Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Andrzej Ryfczyński dla Radia Szczecin. Fot. Agnieszka Natø Natorska
Andrzej Ryfczyński dla Radia Szczecin. Fot. Agnieszka Natø Natorska
Niektórzy mówili, że miał w sobie coś z krokodyla - podobnie jak on upatrywał ofiary i czekał na odpowiedni moment. Nie zabijał, ale zamykał czas w klatce fotografii. Zdjęcie musi mówić jak najwięcej, być perfekcyjne. Andrzej Ryfczyński od prawie 60 lat dokumentował życie wokół siebie. Tysiące ujęć, tysiące zdjęć. Dzięki jego fotografiom pełnym emocji wsiadamy do machiny czasu i podróżujemy do miejsc, których często już nie ma. Siły, jaką niosą zdjęcia, wartości zatrzymanej chwili doświadczał na własnej skórze. Był od lat związany z naszym regionem i był wszędzie tam, gdzie być trzeba, by zatrzymać czas.

Andrzej Ryfczyński, fotoreporter i artysta fotograf, kronikarz życia na Pomorzu Zachodnim zmarł w czwartek. Katarzyna Wolnik-Sayna zaprasza na krótki spacer po jego wystawach, migawkę z życia tego nietuzinkowego człowieka.
Posłuchaj wspomnienia Katarzyny Wolnik-Sayny
Materiały organizacyjne organizatora
Materiały organizacyjne organizatora
Data urodzin lipskiego kompozytora Jana.Sebastiana Bacha jest datą umowną (w źródłach podaje się dwie różne - 21 i 31 marca), niemniej rocznica kolejnych jego urodzin jest świetną okazją do posłuchania koncertu organowego na jego cześć.

Uczniowie klasy organów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, prowadzonej przez dr Małgorzatę Klorek zapraszają w poniedziałek, 31 marca o godz. 12.30 na Staromłyńską 13 na koncert z okazji 340. rocznicy urodzin Bacha.

O tym kompozytorze i koncercie opowiadają: Małgorzata Klorek - organistka, koordynator projektu polsko-niemieckiego Europejskiej Akademii Organowej, kierownikiem artystycznym międzynarodowych festiwali organowych, prowadząca klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz jej uczniowie - Jan Kułakowski i Filip Kamiński. Z gośćmi rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Krzysztof Wakuliński, Michał Janicki i Adam Dzieciniak. Już niedługo na naszej antenie kolejne słuchowisko z udziałem znanych aktorów. To "Szekspir w Klubie Seniora" - historia w której zupełnie przypadkowi ludzie chcą wspólnie wystawić przedstawienie teatralne.
Za adaptację tekstu Wojciecha Kwiatkowskiego odpowiada Maria Brzostyńska.

W słuchowisku wystąpią również: Bożena Furczyk,Małgorzata Chryc-Filary, Ewa Sobiech i Iwona Kowalska-Zych. Za realizację dźwięku odpowiada Wawrzyniec Szwaja. Premiera w Studiu S1 Radiu Szczecin już niedługo.
Posłuchaj relacji Joanny Skoniecznej
Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu VOICESandVILLAS 2024. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin/Archiwum]
Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu VOICESandVILLAS 2024. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin/Archiwum]
Międzynarodowy Konkurs Wokalny VOICESandVILLAS 2025, organizowany przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury ogłasza nabór na kolejną edycję.

Pierwsza edycja odbyła się w maju ubiegłego roku w Willi Lentza, a termin składania wniosków do tegorocznej edycji upływa w połowie kwietnia.

Do rywalizacji przystąpić mogą śpiewacy reprezentujący wszystkie narodowości, niezależnie od miejsca zamieszkania, urodzeni nie wcześniej niż w kwietniu 1984 i nie później niż w kwietniu 2006 roku. Artyści zaprezentują swój talent przed melomanami i międzynarodowym jury - wybitnymi przedstawicielami świata muzyki.

Małgorzata Frymus rozmawia z pomysłodawczynią konkursu - prof. Katarzyną Dondalską.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
W ubiegłym roku chęć grania w ILYO – International Lutosławski Youth Orchestra zgłosiło około czterystu instrumentalistów z czterech kontynentów, w tym z kilkunastu krajów, m.in. z Peru, Tajwanu, Wenezueli, Meksyku, Hiszpanii, Macedonii, Francji, Niemiec, Węgier, Portugalii, Belgii, Ukrainy i z Polski. W drodze konkursu wyłoniono ostatecznie 80 osób.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła nabór do tej międzynarodowej orkiestry. Warto przypomnieć, że ILYO to odbywające się co roku unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe, których pomysłodawcą w 2013 roku była Dorota Serwa – ówczesna dyrektor Filharmonii. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie młodym muzykom z całego świata (studentom uczelni muzycznych) zdobycia doświadczenia i umiejętności gry w orkiestrze symfonicznej. Uczestnicy warsztatów biorą udział w zajęciach poszczególnych sekcji instrumentalnych, prowadzonych przez doświadczonych muzyków orkiestrowych z czołowych symfonicznych zespołów polskich i zagranicznych, a także wybitnych pedagogów z polskich i europejskich uczelni.

W ostatnich latach tutorami ILYO byli instrumentaliści m.in. z Berliner Philharmoniker, Concertgebou w Amsterdamie i NOSPR – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Po zajęciach sekcyjnych młodzi muzycy uczestniczą w próbach tutti z dyrygentem i solistą. To właśnie wtedy powstaje orkiestra, która pod koniec warsztatów gra dwa koncerty. Jeden z nich zawsze odbywa się w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie, gdzie prowadzone są zajęcia, natomiast drugi, jest koncertem wyjazdowym.

W poprzednich edycjach ILYO zagrała, m.in. w słynnych: Konzerthaus Berlin, Konzertkirsche Neubrandenburg, Narodowym Forum Muzyki i Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W tym roku orkiestra wystąpi poza Złotą Salą Filharmonii w Szczecinie w jednej z prestiżowych Filharmonii w Europie Zachodniej. W tej chwili organizatorzy nie zdradzają, w której. Orkiestrę poprowadzi maestro Przemysław Neumann, a solistką będzie Aleksandra Świgut – znana i ceniona pianistka prowadząca klasę fortepianu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Filharmonia gwarantuje członkom orkiestry podczas całego pobytu bezpłatne zakwaterowanie, dwa posiłki dziennie (śniadanie i lunch), nuty, sale do ćwiczeń w Filharmonii w Szczecinie i podróż związaną z koncertem poza granicami Polski.


Ogłoszenie wyników konkursu – muzyków orkiestry symfonicznej 31 maja.
13. edycja ILYO odbędzie się od 18. do 24. sierpnia 2025 roku.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z kompozytorem i dyrygentem Mateuszem Czarnowskim – kierownikiem Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie
Marek Bieńczyk w Radiu Szczecin, fot. Joanna Skonieczna
Marek Bieńczyk w Radiu Szczecin, fot. Joanna Skonieczna
Co kilka lat odwiedza Szczecin Marek Bieńczyk, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz z francuskiego, autor kultowych powieści jak „Tworki” (nagrodzona Paszportem „Polityki”) "Melancholii" oraz zbioru esejów „Książka twarzy” (nagrodzona Nike w 2012). Bieńczyk zaskarbił sobie serca czytelników i krytyków swoją unikalną twórczością, łączącą prozę z refleksją eseistyczną.

W 2023 roku otrzymał Nagrodę im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości.W poniedziałkowy wieczór spotkał się ze swoimi czytelnikami w Willi Lentza, a we wtorek uczestniczył w prowadzonych przez Michała Kaweckiego "Zamkowych Spotkaniach z Psychologią i Sztuką".

W styczniu ukazała się w Wydawnictwie Karakter jego najnowsza powieść „Rondo Wiatraczna” będąca fascynującą mitologią warszawskiego Grochowa.

Poniedziałkowe spotkanie prowadziła Halina Lizińczyk, ona też zaprosiła Marka Bieńczyka do studia Radia Szczecin
TK Marek Bieńczyk i Halina Lizińczyk
Jerzy Salwarowski – dyrygent i Hubert Salwarowski – pianista. Fot. Dariusz Gorajski
Jerzy Salwarowski – dyrygent i Hubert Salwarowski – pianista. Fot. Dariusz Gorajski
W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2025 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały niezapomniane „Szkice miejskie” Henryka Warsa, „Błękitna Rapsodia” George'a Gershwina i Symfonia B-dur nr 1 op. 38 „Wiosenna”. Na scenie Złotej Sali wystąpiło dwóch znakomitych artystów: Jerzy Salwarowski – ojciec (dyrygent), dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie w latach 1996-2003 i Hubert Salwarowski – syn (pianista), a wraz z Nimi szczecińscy symfonicy.

Senior rodu, Jerzy Salwarowski ukończył studia w rodzinnym Krakowie w Akademii Muzycznej: kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił także w Accademia Chigiana we Włoszech u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich. W 56-letniej karierze koncertował na prawie wszystkich kontynentach ze słynnymi orkiestrami i solistami, a jako profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił wielu, obecnie znanych dyrygentów.

Oprócz imponującej działalności koncertowej, nagraniowej, jurorskiej i dydaktycznej artysta zapisał piękne karty na polu edytorskim i naukowym. Właśnie został wydany przez PWM kolejny opracowany przezeń tom – „Epizod na Maskaradzie” Mieczysława Karłowicza, natomiast Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu wydała pracę badawczą Jego autorstwa pt. „Technika dyrygowania w aspekcie różnic stylistycznych”.

Maestro podczas tegorocznej wizyty w Szczecinie dyrygował orkiestrą symfoniczną i swoim synem, Hubertem Salwarowskim – absolwentem m.in. prestiżowej Julliard School of Music w Nowym Jorku, laureatem wielu konkursów, pianistą koncertującym na całym świecie.

Po gorąco oklaskiwanym wieczorze chętnie udzielił wywiadu, który gorąco polecam.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jerzym Salwarowskim
1234567
Materiały promocyjne wydawnictwa
Materiały promocyjne wydawnictwa
„Raport Kruka" - piąta powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego, która ukazała się 12 marca. „Raport Kruka" to nowi bohaterowie we współczesnym Szczecinie oraz niezwykle trudna i wstydliwa historia Polski. To piąta powieść Przemysława Kowalewskiego, ale jednocześnie pierwsza, której bohaterem nie jest lubiany przez czytelników Ugne Galant.
W książce odnajdziecie atmosferę znaną z powieści Dana Browna i bohaterki w klimacie kryminałów Stiega Larssona.

Najnowsza książka Kowalewskiego od kilku tygodni utrzymuje się na szczycie list najpopularniejszych polskich kryminałów, Szczególną popularnością cieszy się wersja audio "Raportu Kruka" Książkę czyta Mariusz Bonaszewski. A z autorem rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Joanna Żółkowska i Kacper Kuszewski w spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina". Fot. materiały promocyjne organizatora
Joanna Żółkowska i Kacper Kuszewski w spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina". Fot. materiały promocyjne organizatora
"Pani Pylińska i sekret Chopina" jest opowieścią o tym, jak muzyka kształtuje nasze emocje. Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia rozmowy o Chopinie - o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach i emocjach, które wywoływał - są równie ważne jak technika gry.

Joanna Żółkowska wystąpiła w miniony piątek (28 marca) w Gminnym Ośrodku Kultury i Sporu Przecław w przedstawieniu "Pani Pylińska i sekret Chopina" w roli tytułowej. Spektakl został wyreżyserowany przez Roberta Glińskiego.

Z Joanną Żółkowska rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny