Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna
Kraków Street Band. Fot. Bartosz Hałat
Kraków Street Band. Fot. Bartosz Hałat
W Szczecinie odliczamy dni do Finału The Tall Ships' Races 2024. Światowej rangi wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 1 sierpnia. Na jednej z czterech scen wystąpi 4 sierpnia m.in. Kraków Street Band. Muzyka w wykonaniu tej grupy zabrzmi w dzisiejszej (27 lipca) „Kawiarence muzycznej”. Jej tajemnice odkryje w audycji Miłosz Skwirut – kontrabasista zespołu.
Łukasz Drapała. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Łukasz Drapała. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
W 13-edycji „The Voice of Poland” zajął drugie miejsce. Pracował w drużynie Lanberry. Dał się również poznać m.in. w telewizyjnym show „Mam Talent”. Rozpoczynał karierę w Szczecinie z grupą Chevy, z którą przed laty nie tylko nagrał płytę „40/70”, ale również wystąpił u boku Stevie'go Vaia. Z zespołem Chemia supportował koncerty takich scenicznych gigantów, jak m.in. Mettalica, Guns'n'Roses, Deep Purple, czy Vampires.

Artysta proponuje kolejny swój utwór pt. Moja. Kompozycja ukaże się na Jego debiutanckim albumie, który niebawem wyda Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Polecam gorąco spotkanie z Łukaszem Drapałą.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Łukaszem Drapałą
Trebunie-Tutki. Fot. Magda Hueckel
Trebunie-Tutki. Fot. Magda Hueckel
Ambasador Podhala i polskiej kultury na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, światowych wystawach i w salach koncertowych po obu stronach globu. Zespół Trebunie-Tutki rozpoczyna obchody 30-lecia istnienia.

Jego rozpoznawalny styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne sięgające ponad stu lat i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwsza grupa z Polski, wielokrotnie znalazła się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Jej twórczość została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego.

W ostatnich latach zespół koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, oraz m.in. w Armenii, Azerbejdżanie, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Muzycy chętnie współpracują z wybitnymi artystami m.in. ze słynnymi: Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers czy Urmuli Quintet z Gruzji, oraz ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. z Włodzimierzem Kiniorskim, śp. Michałem Kulentym, Krzysztofem Ścierańskim, Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.

W dorobku grupy poza wieloma płytami znalazł się również projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki – „Legenda Tatr”, którego premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina z udziałem zespołu oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej. Niedawno ukazał się album „Duch Gór”, nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart oraz na antenach radiowych m.in. w Australii, Estonii, Francji, Luxemburgu, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Polecam gorąco wywiad z Krzysztofem Trebunią-Tutką, synem legendarnego skrzypka Władysława (1942-2012), leaderem zespołu, ilustrowany utworami grupy, wśród których zabrzmi m.in. kompozycja Kiedy góry wołają. Niebawem będzie wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia na kolejnej płycie formacji. Spotkanie otwiera utwór Hej, w górę za Góralami, a zamyka Zakopane odkopane.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Trebunią-Tutką
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Barwne wspomnienia o nieżyjących artystach Szczecina w kolejnej książce pt. „Ocalić od zapomnienia...” Wojciecha Rapy – znanego muzyka popularnych zespołów big-beatowych z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. W audycji spotkanie z autorem albumu wydanego przez Szczecińską Agencję Artystyczną, które otwiera Jego kompozycja „Epitafium for John”, a zamyka „Double Twin”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Wojciechem Rapą
Mr. JAZZEK dj – Jacek Janaszkiewicz. Fot. Materiały prasowe artysty
Mr. JAZZEK dj – Jacek Janaszkiewicz. Fot. Materiały prasowe artysty
Mr. Jazzek (Jacek Janaszkiewicz) dj/producent ze Szczecina w dzisiejszym programie. Polecam gorąco spotkanie z prekursorem Electro Swing/Swing House w Polsce.

Rozpoczął dj-ing w 1991 roku grając na imprezach z muzyką funk, soul i house. W latach 1995-97 był rezydentem kultowego klubu Quo Vadis w Szczecinie. Od 1997 współpracował z New Music Art (Techno Dance Mission). W 1999 wziął udział w Mistrzostwach Polski DJ-ÓW DMC, gdzie został finalistą. Wybrano Go jako promotora do międzynarodowej akademii muzycznej (Red Bull Music Academy).

Od 2014 roku z pianistą Krzysztofem Baranowskim tworzy projekt Jazzowski, który na nowo wydaje największe polskie przeboje muzyki rozrywkowej w klimacie klubowym. Jednym z największych Ich przebojów Jazzowski Feat. Mr. Zoob Mój jest ten kawałek podłogi został hitem lata Radia Polski. FM/Chicago, numerem jeden przez wiele tygodni w Radiu PLK/Dublin i power playem w Polskim Radiu Londyn.

Jacek Janaszkiewicz występuje również jako Mr. Jazzek (Electro Swing/Swing House). Należy do elity dj-ów/producentów.

Promuje Go renomowana wytwórnia ELECTRO SWING THING (Niemcy), w której wydają swoją twórczość tacy artyści jak m.in.: Parov Stelar, Caravan Palace, Caro Emerald, Bart & Baker i Wolfgang lohr. Jego utwory znajdują się na wielu muzycznych kompilacjach. W 2018 roku wydał płytę VINTAGE/Limited Edition. W tej chwili jest na finiszu wydania nowego albumu.

Mr. Jazzek występuje jako dj, duet, trio oraz band tworząc niezapomniany muzyczny show w klimacie retro.
Mr. JAZZEK dj. Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jackiem Janaszkiewiczem ilustrowanej Jego twórczością
Okładka płyty „Nie czekaj na znak” Wojtka Cugowskiego. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Okładka płyty „Nie czekaj na znak” Wojtka Cugowskiego. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
„Kawiarenka muzyczna” w ramówce letniej Radia Szczecin będzie emitowana w każdą sobotę od 17:05 do 18:00. Dziś pierwsze wydanie. Po wakacjach program wróci do niedzielnych emisji od 9:05 do 11:00.

Wychowany na klasyce rocka wszechstronny wirtuoz gitary i wokalista w swojej twórczości pozostaje wierny tradycji muzykowania wolnego od producenckich udziwnień i ulepszeń. Mowa o Wojtku Cugowskim – zacnym artyście. Zapewne sporo nam przekaże o swoim albumie, jak mówi debiutanckim, pt. Nie czekaj na znak wydanym przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

W czwartek, 26 czerwca 2024 kolejna premiera utworu pt. Zaplątani z tej płyty, o której muzyk mówi m.in, że: w tych ciężkich czasach chciałem zaprezentować coś lekkiego, zwiewnego i przyjemnego w odbiorze. A cóż może być bardziej przyjemnego niż obserwowanie rozkwitu miłości między dwojgiem ludzi w jej najbardziej intensywnym, „nowalijkowym” okresie? To dynamiczna, rockowa ballada. Hardrockowe brzmienia gitary spotykają się tu z popową melodią. Mogłem wykazać się jako instrumentalista i wokalista. Ważne są też nastrojowe chórki w chwytliwym refrenie. To stylistyka, która jest mi zdecydowanie najbliższa. Dla niektórych może niedzisiejsza, ale dla mnie – ponadczasowa.

Muzykę do „Zaplątanych” stworzyli Wojtek Cugowski i Marcin Limek, a słowa napisała Karolina Kozak, natomiast teledysk wyreżyserował Dominik Czech w Wieży Bismarcka i w centrum Szczecina. W rolach głównych wystąpili Adrianna Janowska-Moniuszko, Olek Różanek i Wojtek Cugowski. Operatorem kamery był Łukasz Nyks – Nyks Media. Piosenki z płyty „Nie czekaj na znak” dostępne są we wszystkich platformach streamingowych. Album jest także w sprzedaży.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Wojtkiem Cugowskim

Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Polecam gorąco spotkanie z „Serduszkami” – Zespołem Dziecięco-Młodzieżowym Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Grupa rozpoczynająca obchody 35-lecia istnienia ma w swoim dorobku wiele płyt oraz koncertów w Polsce i za granicą. Od 15-lat prowadzona jest przez Aleksandrę Kołecką.

Po koncercie inaugurującym Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podroż Śladami Grünebergów”, podczas którego pięknie zaśpiewały w „Hołdzie Dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”, przyjęły zaproszenie „Kawiarenki Muzycznej” Polskiego Radia Szczecin.
Posłuchaj spotkania z „Serduszkami” – Zespołem Dziecięco-Młodzieżowym Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
Okładka albumu „8 Ohm” zespołu PUSTKI. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Okładka albumu „8 Ohm” zespołu PUSTKI. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
PUSTKI wróciły po 20. latach z albumem „8 Ohm”. Płyty zrealizowanej na nowo, zwanej kultową można już słuchać w serwisach streamingowych i na krążku wydanym przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Muzycy nazywają swoją twórczość „Muzyką Ściany Wschodniej”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Radkiem Łukasiewiczem – leaderem zespołu „Pustki”
1234567