Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna
Fot. Projekt graficzny Dawid Pajestka. Materiały prasowe organizatora
Fot. Projekt graficzny Dawid Pajestka. Materiały prasowe organizatora
Około stu młodych gitarzystów z całego kraju przyjedzie do Szczecina na jednoetapowy 15. Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia odbywającego się od 27 do 30 marca 2025 roku jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie.

Konkurs zgromadzi utalentowanych gitarzystów ze szkół muzycznych I stopnia o ośmio-, sześcio- i czteroletnim cyklu nauczania, którzy będą rywalizowali w kategoriach solistów i zespołów kameralnych. Poza przesłuchaniami i lekcjami mistrzowskimi ze znanym i cenionym gitarzystą młodego pokolenia, Mateuszem Kowalskim, zorganizowane zostaną koncerty również z Jego udziałem m.in. w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki. Finałowy Laureatów, zaplanowany na 30 marca o godzinie 12 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza uświetni recital światowej klasy i sławy duet gitarowy Marek Napiórkowski & Artur Lesicki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z gitarzystami Przemysławem Bielcem i Dawidem Pajestką – dyrektorami artystycznymi 15. Ogólnopolskiego Wiosennnego Konkursu Gitarowego w Szczecinie
Zespół Tymczasem. Fot. Katarzyna Sobeńko
Zespół Tymczasem. Fot. Katarzyna Sobeńko
Wielu słuchaczy uważa, że muzycy szczecińskiej grupy Tymczasem są następcami kultowego zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Ich twórczość opiera się na tematach ważnych i bliskich niemal każdemu sercu.

W ubiegłym roku nagrali debiutancki album pt. „Korowody słów” cieszący się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Postanowili zatem wyruszyć w trasę koncertową, podczas której przedstawią nie tylko piosenki z tego wydawnictwa, ale także najnowsze.

Zespół Tymczasem tworzą:

• Adam Siewruk – śpiew, gitara
• Marcel Kruszyński – skrzypce
• Rafał Smaderek – gitara
• Karol Nasiłowski – kontrabas
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Karolem Nasiłowskim i Adamem Siewrukiem z zespołu Tymczasem
Wiktoria Zwolińska. Fot. Materiały prasowe Magic Records
Wiktoria Zwolińska. Fot. Materiały prasowe Magic Records
Dorastała w Londynie. Aktualnie mieszka w Krakowie. W trzeciej edycji „The Voice Kids” piętnastoletnia Wiktoria Zwolińska dotarła do finału popularnego show muzycznego Telewizji Polskiej. To było pięć lat temu. Od tego czasu Jej życie wywróciło się do góry nogami. Pasmo nieszczęść, jakich doświadczyła niemal wyrzeźbiło Jej twórczość, którą wydała na debiutanckiej płycie pt. Przebłyski.

Do współpracy przy albumie dostępnym w serwisach streamingowych, zaprosiła osoby doskonale czujące Jej wrażliwość, związane z szeroko pojętą sceną alternatywnego popu, tzn. Livkę, dybińskiego, Wiktora Dydułę, lessmana, Jakuba Krupskiego i grupę Lor.

Niektóre ze wspomnień są jak mrugające światło, jak przebłysk, który trwa ułamek sekundy, pozostawiający po sobie jakiś dziwny niepokój, niezatarty ślad. Ta opowieść jest niczym podróż między światami…, tym realnym i tym mistycznym. Zawsze uważałam, że tego rodzaju historie zdarzają się tylko w filmach... Nigdy nie myślałam, że taki scenariusz wydarzy się w rzeczywistości, że przytrafi się mnie… – stwierdziła Wiktoria Zwolińska.

Emocjonalne rozterki, które przekazuje w swoich piosenkach pozwalają na utożsamianie się z Jej twórczością, a nawet na wspólne śpiewanie chwytliwych melodii. Nikogo nie udaje, ani za niczym nie podąża. Jej artystyczna wizja wyróżnia się na tle dominujących trendów i skłania do bacznego śledzenia Jej kolejnych poczynań na scenie.

Polecam gorąco utwory z albumu „Przebłyski” wydanego przez wytwórnię Magic Records, jak i wywiad z Wiktorią Zwolińską.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Wiktorią Zwolińską
Mariusz Ostrowski – aktor, scenarzysta. Fot. Karolina Nowaczyk. Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=380658169217754&set=t.100000233994593
Mariusz Ostrowski – aktor, scenarzysta. Fot. Karolina Nowaczyk. Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=380658169217754&set=t.100000233994593
Aktor teatralny i filmowy znany z ogromnej liczby ról, również m.in. z telewizyjnego programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Uczęszczał do Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2005 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Mariusz Ostrowski od kilku lat znakomicie wciela się w postać Krzysztofa Krawczyka w spektaklu „Chciałem być” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego wystawianym w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Od listopada ubiegłego roku gra tytułową rolę w wyreżyserowanym przez siebie spektaklu muzyczno-teatralnym pt. „Autsajder. Bluesowa historia” utrzymanym w rockowej poetyce. Grany jest w całej Polsce. Już 26 marca wystawiony będzie w CKK Jordanki w Toruniu z udziałem, m.in. Martyny Jakubowicz, Sylwii Różyckiej, Urszuli, Macieja Balcara, Marka Piekarczyka, Aleksandra Różanka i Damiana Ukeje.

Niedawno Agencja Muzyczna Polskiego Radia rozpostarła swoje opiekuńcze skrzydła nad Jego piosenką Ten moment (premiera 14 marca 2025), o której artysta mówi m.in., że: Tekst i muzykę napisałem z dziesięć lat temu dla pewnej pięknej pani, w której byłem zakochany. Ale przymus jej nagrania poczułem dopiero teraz, w środku zimy ’25.

Polecam wysłuchanie Jego piosenki dostępnej we wszystkich platformach streamingowych, jak i wywiadu, w którym Mariusz Ostrowski mówi nie tylko o swojej kompozycji.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mariuszem Ostrowskim
Kasoil – Agata Nurczyk. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Kasoil – Agata Nurczyk. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
„Będzie głośno!”. Pod takim hasłem Czwórka Polskiego Radia promuje młodych, nieznanych polskich muzyków zapraszając ich do audycji na żywo, w której mają możliwość przedstawienia się słuchaczom nie tylko w rozmowie prowadzonej przez red. Damiana Sikorskiego, ale także przez zagranie akustycznego mini koncertu.

Popularny program przerodził się w ogólnopolski konkurs muzyczny pod nazwą „Będzie głośno! Debiut na winylu”, do którego z każdym rokiem zgłasza się coraz więcej chętnych. Wśród laureatów tegorocznego wydarzenia ocenianych w kategoriach: rok, pop i hip hop, znaleźli się m.in. Kasoil (Kasia Nurczyk) i Ajzeja (Paweł Belina). Ich zwycięski utwór w kategorii POP pt. Wyrosłam, obok innych nagrodzonych wykonawców zostanie wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia na limitowanej płycie. Dodatkowo zabrzmi w Czwórkowym studiu podczas koncertu finalistów, który będzie transmitowany na antenie oraz w mediach społecznościowych stacji.

Młodzi artyści zostali również wyróżnieni za muzykę przez partnera konkursu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Natomiast Weronika Serocka – śpiewająca pianistka i animatorka kultury zaprosiła Kasoil do wzięcia udziału w Ogólnopolskich Warsztatach Pisania Tekstów Piosenek „Sklejam słowa”.

Piosenka Wyrosłam jest dostępna we wszystkich platformach streamingowych.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Kasią Nurczyk (Kasoil) i z Pawłem Beliną (Ajzeja)
Pola Pospieszalska. Fot. Janek Dziedziczak
Pola Pospieszalska. Fot. Janek Dziedziczak
Talent Poli Pospieszalskiej – polskiej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów mieszkającej od wielu lat w Londynie, odkrył Robin Millar – producent takich sław, jak m.in. Sade, Everything But the Girl, Boy George czy Ive Mendes. Wśród swoich największych inspiracji artystka wymienia Kate Bush, Massive Attack, Tricky, Tori Amos i Portishead.

Występuje z ogromnym powodzeniem m.in. w Szwajcarii, w krajach skandynawskich, w Wielkiej Brytanii i w Polsce, a także w Chinach z Andy Summersem z zespołu The Police. Z tym brytyjskim gitarzystą nagrywa właśnie swój drugi solowy album. Jej kompozycjami i tekstami piosenek zainteresował się również John Altman – legendarny aranżer i kompozytor nominowany do Oscara, a także zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Żywo więc uczestniczy w produkcji kolejnej płyty Poli, podobnie jak Ned Bigham, który przyczynił się do sukcesów m.in. Robbie’go Rivera, Neneh’y Cherry, Leona Lewisa czy Amy Winehouse.

Pola Pospieszalska pochodzi z jednej z najbardziej cenionych i znanych polskich rodzin muzycznych – Pospieszalskich. W tej chwili proponuje pierwszy singiel The World Needs Love z wydawnictwa łączącego elementy popu i trip-hopu, którego premierę planuje na październik bieżącego roku. To piosenka mówiąca o uspokajającej, pełnej nadziei wizji przyszłości oraz o transformacyjnej mocy miłości.

Polecam gorąco nie tylko Jej twórczość, ale także wywiad, którego udzieliła w dzisiejszej (9 marca 2025) „Kawiarence muzycznej” Polskiego Radia Szczecin.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Polą Pospieszalską
Marek Dyjak. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Marek Dyjak. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Tekst do piosenki Spacer z Ojcem przywołujący dobre chwile z życia Jacka Kleyffa powstał ok. dwadzieścia lat temu. W przejmującej interpretacji Marka Dyjaka nabrał zupełnie innego znaczenia. Stał się swoistą kroniką Jego dramatycznego dzieciństwa. Mimo, że serce i głowa pękają, a dusza się strzępi, Marek mówi o relacji z ojcem, która była trudna, burzliwa i niedokończona. Zaniedbaliśmy się nawzajem uczuciowo – kontynuuje i szuka we wspomnieniach dobrych momentów, o złych nie chcąc pamiętać. Wzywa Go, żeby przyszedł do Niego z obłoków i w jakiejkolwiek formie przez chwilę był obok.

W nagraniu muzyki autorstwa Michała Lorenca wzięli udział wytrawni instrumentaliści:

• Mateusz Kołakowski – fortepian
• Alan Wykpisz – kontrabas
• Grzegorz Pałka – perkusja i
• Mateusz Moś – skrzypce (gościnnie)

Realizacji dźwięku podjął się Maciek Stach.

Dzięki Agencji Muzycznej Polskiego Radia sprawującej opiekę nad całym projektem, od piątku, 7 marca utwór jest dostępny we wszystkich serwisach streamingowych. Wyreżyserowaną historię przez Michała Leszczyńskiego z udziałem Marka Dyjaka i dziecięcej aktorki Marianny Kondraciuk można obejrzeć w teledysku sfilmowanym w jesienno-zimowych krajobrazach Rejowca i Siennicy Różanej. Wysłuchać także wywiadu z Markiem, który gorąco polecam.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Markiem Dyjakiem
Irena Santor. Fot. Larisa [Agencja Muzyczna Polskiego Radia]
Irena Santor. Fot. Larisa [Agencja Muzyczna Polskiego Radia]
W niedzielnej „Kawiarence muzycznej” (2 marca 2025) spotkania m.in. z:

• Ireną Santor – artystka wystąpiła w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza,
• Kasią Moś – piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów,
Jolą Szczepaniak – wokalistką i kompozytorką jazzową. Wczoraj, 1 marca, zaśpiewała w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin w ramach 10. Festiwalu Szczecin Jazz 2025,
• Limboskim – gitarzystą, wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów; premiera Jego „Wolności” wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia,
• Wojciechem Waglewskim – jedną z najbardziej wszechstronnych postaci sceny muzycznej, twórcą wielu projektów, m.in. koncepcji artystycznej „Męskiego Grania”; przed koncertem 16. polskiej edycji MTV Unplugged w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie zaplanowanym na 16 marca 2025. Na scenie pojawi się również wybitne grono gości, wśród których znajdą się m.in.: Voo Voo (Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz, Michał Bryndal), Waglewski Fisz Emade (Bartosz „Fisz” Waglewski, Piotr „Emade” Waglewski, Mariusz Obijalski, Maria Peszek, Maciej Maleńczuk, Tomasz Makowiecki, Kasai, Masha Natanson, sopranistka Samitra Suwannarit, Piotr Chołody oraz Karimski Orchestra.

Zapraszam z realizującym audycję Mariuszem Tałajkowskim, Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Ireną Santor
Limboski. Fot. Źródło: https://www.limboski.pl/
Limboski. Fot. Źródło: https://www.limboski.pl/
Piętnaście lat po debiutanckim, dziś już klasycznym albumie „Cafe Brumba”, Limboski przygotowuje się z Agencją Muzyczną Polskiego Radia do wydania nowej płyty. Jej zapowiedzią jest piosenka Wolność – liryczny krzyk zbuntowanej, rockowej duszy.

Limboski – właściwie Michał P. Augustyniak związany głównie z Krakowem studiował teatrologię i gitarę jazzową. Nazwa Limboski bywała również używana na określenie zespołu niestałych muzyków, z którymi Michał występował w repertuarze alternatywnym. Skomponował muzykę do filmu animowanego Ewy Borysewicz pt. „Do serca twego”. Nagrał też album pt. „Ucieczka Saula”, który był owocem dwuletniego pobytu artysty w Berlinie.

Gitarzysta, kompozytor, poeta, charyzmatyczny wokalista, niestrudzony poszukiwacz formy i treści, jest jedną z ważniejszych postaci polskiej alternatywy, piewcą akustycznego bluesa oraz psychodelicznego folku. Był dwukrotnie nominowany do Fryderyków za albumu „Tribute to Georgie Buck” i „Poliamoria”.

O swoich utworach i interpretacjach Limboski mówi, m.in. że wykonuje muzykę gitarową, opartą na charakterystycznym brzmieniu elektrycznego instrumentu, w którym wzorem amerykańskich bluesmanów, przelutowałem przetworniki. Uzyskałem dzięki temu nosowy, przenikliwy sound. Inspiruje się też polskimi zespołami rockowymi, które w latach 80., za późnej komuny, grały proste i zabójczo szczere protest songi. W pewnym momencie jednak ustąpiły, by stać się apoteozą duchowego spokoju. Moja muzyka podąża za tekstem, który w związku ze zmieniającą się perspektywą i estetyką zaczął służyć ukojeniu uszu i duszy.

Od lat obserwuję świat z bezpiecznej pozycji artysty. I nie czuję komfortu. Jestem gościem z gitarą bez wpływu na poważne sprawy, który przeżywa emocje spowodowane pandemią, wojnami, polityką, aferami… Ale staram się mój gniew wykorzystać jako napęd do walki o resztkę wolności, jaka nam została.

Utwór Wolność jest dostępny we wszystkich platform streamingowych.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Limboskim
Wojciech Waglewski. Fot. Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3216665095135754&set=pb.100003768846246.-2207520000&type=3&locale=pl_PL
Wojciech Waglewski. Fot. Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3216665095135754&set=pb.100003768846246.-2207520000&type=3&locale=pl_PL
W niedzielnej „Kawiarence muzycznej” (2 marca 2025) spotkania m.in. z:

• Wojciechem Waglewskim – jedną z najbardziej wszechstronnych postaci sceny muzycznej, twórcą wielu projektów, m.in. koncepcji artystycznej „Męskiego Grania”; przed koncertem 16. polskiej edycji MTV Unplugged w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie zaplanowanym na 16 marca 2025. Na scenie pojawi się również wybitne grono gości, wśród których znajdą się m.in.: Voo Voo (Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz, Michał Bryndal), Waglewski Fisz Emade (Bartosz „Fisz” Waglewski, Piotr „Emade” Waglewski, Mariusz Obijalski, Maria Peszek, Maciej Maleńczuk, Tomasz Makowiecki, Kasai, Masha Natanson, sopranistka Samitra Suwannarit, Piotr Chołody oraz Karimski Orchestra,
Ireną Santor – artystka wystąpiła w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza,
Jolą Szczepaniak – wokalistką i kompozytorką jazzową. Wczoraj, 1 marca, zaśpiewała w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin w ramach 10. Festiwalu Szczecin Jazz 2025,
• Kasią Moś – piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów,
Limboskim – gitarzystą, wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów; premiera Jego singla Wolność wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Zapraszam z realizującym audycję Mariuszem Tałajkowskim, Dorota Zamolska.
1234567