Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna
Aśka Tyszkiewicz. Fot. Materiały prasowe Popkiller 2024
Aśka Tyszkiewicz. Fot. Materiały prasowe Popkiller 2024
Pierwsza raperka w Polsce znana jako Aha T otrzymała Złotego Popkillera 2024.

Najbardziej prestiżową nagrodę hip-hopowej sceny w Polsce wręczono nadzwyczajnej Aśce Tyszkiewicz za całokształt dokonań na rzecz Kultury Hip-Hop, czyli za ogromne dokonania dla tej Kultury poprzez promowanie artystów, organizowanie koncertów, dziennikarską działalność radiową, by wymienić tylko kilka Jej dokonań.

Zaszczytne wyróżnienie odebrała z rąk wielce utytułowanego Łony, przed laty debiutującego w Jej autorskim magazynie WuDoo emitowanym na antenie Polskiego Radia Szczecin od 1995 roku. Dziś program nadawany jest w czwartki od godziny 22 w Radiu Szczecin Extra.

Polecam gorąco spotkanie ilustrowane Jej sceniczną twórczością.

Wywiad otwiera Upalne lato miejskie, a zamyka Wiatr w ciemnościach.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aśką Tyszkiewicz
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
W pierwszej godzinie „Kawiarenki muzycznej”, od 10:05 gościem programu będzie Marcin Styczeń – pieśniarz, kompozytor i autor tekstów niezależny od wielkich wytwórni, mód i dyktatury mainstreamowych mediów. Zależny za to od swoich słuchaczy, których spotkał m.in. na festiwalach studenckich, turystycznych i poetyckich.
Mariusz Lubomski. Fot. Karol Kacperski
Mariusz Lubomski. Fot. Karol Kacperski
Mariusz Lubomski – potomek szlacheckiego rodu Lubomskich, którego jedna z gałęzi zamieszkuje w Toruniu, polski artysta plastyk i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej, wrócił na scenę z albumem pod przekornym tytułem „Sęk You”.

24 kwietnia 2024 wystąpi w Nowej Dekadencji w Szczecinie. Organizatorem Wieczoru jest Kultura ze Smakiem – Impresariat Artystyczny.

Utwory z tego wydawnictwa prezentował już z ogromnym powodzeniem w wielu prestiżowych salach, choćby w poznańskim Centrum Kultury Zamek, o czym tak m.in. pisał Tomasz Janas z Wydawnictwa Miejskiego Posnania:

Lubomski zaproponował to, co od lat jest jego najmocniejszą stroną: liryzm – niekłócący się z błyskotliwym poczuciem humoru, inteligentne teksty wpasowane w atrakcyjnie brzmiące utwory, świetne kompozycje własne wyrywające piosenkę z estradowego banału, wspaniale brzmiący zespół, który kołysze, swinguje, przekonująco umie wkomponować się w klimat ballady, ale i dynamicznego (niemal rockowego) songu. I do tego bezdyskusyjna sceniczna osobowość samego lidera, przekładająca się na niepowtarzalne interpretacje mądrych piosenek.

Muzyk wystąpił także w Japońskim Centrum Kultury w Krakowie, gdzie gościł Hatif Janabi – iracki poeta, pisarz, tłumacz literatury polskiej na język arabski oraz arabskiej na język polski – laureat 19. edycji Nagrody Transatlantyk przyznawanej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji literatury polskiej. Mariusz, jak wówczas pisano o Nim był:

Nieoczekiwaną gwiazdą wieczoru. To psychobójca, specjalista od spacerologii, śpiewający w stylu Toma Waitsa, całym ciałem, z kampową zgrywą, dystansem do ciała, z każdym słowem nasyconym ekspresją i sensem. Punkowo-poetycko-kampowa energia. Genialne aranże. Lagerfeld zmiksowany z Davidem Bowiem, liryczność i dezynwoltura, A teksty pełne sensów. Poezja. Rzadka rzecz dziś śpiewać nie tylko pod nóżkę. Zapomniałem o Mariuszu Lubomskim, zniknął mi z pola widzenia jakieś 20 lat temu. Objawienie. Co za genialny pomysł, aby go zaprosić. Gala udana.

Wspaniałych recenzji o Mariuszu Lubomskim, można by przytaczać bez końca. Polecam gorąco Jego koncert w Szczecinie, jak i wysłuchanie wywiadu z Artystą, który otwiera Jego Spacerologia, a zamyka utwór pt. Moje miejsce. Teksty do obu piosenek napisał Sławomir Wolski.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mariuszem Lubomskim ilustrowanej utworami z Jego repertuaru
José Manuel Albán Juárez MANOLO – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
José Manuel Albán Juárez MANOLO – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wyjątkowy koncert 14 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Pomysłodawcą wieczoru pt. „Musica negra y blanca” w ramach cyklu Rubato jest wybitny perkusista, kompozytor i producent muzyczny – José Manuel Albán Juárez.

Zabrzmią oberki z Brogowej, Radomia, Szydłowca i innych miejsc Polski, które dzięki połączeniu z peruwiańskimi melodiami, dostarczą unikalnych, wręcz hipnotyzujących doznań. Na pewno pięknie się scalą dwie różne tradycje muzyczne, w których wyrósł autor projektu, znany również pod pseudonimem artystycznym „Manolo”.

Warto przy okazji dodać, że urodził się w Szczecinie w polsko-peruwiańskiej muzycznej rodzinie. Tu ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Zadebiutował w latynoskim zespole swojego ojca, Son Latino. W roku 2000 przeniósł się do Warszawy, żeby kontynuować edukację pod kierunkiem Czesława „Małego” Bartkowskiego. Rozpoczął też pięcioletnią pracę z Reinaldo Ceballo i zespołem Calle Sol. Równolegle z grupą Maanam i wieloma artystami reprezentującymi różnorodną stylistykę. Wkrótce stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków.

Jego talentem zachwycili się m.in. Ewa Bem, Kora Jackowska, Krystyna Prońko, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz, Tomasz Stańko, Krzesimir Dębski, Radzimir Dębski „Jimek”, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Waglewski, by wymienić tylko kilkoro. Nagrał z wieloma, równie doskonałymi artystami mnóstwo albumów, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Knittel, Zakopower, Bel Air, Los Payos, Łona i Webber, Fisz i Emade (Tworzywo Sztuczne), Marika, Jan Komar, Natu & Envee, Magda Navarrete, Kazana /Twister/Alban-Juarez, Stańko/Smolik (Peyotl), Etopiryna, Capitalistas, Młynarski plays Młynarski i Ritmodelia. Lista wykonawców jest nieskończenie długa.

Jako solista występował m.in. z orkiestrami: NOSPR, Sinfonia Varsovia, Narodowego Forum Muzyki, Aukso, Filharmonii Śląskiej, Kameralną Amadeus, Polską Orkiestrą Radiową, WDR Sinfonieorchester Köln, Konzerthausorchester Berlin i Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.

Obecnie związany jest z grupami: Łona i Webber & The Pimps, Marita Albán Juárez Quartet, Musica negra y blanca, oraz z salsowym kolektywem SalsaCentral. Jest czołowym solistą koncertowym Radzimira Dębskiego „Jimka”.

W tej chwili obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Znakomita to okazja, by wysłuchać wywiadu, który gorąco polecam. Spotkanie z Artystą otwiera kompozycja „Los Misterios de Buey” wykonana z siostrą Maritą Albán Juárez. Ilustracją rozmowy są ponadto utwory, które nagrywał z Łoną i Weberem, Markiem Kazaną z „Twister Alban Juarez”, Korą z Maanam i zespołem w składzie: Piotr Zabrodzki – fortepian, Shachar Elnatan – gitara, Radosław Nowicki – saksofon, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas i Nikodem Bąkowski – perkusja, z którym we wtorek, 14 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie premierowo wykona polskie oberki w genialnych opracowaniach wspomnianych artystów.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z MANOLO – José Manuel Albán Juárez
Natalia Kwiatkowska. Fot. Zuzanna Kruczek
Natalia Kwiatkowska. Fot. Zuzanna Kruczek
Czterokrotnie została uznana za najlepszy bluesowy głos w Polsce i trzykrotnie nominowana do tytułu „Wokalistka Rocku Antyradia”.

Natalia Kwiatkowska – frontmanka zespołu Cheap Tobacco, bo o niej mowa, wystąpi z grupą w Szczecinie w DK Słowianin w sobotę, 20 kwietnia 2024.

Ostatni ich album pt. „Zobaczymy siebie” znalazł się na liście OLIS pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce, natomiast krążek pt. „Szum” (2019) zdobył nominację do nagrody Fryderyk. Cheap Tobacco występujący obecnie w składzie:

• Natalia Kwiatkowska – wokal
• Robert „Kapa” Kapkowski – gitara
• Michał Bigulak – bas
• Maciej Kudła – perkusja

zagrał mnóstwo koncertów m.in. na dużej scenie Pol'and'rock Festival 2021.

W tej chwili podbija rynek muzyczny utworem Bez słów o przyjaźni, która właśnie rozumie się bez słów. O pełnym połączeniu i głębokim zrozumieniu, które czasem przychodzi do nas z niespodziewanej strony. Można je nawiązać z zupełnie obcą osobą, jakby z tej samej planety.

Tak artystka m.in. pisze o piosence w notce prasowej. Więcej o „Bez słów”, o muzykach, z którymi współpracuje, tworzeniu kompozycji i tekstów, koncertach, o samej sobie i nie tylko w wywiadzie, który gorąco polecam.

Spotkanie otwiera Miasto, a zamyka Droga. Rozmowę ilustrują także utwory Bez słów, Co zrobić z tą miłością, Tańcz Tańcz i Nie bój się z repertuaru Natalii Kwiatkowskiej i CHEAP TOBACCO.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Natalią Kwiatkowską
Alicja Węgorzewska – mezzosopranistka. Fot. [Goplanka, z archwium artystki]
Alicja Węgorzewska – mezzosopranistka. Fot. [Goplanka, z archwium artystki]
Śpiewała w tak prestiżowych salach koncertowych, jak m.in. Concergebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Neue Oper Wien w Wiedniu czy La Fenice w Wenecji. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Występowała m.in. w tytułowej roli „Carmen” George'a Bizeta i jako Lukrecja w operze „Gwałt na Lukrecji” Benjamina Brittena czy Hrabina w „Damie pikowej” Piotra Czajkowskiego, albo Oktawia w „Kawalerze srebrnej roży” Richarda Straussa, która to rola jest uważana za jedną z najtrudniejszych w repertuarze mezzosopranowym.

Alicja Węgorzewska jest także producentem teatralnym i aktorką dramatyczną. Wystąpiła jako tytułowa „Matka” w dramacie Stanisława Ignacego Witkacego w reżyserii Jakuba Przebindowskiego oraz jako Gladys del Carmen w napisanym dla Niej monodramie Michała Znanieckiego „Paszport do Buenos Aires”, w którym gościnnie wystąpił Placido Domingo Jr. Jest także pomysłodawcą i producentem programu telewizyjnego Bitwa Tenorów na Róże”. W towarzystwie gwiazd hip-hopu, takich jak Snoop Dog, Kurtis Blow i Curtis Young, nagrała hymn poświęcony dzieciom cierpiącym na autyzm.

Na szczególne wyróżnienie w Jej dorobku artystycznym zasługuje nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu
Wiedźmin, za który otrzymała Złotą Płytę. Zrealizowała ponadto wszystkie utwory wokalne Fryderyka Chopina dla Hungaroton Classic i Fuzeau Classique. Wydała ponadto własny album I collori dell'amore w Sony Music Poland.

Polecam gorąco spotkanie z Artystką urodzoną w Szczecinie, która od lat jest dyrektorem prężnie działającej Warszawskiej Opery Kameralnej. Szerszej publiczności dała się poznać także m.in. w roli trenerki popularnego telewizyjnego show „The Voice Senior”.

Wielkanocny wywiad otwiera pieśń „Mi Manchera” (muz. Luis Bacalov, sł. Marco Marinangeli) wykonana z Placido Domingo Juniorem. Rozmowa ilustrowana jest również utworami w interpretacji Alicji Węgorzewskiej: „Warszawo ma” (muz. Aleksander Olshanetsky, sł. Jacob Jackobs., sł. pol. Ludwik Starski i Agnieszka Osiecka), Szczęście raz się uśmiecha (muz. Henryk Wars, sł. pol. Emanuel Szlechter) oraz „Ave Maria” (muz. Astor Piazzolla, sł. tradycyjne), pochodzącymi z Jej płyty pt. „Tanga Świata. Szczęście raz się uśmiecha”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Alicją Węgorzewską
Okładka albumu „Vesna” zespołu ENEJ. Projekt graficzny Angelika Bujak-Kapłan. Fot. Materiały prasowe zespołu ENEJ
Okładka albumu „Vesna” zespołu ENEJ. Projekt graficzny Angelika Bujak-Kapłan. Fot. Materiały prasowe zespołu ENEJ
Już w sobotę, 6 kwietnia 2024 roku zespół ENEJ wystąpi w Szczecinie z utworami pochodzącymi z najnowszego albumu grupy pt. „Vesna”.

Założona w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa – obecnego managera zespołu, zaczerpnęła nazwę od imienia głównego bohatera poematu Iwana Kotlarewskiego Eneida, Eneja – wesołego Kozaka podróżującego po świecie.

Zespół przedstawia różnorodną mieszankę kulturową, co wiąże się z pochodzeniem muzyków grupy. I tu warto podkreślić, że rodzina braci Sołoducha – twórców ENEJ, ma korzenie ukraińskie, natomiast Mirosław Ortyński – wokalista i basista formacji urodził się we Lwowie. Pozostali członkowie zespołu, to Polacy.

Wyróżnieni niepoliczalną liczbą prestiżowych nagród proponują w tej chwili swój piąty, autorski album „Vesna”, na którym zawarli wszystko to, do czego nas przyzwyczaili przez ponad dwie dekady działalności. Materiał bardzo energetyczny, z charakterystycznym brzmieniem folkowym i oryginalnymi tekstami. Na płycie znalazły się doskonale znane single „Magnes”, „Neony”, „Nowy moment” i najnowszy, zapowiadający film „Baśka” z Małgorzatą Sochą w roli tytułowej, utwór „Światy dwa”. Na krążku pojawił się także „Kwiat Jabłoni” z piosenką „Nie uprzedził nikt” wykonaną wspólnie z ENEJ, który obecnie tworzą:

• Piotr „Lolek” Sołoducha – śpiew, akordeon
• Mirosław „Mynio” Ortyński – gitara basowa, śpiew
• Paweł „Bolek” Sołoducha – instrumenty perkusyjne
• Jakub „Czaplay” Czaplejewicz – puzon
• Łukasz „Długi” Przyborowski – trąbka
• Damian „Pinki” Pińkowski – saksofon, klarnet
• Kornel Kondrak – perkusja
• Piotr „Pancur” Pankowski – gitara elektryczna akustyczna

Płytę „Vesna”, którą ENEJ przedstawi w sobotę, 6 kwietnia w klubie „Słowianin” w Szczecinie, wydała Wytwórnia Universal Music Polska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą – leaderem zespołu ENEJ. Spotkanie otwiera piosenka „Vesna”, a zamyka „Dom”. Ilustracją wywiadu są także utwory „Imię Twoje” i „Nie uprzedził nikt” z Kwiatem Jabłoni
Łukasz Drapała. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Łukasz Drapała. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Z wykształcenia ekonomista, historyk oraz menedżer kultury, a z zamiłowania i zawodu muzyk.

Łukasz Drapała
ma na swoim koncie kilka dobrze przyjętych singli, m.in. Serce to za mało, Jeszcze jestem oraz Idziemy do mnie, album „40/70” z zespołem Chevy, a także pamiętne występy u boku Stevie’go Vaia oraz gościnne na płytach wielu polskich artystów, czy supportowanie z zespołem Chemia koncertów takich gigantów, jak Metallica, Guns'n'Roses, Deep Purple, a ostatnio Hollywood Vampires w Dolinie Charlotty.

Znany jest m.in. z 13. edycji The Voice of Poland, gdzie zajął drugie miejsce oraz z półfinału równie popularnego show Mam Talent. Warto dodać, że na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał nagrodę Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W tej chwili przygotowuje się do premiery autorskiego debiutanckiego albumu wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Płytę zapowiada ballada Nie będziesz sama. O niej między innymi artysta mówi w świątecznym wywiadzie „Kawiarenki Muzycznej”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Łukaszem Drapałą
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Otrzymał główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Będzie głośno!” organizowanym przez Damiana Sikorskiego – dziennikarza Czwórki Polskiego Radia. Podczas wydarzenia został także wyróżniony przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS za najlepszą muzykę i teksty. Wygrana w konkursie zagwarantowała Marcinowi Jankowskiemu, pseudonim DEL-M, nagranie i promocję Jego albumu „Dzieci we mgle”.

24-letni artysta tworzy teksty, komponuje i rapuje. Debiutanckie pomysły powierzył cenionemu producentowi Bartoszowi „Szogun” Pietrzakowi, znanemu ze sceny hip-hopowej oraz ze współpracy m.in. z Pezem i Tym Typem Mesem.

DEL-M proponuje w tej chwili swoją „Mantrę” ze wspomnianej debiutanckiej płyty wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Premiera albumu 10 maja 2024.

Polecam gorąco spotkanie z młodym muzykiem, które otwiera Jego utwór Scenariusze, a zamyka premierowa Mantra.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z DEL-M – Marcinem Jankowskim
Maciej Kazuba (od lewej), Katarzyna Buja-Kazuba – Duet JACKPOT. Fot. Jarosław Gaszyński. Źródlo: https://www.facebook.com/photo/?fbid=715027847489440&set=gm.1082773733002221&locale=pl_PL
Maciej Kazuba (od lewej), Katarzyna Buja-Kazuba – Duet JACKPOT. Fot. Jarosław Gaszyński. Źródlo: https://www.facebook.com/photo/?fbid=715027847489440&set=gm.1082773733002221&locale=pl_PL
Finaliści 10. edycji programu telewizyjnego Must be the Music w 2015 roku, a także zdobywcy pierwszej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku w 2023. Lista sukcesów jest bardzo długa. Największym jest niepoliczalna liczba publiczności, którą Artyści zebrali przez dziesięć lat. Mowa o duecie JACKPOT ze Szczecina. Tworzą go śpiewająca kompozytorka i autorka tekstów Katarzyna Buja-Kazuba oraz mistrz gitary Maciej Kazuba, także wokalista i twórca wielu utworów nie tylko duetu.

Artyści współpracują z wieloma doskonałymi muzykami, wśród których z dumą wymieniają m.in. Andrzeja Jagodzińskiego, Bernarda Maselego, Janusza Strobla, Agnieszkę Wilczyńską, zespół Perfect czy Orkiestrę Baltic Neopolis.

Małżeństwo wrażliwe na piękno muzyki i szeroko pojętego świata może poszczycić się bardzo bogatym repertuarem – przede wszystkim autorskim, choć z ogromnym powodzeniem przedstawia piosenki we własnych opracowaniach m.in. Hanny Banaszak, Ewy Bem, Kory, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Seweryna Krajewskiego, Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Wodeckiego, by wreszcie sięgnąć po Kabaret Starszych Panów.

Przypomina także znane polskie melodie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które przed laty śpiewali m.in. Tola Mańkiewiczówna, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza czy Mieczysław Fogg.

Spędzanie czasu ze zgodnym duetem, każdą Jego interpretacją przynosi niezwykłą przyjemność, stąd gorąco polecam wysłuchanie wywiadu z Katarzyną Bują-Kazubą i Maciejem Kazubą. Ilustracją spotkania są piosenki z Ich repertuaru: Po prostu bądź, Do siebie wróć, Ja i północ oraz Jacpot Dom.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Bują-Kazubą i Maciejem Kazubą
123456