Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Marek Bieńczyk w Radiu Szczecin, fot. Joanna Skonieczna
Marek Bieńczyk w Radiu Szczecin, fot. Joanna Skonieczna
Co kilka lat odwiedza Szczecin Marek Bieńczyk, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz z francuskiego, autor kultowych powieści jak „Tworki” (nagrodzona Paszportem „Polityki”) "Melancholii" oraz zbioru esejów „Książka twarzy” (nagrodzona Nike w 2012). Bieńczyk zaskarbił sobie serca czytelników i krytyków swoją unikalną twórczością, łączącą prozę z refleksją eseistyczną.

W 2023 roku otrzymał Nagrodę im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości.W poniedziałkowy wieczór spotkał się ze swoimi czytelnikami w Willi Lentza, a we wtorek uczestniczył w prowadzonych przez Michała Kaweckiego "Zamkowych Spotkaniach z Psychologią i Sztuką".

W styczniu ukazała się w Wydawnictwie Karakter jego najnowsza powieść „Rondo Wiatraczna” będąca fascynującą mitologią warszawskiego Grochowa.

Poniedziałkowe spotkanie prowadziła Halina Lizińczyk, ona też zaprosiła Marka Bieńczyka do studia Radia Szczecin
TK Marek Bieńczyk i Halina Lizińczyk
Jerzy Salwarowski – dyrygent i Hubert Salwarowski – pianista. Fot. Dariusz Gorajski
Jerzy Salwarowski – dyrygent i Hubert Salwarowski – pianista. Fot. Dariusz Gorajski
W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2025 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały niezapomniane „Szkice miejskie” Henryka Warsa, „Błękitna Rapsodia” George'a Gershwina i Symfonia B-dur nr 1 op. 38 „Wiosenna”. Na scenie Złotej Sali wystąpiło dwóch znakomitych artystów: Jerzy Salwarowski – ojciec (dyrygent), dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie w latach 1996-2003 i Hubert Salwarowski – syn (pianista), a wraz z Nimi szczecińscy symfonicy.

Senior rodu, Jerzy Salwarowski ukończył studia w rodzinnym Krakowie w Akademii Muzycznej: kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił także w Accademia Chigiana we Włoszech u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich. W 56-letniej karierze koncertował na prawie wszystkich kontynentach ze słynnymi orkiestrami i solistami, a jako profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił wielu, obecnie znanych dyrygentów.

Oprócz imponującej działalności koncertowej, nagraniowej, jurorskiej i dydaktycznej artysta zapisał piękne karty na polu edytorskim i naukowym. Właśnie został wydany przez PWM kolejny opracowany przezeń tom – „Epizod na Maskaradzie” Mieczysława Karłowicza, natomiast Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu wydała pracę badawczą Jego autorstwa pt. „Technika dyrygowania w aspekcie różnic stylistycznych”.

Maestro podczas tegorocznej wizyty w Szczecinie dyrygował orkiestrą symfoniczną i swoim synem, Hubertem Salwarowskim – absolwentem m.in. prestiżowej Julliard School of Music w Nowym Jorku, laureatem wielu konkursów, pianistą koncertującym na całym świecie.

Po gorąco oklaskiwanym wieczorze chętnie udzielił wywiadu, który gorąco polecam.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jerzym Salwarowskim
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To kolejny, oryginalny pomysł, właścicieli księgarni Kamienica w lesie. W oryginalnym, pomalowanym w kwiaty Volkswagenie z 1978 roku, zaczął bowiem działać booktruck.
Właściciele kameralnej księgarenki będą nim podróżować po regionie i tym samym sprzedawać książki.

To nowy sposób na promocję szczecińskich autorów i także metoda na dotarcie do miejsc, w których nie ma księgarń - przyznają Monika i Konrad Szymanik.
Booktruckiem jeździła Joanna Skonieczna, a zdjęcia i film na radioszczecin.pl
Posłuchaj relacji Joanny Skoniecznej
Urodzinowy tort.
Urodzinowy tort.
To od początku miało być połączenie biznesu z kulturą. Tak o działalności szczecińskiej Starej Rzeźni mówi jeden z jej założycieli Marek Hołowacz

Centrum obchodzi właśnie 10. urodziny. Przez ten czas udało się zorganizować tam setki wydarzeń pokazów, spotkań autorskich, wystaw, przedstawień teatralnych i pokazów filmowych.
Do najważniejszych cyklicznych wydarzeń należy "Szwajowa Niedziela", obchody Dnia Niepodległości, które odbywają się pod hasłem "Bandera na maszt" oraz "Gwiazdka nad Łasztownią".
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Laurą Hołowacz
Szczecinianie wystąpili w Karolinie
Szczecinianie wystąpili w Karolinie
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie wystąpił w sobotę w Karolinie czyli na zaproszenia Mazowsza.

To wielkie wyróżnienie dla nas móc pokazać się w mateczniku - mówił na antenie Polskiego Radia Szczecin dyrektor artystyczny Szczecinian.

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” – jest Reprezentacyjnym Zespołem Pomorza Zachodniego i Honorowym Ambasadorem Szczecina, ale przede wszystkim wizytówką polskiej kultury w kraju i za granicą. W swoją pracę angażuje dziś ponad trzystu artystów w różnym wieku: tancerzy, śpiewaków, solistów oraz muzyków. Zespół współpracuje z najwybitniejszymi choreografami, regionalistami i ekspertami w dziedzinie polskich tańców narodowych i regionalnych.
Szczecinianie wystapili w Mazowszu
Andrzej Szpak – wokalista, kompozytor. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin] | Benefis Andrzeja Szpaka w Domu Kultury 13 Muz
Andrzej Szpak – wokalista, kompozytor. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin] | Benefis Andrzeja Szpaka w Domu Kultury 13 Muz
Szczeciński twórca, który właśnie obchodzi 60-lecie swojej pracy twórczej , dał się poznać szerokiej publiczności jako doskonały interpretator piosenek z Czesława Niemena, a ostatnio dodatkowo jako finalista II edycji The Voice Senior oraz Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2024 r.
Jak sam mówi o sobie im jestem starszy tym lepiej śpiewam - jak wino...

Jako laureat Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2024 r. otrzymał możliwość nagrania własnej płyty. Nagrał ją z utworami Czesława Niemena, ale w nowych jazzowych aranżacjach.
Szczeciński twórca, który właśnie obchodzi 60-lecie swojej pracy twórczej
Urszula Stawicka. Fot.Małgorzata Frymus
Urszula Stawicka. Fot.Małgorzata Frymus
21 marca urodził się Jan Sebastian Bach, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki, a w tym 340. rocznica urodzin Jana Sebastiana.

W Willi Lentza w Szczecinie w piątek doskonała klawesynistka Urszula Stawicka wystąpiła ze swoimi uczniami i studentami. Piękne i kameralne wnętrza Willi pozwoliły na ukazanie niezwykłości klawesynu , oby częściej.

W sobotę w Urszula Stawicka wystąpiła ze swoim zespołem "Consortium Sedinum" u Baptystów.
1234567
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950". Fot. materiały promocyjne wydawnictwa
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950". Fot. materiały promocyjne wydawnictwa
W czwartek (13 marca) w Centrum Dialogu Przełomy-Muzeum Narodowego w Szczecinie odbyła się promocja dwutomowego albumu Piotra Semki pt. "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950".

Publikację, która powstawała aż pięć lat, poprzedziła wystawa pod tym samym tytułem, prezentowana w Szczecinie ma placu Solidarności czyli dachu Centrum Dialogu Przełomy oraz Warszawie. W zbieranie materiału zaangażowane były Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz „Kurier Szczeciński”. Wśród archiwalnych fotografii znalazły się także zbiory z archiwów kościelnych.

Ostatecznie do albumu wydanego w dwóch tomach trafiło blisko dwa tysiące zdjęć, opatrzonych komentarzami Autora. Jest to najobszerniejsza z wydanych dotąd publikacji, opowiadających o pierwszym powojennym okresie miasta. Nad jej powstaniem pracował zespół wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość, a wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Semka to historyk po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest dziennikarzem, autorem książek na temat historii najnowszej Polski.

Piotr Semka odwiedził studio Radia Szczecin, gdzie rozmawiała z nim Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
"Surferzy" Fot Piotr Nykowski
"Surferzy" Fot Piotr Nykowski
Scena Nowe Sytuacje Teatru Współczesnego w Szczecinie zaprosiła wczoraj wieczorem na premierowy pokaz sztuki "Surferzy" z tekstem i w reżyserii Bartłomieja Juszczaka i Marcela Osowickiego.
Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Fala nadciąga. Piasek parzy w stopy, wiatr wypycha z plaży. Czas wejść do wody, płynąć!
SURFERZY to historia o wolności, poszukiwaniu swojego miejsca i sile wpatrywania się w horyzont. Opowieść drogi w świecie podzielonym murami, w której bohaterami są ci, którzy żyją z pokonywania fal, gotowi zrobić wszystko, żeby złapać tę najlepszą.

Każda kolejna fala wymaga coraz większego skupienia, każda fala to moment wyboru własnego kierunku, zgodnie z zasadą: płyniesz tam, gdzie patrzysz.

W spektaklu występują: Barbara Biel, Julia Gadzina, Kacper Kujawa, Michał Lewandowski i Przemysław Walich.
"Surferzy" - Scena Nowe Sytuacje Teatru Współczesnego w Szczecinie
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny