Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Ryszard Horowitz otwiera wystawę swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Ryszard Horowitz otwiera wystawę swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak przed rokiem 1990, kiedy nie zdawałem sobie sprawy z istnienia komputerów.

Tak o swoich dziełach mówi Ryszard Horowitz – wybitny fotograf i fotokompozytor znany na całym świecie z umiejętności łączenia różnych technik w niezwykłe kompozycje wizualne ukazujące Jego nieustające dążenie do odkrywania nowych środków wyrazu. Z wybranymi, spośród niepoliczalnej liczby, przyjechał 5 maja 2024 roku do Galerii Poziom. 4 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Otworzył wystawę swoich prac, będącą retrospektywnym przeglądem Jego najważniejszych dzieł z lat 1969-2022. To spontaniczny spacer po różnych momentach twórczości Horowitza, prezentujący Jego podejście do tak różnorodnych tematów, jak moda, motoryzacja, emocje, iluzja i futurystyczne spojrzenie na świat.

To zaszczyt dla Szczecina, że Mistrz Horowitz wybrał to miasto na świętowanie swoich 85. urodzin – mówili wielcy tego świata oraz goście przybyli na uroczystość.

Urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. W 1959 wyjechał z Polski do Nowego Jorku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. W czasie II wojny światowej żył z rodziną w krakowskim getcie, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. Znalazł się na „liście Schindlera” i był jednym z najmłodszych więźniów uratowanych z obozu Auschwitz-Birkenau.

Po wojnie wraz z ocalałymi bliskimi wrócił do Krakowa. Przez pewien czas wychowywał się z Romanem Polańskim, z którym zbudował swój pierwszy powiększalnik fotograficzny z tektury. Zdjęcia zaczął robić już w wieku czternastu lat, ale Jego droga do fotografii wiodła przez malarstwo. Studiował je przez dwa lata w krakowskiej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, potem na Akademii Sztuk Pięknych. W tym czasie przyjaźnił się z artystami Piwnicy pod Baranami. Fascynował się jazzem; grał na klarnecie, interesował się amerykańską fotografią i dokumentował na zdjęciach narodziny polskiego jazzu. W 1958 roku na wystawę w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie przygotował zdjęcie przedstawiające kobiecy akt, zatytułowane „Nagi krajobraz”. Niemal natychmiast praca została usunięta z ekspozycji z przyczyn obyczajowych.

Po roku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w prestiżowym Pratt Institute na wydziale projektowania i grafiki reklamowej. Tam poznał jednego ze swoich mistrzów – wybitnego fotografa Richarda Avedona. Horowitz asystował mu przy wielu projektach, m.in. podczas sesji zdjęciowej Salvadora Dalí’ego w 1963 roku. W pracowni Avedona Horowitz spotkał Alexeya Brodovitcha, najbardziej wpływową postać wśród fotografów amerykańskich określanych mianem Szkoły Nowojorskiej. Wykłady Brodovitcha nauczyły Horowitza, że dobrą sztukę zabija banał.

Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 roku pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku. Po czterech latach otworzył własną agencję fotograficzną, którą prowadzi do dziś. Zaczął angażować się w grę z formą i zaawansowane technologie. Wypracował swój rozpoznawalny, mocno eksperymentalny styl. Jego zdjęcia przedstawiają odrealnione sceny niczym z marzeń sennych, grę symboli i obrazów.

Pobyt Ryszarda Horowitza w Szczecinie był niezwykłym spotkaniem z Nim samym, z Jego pracami, a także z Jego rodziną. Artysta przyjechał z żoną Anną. Była również Jego siostra, także dwaj synowie z małżonkami i dziećmi oraz wielu przyjaciół – wszyscy mieszkający daleko od siebie, niemal rozsiani po całym świecie. Wzruszające Urodziny przeszyte wspomnieniami na zawsze pozostaną w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt je świętować z Mistrzem.

Wystawa prac Ryszarda Horowitza w Galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie będzie dostępna do 25 sierpnia 2024.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Ryszardem Horowitzem i Jego synem Danielem
 

Zobacz także

2024-07-22, godz. 23:08 "Mendygrałki" w Trzebieży [POSŁUCHAJ] Nazwa nie została wymyślona przez sztuczną inteligencję. To określenie już funkcjonujące w rozśpiewanym środowisku żeglarskim. Jest to nawiązanie do… » więcej 2024-07-22, godz. 23:19 Książnica Stargardzka drugą najlepszą biblioteką w Polsce [ROZMOWA] Drugie miejsce zajęła Książnica Stargardzka w rywalizacji o tytuł najlepszej biblioteki w kraju. Plebiscyt portalu granice.pl budził wiele emocji nie tylko… » więcej 2024-07-21, godz. 18:35 Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora sztuk muzycznych wiolonczeliście Tomaszowi Szczęsnemu [ROZMOWA, ZD… Tomasz Szczęsny – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu z klasy profesora Stanisława Firleja. Stypendysta Miasta Szczecin i Towarzystwa… » więcej 2024-07-22, godz. 22:58 Markowy Festiwal już tuż tuż [ROZMOWA] Koncerty, widowiska, spotkania literackie, filmy, wystawa malarstwa - to wszystko widać już na horyzoncie. Zbliża się czwarta odsłona Markowego Festiwalu… » więcej 2024-07-15, godz. 01:30 Zmarł Jerzy Stuhr. Wspomnienie ze łzą, ale i uśmiechem [POSŁUCHAJ] We wtorek (9 lipca) odszedł wspaniały artysta, aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog - Jerzy Stuhr. Przed 30 lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie… » więcej 2024-07-15, godz. 21:17 "My Hrabiny" - spotkanie z czytelnikami i słuchaczami [ROZMOWA] Od początku wakacji w Radiu Szczecin można słuchać felietonów Anny Ołów-Wachowicz czytanych przez Olgę Adamską. Teksty autorka zebrała w tomiku „My… » więcej 2024-07-14, godz. 18:50 Ireneusz Radzik | „Szkoda byłoby stracić tak wspaniale wykonaną pracę przez profesora Szyrockiego...” [ROZMOWA… Ireneusz Radzik – absolwent Akademii Muzycznej w Szczecinie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Ryszarda Handke uznany został przez jury pod przewodnictwem… » więcej 2024-07-14, godz. 18:30 Philippine Vocal Ensemble i Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego na Międzynarodowym Festiwalu „Muzyczne Przyjaźnie” [POSŁUCHAJ… Philippine Vocal Ensemble z Manili wystąpił na jedynym koncercie w Szczecinie podczas Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Przyjaźnie”. Zaliczany do… » więcej 2024-07-08, godz. 00:40 Dozwolone do lat 18. 1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Young Hearts Film Festiwal [POSŁUCHAJ] Dziś (7.07) w Ińsku ostatni dzień 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18". "Nasz festiwal, to przede wszystkim… » więcej 2024-07-08, godz. 01:01 10 lat Tworzę się [POSŁUCHAJ] Galeria Tworzę się ma 10 lat. Obecnie w Galerii można oglądać zaprojektowana przez najmłodszych wystawę MIASTO (dla) DZIECI. Ekspozycja jest jak duża… » więcej
12345