Rozmowy nieuczesane
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy nieuczesane » Audycje
Oj. Władysław Siwek z młodzieżą. Fot. z archiwum domowego
Oj. Władysław Siwek z młodzieżą. Fot. z archiwum domowego
Stosunki między komunistyczną władzą w Polsce a Kościołem nie zmieniały się, można było je określić jednym słowem: walka. Jedyne, co ulegało wahnięciom, to natężenie tej walki.
Jak pisze w swoim artykule Bartłomiej Noszczak: "Pragmatyzm polityczny podpowiadał komunistom utrzymanie początkowo względnie poprawnych relacji z Kościołem. Najważniejszymi problemami, przed którymi stanął bezpośrednio po wojnie aparat władzy, były przede wszystkim: kształtowanie nowej „ludowej” administracji państwowej, odbudowa i zagospodarowanie kraju, zwłaszcza tzw. ziem zachodnich i północnych, walka z polityczną i wojskową opozycją niepodległościową, przystąpienie do radykalnej reformy rolnej, zdobycie poparcia lub co najmniej zaufania społecznego, którym zdecydowane prześladowanie Kościoła mogło zaszkodzić, a także – co najmniej do czasu sfałszowanych wyborów parlamentarnych w styczniu 1947 r. – liczenie się w mniejszym lub większym stopniu z opinią międzynarodową." Potem walka zaczęła się zaostrzać, by po 1956 roku znów złagodnieć.
Historia szczecińskiego okresu działalności ojca Władysława Siwka jest ściśle związana z tymi zmianami.

A kolejne "Rozmowy nieuczesane" - wyjątkowo - w wigilijną niedzielę o godzinie 16.30 oraz w poniedziałek 1 stycznia, również o 16.30.
ROZMOWY NIEUCZESANE - odc. 87 (OŚ czyli Ojciec Władysław Siwek. Część trzecia)
 

Zobacz także

2024-07-08, godz. 00:29 Odcinek sto szesnasty: Szczecińskie kościoły Są inne - prostsze, skromniejsze, bardziej surowe niż świątynie stojące w centralnej czy wschodniej części Polski. Nie kapią złotem, nie rozpraszają… » więcej 2024-06-30, godz. 14:42 Odcinek sto piętnasty: Spod znaku ryb. Część trzecia Rybołówstwo to jeden ze stałych elementów wpisanych w krajobraz i życie mieszkańców Pomorza Zachodniego. Początki (dla polskich mieszkańców tego regionu… » więcej 2024-06-23, godz. 23:51 Odcinek sto czternasty: Spod znaku ryb. Część druga Jak Radio Szczecin opisywało trudy rybaków na morzu? Kim był szyper kutra Świ-46 i dlaczego szukała go reportażystka, Hanna Krall? Dlaczego mrzeżyńscy… » więcej 2024-06-17, godz. 01:20 Odcinek sto trzynasty: Spod znaku ryb To będzie opowieść o trudzie i znoju ludu pracującego. Opowieść o ludziach, którym robota w rękach się pali. Może nie o tym, jak hartowała się stal… » więcej 2024-06-10, godz. 02:43 Odcinek sto dwunasty: Szczecin leży nad morzem. Część druga O Polonezie, zaprojektowanym i zbudowanmym w szczecińskiej Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi, na którym kpt. Krzysztof Baranowski samotnie opłynął… » więcej 2024-06-02, godz. 14:28 Odcinek sto jedenasty: Szczecin leży nad morzem Szczecin leży nad morzem. To hasło od lat jest na ustach zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających nasze miasto gości. Raczej prześmiewczo, bo do najbliższej… » więcej 2024-05-27, godz. 18:49 Odcinek sto dziesiąty: Spacer po miejscach, których nie ma. Część piąta Sklepy Cepelii, Dom Marynarza, wodoloty, wieża spadochronowa w Parku Kasprowicza, tor wioślarski, fabryka Wiskord i inne miejsca, które - choć zniknęły z… » więcej 2024-05-19, godz. 21:07 Odcinek sto dziewiąty: Spacer po miejscach, których nie ma. Część czwarta Palma na dworcu, Aleja Kwiatowa, ZPO "Odra" i "Dana" oraz wiele innych miejsc, które zniknęły z krajobrazu miasta bądź zmieniły charakter. I choć po większości… » więcej 2024-05-17, godz. 02:48 Odcinek sto ósmy: Spacer po miejscach, których nie ma. Część trzecia Zapraszamy na kolejną, trzecią już wędrówkę po miejscach, których miejsc już nie ma. Zniknęły z naszego miasta z różnych powodów i w różnych okolicznościach… » więcej 2024-05-05, godz. 14:55 Odcinek sto siódmy: Spacer po miejscach, których nie ma. Część druga Fontanna nazywana „ścianą płaczu”, "Grzybek Baltony" i "Grzybek" przy Bramie Portowej oraz szpital pulmonologiczny przy Janosika. Co łączy te jakże różne… » więcej
12345