Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Ryszard Horowitz na wernisażu swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Ryszard Horowitz na wernisażu swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Należy do grona najwybitniejszych artystów fotografików na świecie. Prekursor komputerowego przetwarzania zdjęć. Ryszard Horowitz otworzył wczoraj – w dniu swoich 85. urodzin w Galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie wystawę pt. „Retrospektywa” najważniejszych dzieł z lat 1969-2022.
Urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. W 1959 wyjechał z Polski do Nowego Jorku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. W czasie II wojny światowej mieszkał z rodziną w krakowskim getcie, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. Znalazł się na „liście Schindlera” i był jednym z najmłodszych więźniów uratowanych z obozu Auschwitz-Birkenau.

Ten jubileusz przywołuje wspomnienia z mojej młodości, kiedy kochałem próbować wywoływać zdjęcia – powiedział Ryszard Horowitz.

- Mając 15, 16 lat z przyjemnością wsadzałem język do kuwet z chemikaliami i dobre to było. No oczywiście musiałem się nauczyć sposobu wywoływania i utrwalania zdjęć, poznając chemię i bardzo często mieszając te współczynniki, kupując różnego rodzaju proszki w aptekach, ponieważ sklepy fotograficzne za moich czasów nie były pełne środków do wywoływania zdjęć. Trudno było o te sprawy. I współczuję tym, którzy tylko mają dostęp do cyfry, nie znając analogowej fotografii – uzupełnił.

Wernisaż był nie tylko spotkaniem z moją twórczością, ale także z przyjaciółmi i przede wszystkim moją niemal całą rodziną – dodał artysta.

- To było bardzo, bardzo wzruszające i jestem szczęśliwy, że do tego doszło, i teraz należy wziąć krok do przodu, i zastanowić się, co będzie dalej? – podsumował Ryszard Horowitz.

Wystawa prac artysty będzie dostępna do 25 sierpnia 2024 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty