Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

Na terenie Niemiec pracuje wielu mieszkańców Szczecina. Bez względu na staż pracy w niemieckich firmach mogą oni ubiegać się o zwrot podatku. Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zwrotu podatku z Niemiec? Jaką kwotę można otrzymać? I co trzeba zrobić, aby pieniądze trafiły na rachunek bankowy? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zwrot podatku z Niemiec?

O zwrot podatku może ubiegać się osoba, która legalnie pracowała na terenie Niemiec. Legalnie, czyli na podstawie umowy, której zapisy (szczególnie te dotyczące wynagrodzenia) pozwoliły pracodawcy naliczyć i odprowadzić do niemieckiego fiskusa podatek. Mimo że legalne zatrudnienie jest kluczowym kryterium umożliwiającym starania o zwrot podatku, to pamiętać trzeba też o innych wymogach – są to:

  • Dokumenty od niemieckiego pracodawcy. Osoba, która pracowała na terenie Niemiec, może rozliczyć się samodzielnie, ale może też skorzystać z pomocy pośrednika. W każdym przypadku potrzebne są jednak dokumenty. Najważniejsze jest zaświadczenie podatkowe, czyli Lohnsteuerbescheinigung.
  • Dokumenty z polskiego urzędu skarbowego. Aby otrzymać zwrot podatku, potrzebne będzie też zaświadczenie EU/EOG. Należy je pobrać nie z niemieckiego, ale polskiego urzędu.
  • Złożenie deklaracji podatkowej. Niemiecki urząd skarbowy nie zwróci podatku z własnej inicjatywy – aby otrzymać zwrot, trzeba złożyć deklarację podatkową. Z uwagi na barierę językową wiele osób ma z tym problem. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy biura rachunkowego specjalizującego się w rozliczaniu podatku z Niemiec.

Ile wynosi zwrot podatku z Niemiec?

Wskazanie konkretnej kwoty nie jest możliwe, bo lista czynników, od których zależy wysokość zwrotu podatku z Niemiec, jest długa. Istotny jest choćby staż pracy – im jest on dłuższy, tym większa kwota tytułem zaliczek na podatek mogła zostać przekazana przez pracodawcę do niemieckiego urzędu skarbowego. Pamiętać trzeba też o niemieckich przepisach podatkowych. Zgodnie z nimi zatrudnieni mogą starać się o odzyskanie podatku z Niemiec za kilka lat wstecz, a nie tylko za ostatni rok – w 2024 roku można ubiegać się o zwrot także za 2020, 2021, 2022 i 2023 rok.

Jak poznać przybliżoną kwotę zwrotu podatku z Niemiec? Można to zrobić za pośrednictwem specjalnego kalkulatora – więcej o tej metodzie można przeczytać na tej stronie internetowej https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/. Wskazówką może być też średnia kwota, jaką uzyskują osoby występujące o zwrot podatku – przeciętnie jest to 800-900 euro (ok. 3440-3900 zł).

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zwrocie podatku z Niemiec?

Formalnościami nie trzeba zajmować się samodzielnie – o zwrot podatku do niemieckiego urzędu skarbowego wystąpić może pośrednik, a precyzując, pracownik biura rachunkowego. Wówczas to biuro rachunkowe zajmie się wszelkimi formalnościami. Taka opcja jest atrakcyjna zwłaszcza dla pracowników sezonowych, którzy nie znają dobrze języka niemieckiego i nie orientują się w niemieckich przepisach podatkowych.

Pamiętać trzeba też o tym, że zwrot podatku z Niemiec nie zasili wskazanego rachunku bankowego od razu po złożeniu deklaracji – formalności potrwają co najmniej kilka miesięcy. Najczęściej trzeba wykazać się cierpliwością, bo decyzja podatkowa jest wydawana przez niemiecki organ po upływie 3-6 miesięcy. Jednym ze sposobów na skrócenie czasu załatwiania formalności jest skorzystanie ze wsparcia specjalistów, którzy wypełnią dokumenty. Wówczas ryzyko tego, że trzeba będzie uzupełniać braki formalne (np. dosyłać dokumenty) czy korygować błędy, będzie niewielkie.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty