Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Wiesław Ochman i Agata Rokicka w Willi Lentza. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wiesław Ochman i Agata Rokicka w Willi Lentza. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Występował na największych scenach operowych i estradach świata - w mediolańskiej La Scali, przez 15 sezonów w nowojorskiej Metropolitan Opera, a także w Barcelonie, Berlinie, Paryżu i Rzymie. Współpracował z najwybitniejszymi dyrygentami, śpiewakami i zespołami, nagrywał dla najlepszych wytwórni.

Wiesław Ochman, słynny polski tenor operowy gościł w Szczecinie. Został zaproszony do przewodniczenia jury Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS 2024.

O konkursie, ale też o swojej drodze na największe sceny operowe świata oraz o roli Szczecina i szczecinian w wyborze tej drogi życiowej z Wiesławem Ochmanem rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Międzynarodowe jury przyznało w sobotę (25 maja) nagrody młodym śpiewakom operowym.
Finał pierwszego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS odbył się wczoraj stacjonarnie w Willi Lentza w Szczecinie. Podczas finałowej rundy przesłuchań uczestnicy zobowiązani byli do wykonania dwóch arii operowych.

Międzynarodowe jury obradowało pod wodzą znakomitego Wiesława Ochmana, sławnego, wybitnego polskiego śpiewaka operowego, solisty największych scen świata, m. in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy mediolańskiej La Scali.

Relację z finału przygotowała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru. ędzie sprawował tę funkcję razem z Dorotą Ignatjew. W środę Minister Kultury ogłosiła wyniki konkursu na Dyrekcję Starego Teatru w Krakowie.

Reżyser, autor tekstów i twórca instalacji Jakub Skrzywanek był dyrektorem szczecińskiego teatru od 2021 roku. Wraz z zespołem zdobył liczne nagrody, a sam otrzymał w zeszłym roku m.in. "Paszport Polityki".

O zmianach w życiu Jakuba Skrzywankach, nadziejach związanych z nowym teatrem, przyszłością szczecińskiego Współczesnego z jego dyrektorem rozmawiała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Źródło: westival.pl
Źródło: westival.pl
Miasto jest jednym z najbardziej skomplikowanym wynalazkiem człowieka, udoskonalanym już od ponad 10 000 lat.
Żyjemy w przestrzeni, którą ukształtowały decyzje sprzed setek lat, a każda podjęta przez nas decyzja przestrzenna rodzi swoje konsekwencje dla przyszłych pokoleń. Dlatego planowanie miasta to proces skomplikowany i długofalowy, obarczony dużą odpowiedzialnością. Współczesne miasta stoją u progu wielu wyzwań: klimatycznych, społecznych i gospodarczych. I o tym rozmawiano wczoraj i przedwczoraj (24 i 25 maja) w Teatrze Polskim podczas 15. Westivalu Architektury.

Relację przygotowała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na 14 września w Teatrze Polskim planowana jest premiera spektaklu "Polita" w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Sokłosy.

"Polita" to widowisko muzyczne stworzone na podstawie biografii jednej z największych gwiazd kina niemego, pochodzącej z Polski Apolonii Chałupiec - Poli Negri.
Teatr poszukuje tancerzy do spektaklu. Właśnie odbyły się pierwsze przesłuchania pod bacznym okiem reżysera, Janusza Józefowicza. Kolejne przesłuchania zaplanowano już na najbliższą środę, 29 maja.

Z Januszem Józefowiczem rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Marek Moś – dyrygent. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Marek Moś – dyrygent. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie. Marek Moś – wybitny polski skrzypek i kameralista powołał także, w 1998 roku AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Od wielu lat zespół zaliczany jest do światowej czołówki orkiestr kameralnych.

Z Kwartetem Śląskim występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Schauspielhaus w Berlinie, Merkin Hall w Nowym Jorku oraz Jordan Hall w Bostonie, by wymienić tylko kilka. Dokonał również około 30 prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Wiele z tych dzieł było dedykowanych Kwartetowi Śląskiemu. Płyty, które artysta nagrał z Kwartetem, dwukrotnie zdobyły Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”. W 1995 roku był to monograficzny album z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, a w 1997 – kwartety Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Powołana przez Marka Mosia Orkiestra AUKSO otrzymała wielokrotnie Nagrodę „Fryderyk” m.in. za zrealizowany z Januszem Olejniczakiem album „Chopin” oraz za płytę „Kilar/Moś/Aukso” zawierającą pierwsze fonograficzne nagranie „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara.

Jest również laureatem wielu konkursów, m.in. Muzyki Współczesnej w Krakowie oraz dwukrotnie Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu i Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Medalu Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. Poza intensywną działalnością koncertową i nagraniową wykłada również w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W piątek, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, ten wielce utytułowany artysta zadyrygował szczecińskimi symfonikami i czołówką polskich jazzmanów, z pianistą i kompozytorem Pawłem Tomaszewskim na czele. Muzycy przedstawili premierowe aranżacje wspomnianego Pawła Tomaszewskiego i saksofonisty Marka Podkowy, utworów ze słynnych amerykańskich filmów o jazzie.

Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” Spike’a Lee, „New Orleans” Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” Anthony’ego Manna. Po doskonałym koncercie pt. „American jazz hits from the movies”, gorąco oklaskiwanym przez publiczność, muzyk chętnie mówił m.in. o szczecińskim wydarzeniu.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Markiem Mosiem
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
W sobotę (1 czerwca 2024 roku, o godzinie 15.00) w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Pierwszy koncert odbędzie się pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych w świecie”.

Organizator festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, pragnie rozbudzić w odbiorcach idee wolności, solidarności, tolerancji i otwartości, poszerzyć atrakcyjność oferty kulturalnej i turystycznej Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, a także wzmocnić potrzebę uczestnictwa mieszkańców Regionu w kulturze.

Impreza prezentowana 1 czerwca br. (Międzynarodowy Dzień Dziecka „ustanowiony w roku 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych”), spełni również rolę edukacji muzycznej skierowanej do najmłodszych mieszkańców Szczecina i turystów, którzy poznają budowę i historię króla instrumentów oraz sposoby wydobywania dźwięku np. z organów, a także z różnych rodzajów harmonijek ustnych.

Stowarzyszenie zaprosiło na koncert szczecińskich muzyków, co jest również formą wsparcia i promocji rodzimych twórców oklaskiwanych na wielu estradach Europy. Na organach zagra dr Katarzyna Ganczarska, na popularnych harmonijkach ustnych Trio ANIMATO, a istniejący już 35 lat zespół „Serduszka” zaśpiewa popularne utwory klasyczne i współczesne.

Celem festiwalu jest również przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, której członkowie m.in. w Białogardzie, Szczecinie i w Zdrojach budowali, rozbudowywali, a także restaurowali przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy, które zdobiły nie tylko świątynie Europy, ale również dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w koncertach realizowanych w świątyniach wyposażonych w wiekowe organy poszerzy ponadto wiedzę odbiorców nt. dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów – w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Festiwalowe koncerty przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja wydarzenia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty (zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów), zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024 współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami wydarzenia są: Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie i Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską – dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Grünebergowskiego
1234567
Inga Iwasiów. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Inga Iwasiów. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Widok z okna w podróży służbowej" Ingi Iwasiów. Materiały promocyjne wydawnictwa
"Widok z okna w podróży służbowej" Ingi Iwasiów. Materiały promocyjne wydawnictwa
Inga Iwasiów w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych zapisywała najpierw na karteluszkach, biletach i marginesach referatów, a w ostatnich latach rejestrowała je w mediach społecznościowych, rozsiewała w chmurach internetu.

Tekstom towarzyszyły zdjęcia - na początku robione kompaktowym aparatem, później telefonem komórkowym. Powstała książka, która nie jest dziennikiem podróży, ani ich spisem czy opisem. To zbiór reflekcji i autoreflekcji o życiu, podróżowaniu i uprawianiu zawodu pisarki czy wykładowczyni.

Z Ingą Iwasiów o jej najnowszej, wydanej przez Biuro Literackie książce rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 część rozmowy Małgorzaty Frymus
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dążenie do perfekcji za wszelką cenę, przekraczanie własnych możliwości i wielkie przepracowanie możliwości - to historia opowiedziana w najnowszej premierze Teatru Współczesnego. "Giselle - tańcz!" to sceniczny dramat Macieja Podstawnego, w reżyserii Anny Obszańskiej. Reżyserka - łącząc ruch i dramat - opowiada własna historię.

Premiera odbyła się w piątek (10 maja) na dużej scenie Teatru Współczesnego i powstała w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje w Teatrze Współczesnym. Jest także koprodukcją szczecińskiej sceny przy Wałach Chrobrego oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus