Komisja Europejska zapowiada wsparcie dla krajów z niskim wskaźnikiem szczepień przeciwko COVID-19 - chodzi przede wszystkim o pomoc w walce z dezinformacją.
- Szczepionki działają i są najskuteczniejszym narzędziem, jakie mamy, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Nie ma wątpliwości, że są one skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci [z powodu zakażenia COVID-19] - powiedziała komisarz.
Temat pandemii został wpisany do porządku obrad Parlamentu Europejski w związku z dużym wzrostem liczby zakażeń w krajach europejskich. Esther de Lange, z grupy ludowców, mówiła, że kolejna fala pandemii spowodowana jest przede wszystkim zbyt niskim wskaźnikiem szczepień w Europie. Jak dodała: - Rok temu w tej izbie mieliśmy dyskusje o tym, czy "moglibyśmy, proszę, mieć więcej szczepionek". Teraz je mamy. Użyjmy ich i dzielmy się nimi.
Konserwatyści i liberałowie, choć w większości popierali promocję szczepionek, krytykowali wprowadzanie obowiązków szczepień oraz powrót lockdownów w niektórych europejskich krajach.
Maximilian Krah, z grupy Tożsamość i Demokracja na sali obrad chwalił protesty przeciwko lockdownowi w Wiedniu.
- Stan wyjątkowy to coś, co z definicji jest ograniczone czasowo. Nie możemy wiecznie pozostać w stanie wyjątkowym - przekonywał europoseł.
W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 20,2 mln osób, wynika z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia. To 53,4 procent populacji. Nasz kraj jest tym samym na 23. miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wskaźnik szczepień. Najwięcej zaszczepionych, 81,4 procent, jest w Portugalii, najmniej - 24,3 procent, w Bułgarii. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 65,5 procent.
Zobacz także
2021-11-25, godz. 07:55
Dawka przypominająca szybciej o miesiąc
Od czwartku dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 można przyjąć już po 5 miesiącach od zakończenia szczepienia podstawowego. Oznacza to, że czas oczekiwania został skrócony o jeden miesiąc.
» więcej
2021-11-24, godz. 21:26
Słowacki rząd ogłosił dwutygodniowy lockdown
O północy na Słowacji zacznie obowiązywać stan wyjątkowy, wprowadzony z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Słowacki rząd ogłosił też dwutygodniowy lockdown.
» więcej
2021-11-24, godz. 16:41
Niedzielski: niebezpieczna sytuacja epidemiczna
Minister zdrowia, Adam Niedzielski powiedział, że sytuacja epidemiczna w kraju, wobec ostatnich wzrostów zakażeń koronawirusem, staje się niebezpieczna.
» więcej
2021-11-24, godz. 13:02
Niemcy: Najwięcej zakażeń od początku pandemii
Ostatniej doby odnotowano w Niemczech ponad 66 tysięcy przypadków koronawirusa. To najwyższa liczba od początku pandemii. Od środy w niektórych krajach związkowych obowiązują zaostrzone przepisy.
» więcej
2021-11-24, godz. 11:33
Coraz młodsi pacjenci z koronawirusem w szpitalach
Coraz młodsi pacjenci w ciężkim stanie trafiają do szpitala tymczasowego w Szczecinie. Chodzi o osoby zakażone koronawirusem.
» więcej
2021-11-24, godz. 10:50
Kolejny rekord tej fali pandemii
1355 osób zachorowało minionej doby w Zachodniopomorskiem na COVID-19. 10 osób zmarło.
» więcej
2021-11-24, godz. 09:57
Jak chcą przekonać do szczepień w Niemczech?
Rząd federalny Niemiec chce przekonać do szczepień przeciwko koronawirusowi. Od środy wprowadza nowe obostrzenia.
» więcej
2021-11-24, godz. 06:31
Spotkanie wszystkich klubów w Sejmie. Temat: Projekt ustawy dot. walki z epidemią
W południe z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek odbędzie się spotkanie przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych w sprawie sytuacji epidemicznej w Polsce.
» więcej
2021-11-22, godz. 11:05
Przy Uniwersytecie Szczecińskim stanął mobilny punkt szczepień [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wystartował mobilny punkt szczepień przy Uniwersytecie Szczecińskim na ul. Krakowskiej.
» więcej