z doświadczonym dyrygentem i solistą. To właśnie wtedy powstaje orkiestra, która pod koniec warsztatów gra dwa koncerty. Jeden z nich zawsze odbywa się w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie, gdzie prowadzone są zajęcia, natomiast drugi, jest koncertem wyjazdowym – w tym roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Termin zgłoszeń do ILYO upływa 30 kwietnia 2024. Wyniki konkursowych przesłuchań i skład Orkiestry zostaną opublikowane 17 maja. Warsztaty odbędą się od 18. do 24. sierpnia.

O projekcie mówi kompozytor Mateusz Czarnowski – główny producent tegorocznego przedsięwzięcia.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mateuszem Czarnowskim
Mat. promocyjne organizatora
Mat. promocyjne organizatora
Ten festiwal wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina, Polski, a nawet Europy. Jest znakomitą propozycją na czas „wielkiej majówki”. Gromadzi nie tylko rzesze wielbicieli muzyki klasycznej, ale także młodych, zdolnych muzyków z niemal całego świata, którzy podczas festiwalu biorą udział w kursie muzycznym Szczecin Classic Academy.

Szczecin Classic, bo o tym festiwalu mowa, odbędzie się już po raz 6., tym razem pod hasłem „6 zmysł”. Zmysłowa majówka muzyczna od 27 kwietnia do 3 maja.
O zmysłowym festiwalu Szczecin Classic 2024 w rozmowie Agaty Rokickiej z Emilią Goch-Salvador - altowiolistką, dyrektorą Baltic Neopolis Orchestra.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Emilią Goch-Salvador
Kontrabasiści w oczach artysty malarza: Cyprian Nocoń. Obraz „Marsz”, 100x130 cm, olej na płótnie, 2019 rok. Fot. Materiały prasowe
Kontrabasiści w oczach artysty malarza: Cyprian Nocoń. Obraz „Marsz”, 100x130 cm, olej na płótnie, 2019 rok. Fot. Materiały prasowe
Katedra Instrumentów Smyczkowych Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki zorganizowała po raz pierwszy Szczecin MasterClass. Pomysłodawcą warsztatów skierowanych do młodych kontrabasistów był dr Karol Nasiłowski – solista i lider grupy kontrabasów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza oraz adiunkt, prowadzący w uczelni klasę tego instrumentu. Beneficjentami zajęć byli studenci Akademii Sztuki oraz uczniowie szkół muzycznych z województwa zachodniopomorskiego.

Klasę mistrzowską prowadził dr Marek Romanowski – kontrabasista słynnej NOSPR – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz pedagog Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ukończył studia w Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie Jana Kotuli otrzymując medal Primus Inter Pares – dla najlepszego absolwenta roku oraz na Uniwersytecie Sztuk w Bernie w Szwajcarii na kierunku Master of Arts Specialised in Music Performance – Soloist Diploma w klasie Ruslana Lutsyka, które ukończył z wyróżnieniem.

Występował z towarzyszeniem takich orkiestr, jak m.in. Münchenner Kammerorchester, Brandenburgisches Staatorchester Frankfurt, Orquestra Filharmonica de Navarra czy Sinfonieorchester Biel-Solothurn. Współpracował ponadto z Royal Concertgebouw Orchestra, Berner Symphonieorchester, Mannheimer Philharmoniker, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Sinfoniettą Cracovią, AUKSO Orkiestrą Kameralną miasta Tychy czy Orkiestrą Muzyki Nowej. Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą.

Trzeba też podkreślić, że dr Karol Nasiłowski – inicjator Szczecin MasterClass jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i laureatem licznych międzynarodowych konkursów. Koncertuje w kraju i za granicą na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. BBC Proms (Londyn), Ultimo (Oslo), Fjord Cadenza (Norwegia) czy Festiwal Chopinowski (Nowy Jork). Współpracuje z orkiestrami, wśród których są m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Concerto Avenna, Sinfonia Iuventus w Warszawie, Pruska Kameralna oraz Duńskie – Narodowa Kameralna i Narodowa Symfoniczna.

O walorach kursów mistrzowskich po zakończonej wczoraj, 13 kwietnia 2024 roku pierwszej edycji Szczecin MasterClass mówią kontrabasiści Karol Nasiłowski i Marek Romanowski.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z kontrabasistami Karolem Nasiłowskim i Markiem Romanowskim
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pokazy mody w Szczecinie odbywają się niezmiernie rzadko. Nie ma u nas wielkich pracowni mody, które chwaliłyby się swoimi projektami. Stąd wczorajszy (13 kwietnia) pokaz w Muzeum Narodowym, gdzie swoje modele na tle antycznych rzeźb zaprezentował Michał Marczewski, wart jest szczególnej uwagi.

Była to kolekcja wiosna-lato 2024, z jednoczesnym świętem 20-lecia pracy twórczej projektanta. Były suknie codzienne, ale pokaz zdominowały charakterystyczne dla Marczewskiego suknie koktajlowe w pastelowych barwach.
Po pokazie Małgorzacie Frymus udało się porozmawiać z Michałem Marczewskim.
Muzeane artefakty sprzed 800 lat. Fot.Małgorzata Frymus
Muzeane artefakty sprzed 800 lat. Fot.Małgorzata Frymus
Muzeane artefakty sprzed 800 lat. Fot.Małgorzata Frymus
Muzeane artefakty sprzed 800 lat. Fot.Małgorzata Frymus
Muzeum Narodowe w Szczecinie co roku 3 kwietnia w kolejna rocznicę nadania Szczecinowi praw miejskich przypominało, pokazywało zabytki związane z aktem lokacyjnym. Był to odpis pierwotnego dokumentu z 1283 roku. Pokazywano jego pismo, pieczęcie - szczegóły na różna sposoby.

W tym roku Muzeum postanowiło zaprezentować unikatowy obiekt z kolekcji Starożytności Pomorskich datowany na pierwsza połowę XIII wieku, czyli z czasów lokacyjnych. To "Plakieta ażurowa z ptakiem". Zainspirowało to nas do kolejnych odwiedzin Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Staromłyńskiej 27.

O artefaktach sprzed niemal 800 lat opowiadają Krzysztof Kowalski i Daniel Źródlewski.
TK Ślady lokacji Szczecina cz 1
TK Ślady lokacji Szczecina cz 2
1234567
Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.
W prezentowanym badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. Są to: multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki i czytanie na platformach takich jak: TikTok, gdzie obecna jest społeczność BookTok, BookTube na YouTube czy też Instagram.
O raporcie z Romanem Chymkowskim z Biblioteki Narodowej rozmawiała Joanna Skonieczna

Warto jednak dodać, że nadal wybieramy przede wszystkim papierowe książki. Po tę elektroniczną sięga zaledwie 7 procent czytelników.
Czytamy najchętniej:kryminały, literaturę sensacyjną, non-fiction oraz biografie. Nazwiskiem, które od kilku lat utrzymuje się na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych pisarzy jest Remigiusz Mróz
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Sztukmistrz z miasta Lublina, na zdjęciu Jakiub Sokołowski Fot. Włodzimierz Piątek
Sztukmistrz z miasta Lublina, na zdjęciu Jakiub Sokołowski Fot. Włodzimierz Piątek
Sztukmistrz z miasta Lublina Fot. Włodzimierz Piątek
Sztukmistrz z miasta Lublina Fot. Włodzimierz Piątek
Sztumistrz z miasta Lublina Foto Włodzimierz Piątek
Sztumistrz z miasta Lublina Foto Włodzimierz Piątek
Premiera spektaklu na podstawie powieści autorstwa laureata Nagrody Nobla, Isaaca Singera – „Sztukmistrz z Lublina” odbyła się w sobotę (23 marca) w Teatrze Polskim na scenie włoskiej.

To opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, o próbie odrzucenia wiary, buncie przeciwko tradycjom przodków, jak też o pragnieniu spełnienia marzeń. Jasza Mazur to tytułowy sztukmistrz, mistrz iluzji, akrobata. Większość czasu spędza w drodze, prezentując swoje umiejętności. Ma wierną żonę, a mimo to romansuje z kilkoma kobietami. Balansując na krawędzi dwóch kultur - żydowskiej i zachodnioeuropejskiej, jak też będąc przekonany o swojej wyjątkowości, zrywa z tradycją i religią swoich przodków. Czy przyniesie mu to upragnione szczęście?
Przedstawienie reżyseruje według własnego libretta Jan Szurmiej, z którym rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus