Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna
Mariusz Lubomski. Fot. Karol Kacperski
Mariusz Lubomski. Fot. Karol Kacperski
Mariusz Lubomski – potomek szlacheckiego rodu Lubomskich, którego jedna z gałęzi zamieszkuje w Toruniu, polski artysta plastyk i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej, wrócił na scenę z albumem pod przekornym tytułem „Sęk You”.

24 kwietnia 2024 wystąpi w Nowej Dekadencji w Szczecinie.

Utwory z tego wydawnictwa prezentował już z ogromnym powodzeniem w wielu prestiżowych salach, choćby w poznańskim Centrum Kultury Zamek, o czym tak m.in. pisał Tomasz Janas z Wydawnictwa Miejskiego Posnania:

Lubomski zaproponował to, co od lat jest jego najmocniejszą stroną: liryzm – niekłócący się z błyskotliwym poczuciem humoru, inteligentne teksty wpasowane w atrakcyjnie brzmiące utwory, świetne kompozycje własne wyrywające piosenkę z estradowego banału, wspaniale brzmiący zespół, który kołysze, swinguje, przekonująco umie wkomponować się w klimat ballady, ale i dynamicznego (niemal rockowego) songu. I do tego bezdyskusyjna sceniczna osobowość samego lidera, przekładająca się na niepowtarzalne interpretacje mądrych piosenek.

Muzyk wystąpił także w Japońskim Centrum Kultury w Krakowie, gdzie gościł Hatif Janabi – iracki poeta, pisarz, tłumacz literatury polskiej na język arabski oraz arabskiej na język polski – laureat 19. edycji Nagrody Transatlantyk przyznawanej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji literatury polskiej. Mariusz, jak wówczas pisano o Nim był:

Nieoczekiwaną gwiazdą wieczoru. To psychobójca, specjalista od spacerologii, śpiewający w stylu Toma Waitsa, całym ciałem, z kampową zgrywą, dystansem do ciała, z każdym słowem nasyconym ekspresją i sensem. Punkowo-poetycko-kampowa energia. Genialne aranże. Lagerfeld zmiksowany z Davidem Bowiem, liryczność i dezynwoltura, A teksty pełne sensów. Poezja. Rzadka rzecz dziś śpiewać nie tylko pod nóżkę. Zapomniałem o Mariuszu Lubomskim, zniknął mi z pola widzenia jakieś 20 lat temu. Objawienie. Co za genialny pomysł, aby go zaprosić. Gala udana.

Wspaniałych recenzji o Mariuszu Lubomskim, można by przytaczać bez końca. Polecam gorąco Jego koncert w Szczecinie, jak i wysłuchanie wywiadu z Artystą, który otwiera Jego „Spacerologia”, a zamyka utwór pt. „Moje miejsce”. Teksty do obu piosenek napisał Sławomir Wolski.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mariuszem Lubomskim ilustrowanej utworami z Jego repertuaru
José Manuel Albán Juárez MANOLO – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
José Manuel Albán Juárez MANOLO – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wyjątkowy koncert 14 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Pomysłodawcą wieczoru pt. „Musica negra y blanca” w ramach cyklu Rubato jest wybitny perkusista, kompozytor i producent muzyczny – José Manuel Albán Juárez.

Zabrzmią oberki z Brogowej, Radomia, Szydłowca i innych miejsc Polski, które dzięki połączeniu z peruwiańskimi melodiami, dostarczą unikalnych, wręcz hipnotyzujących doznań. Na pewno pięknie się scalą dwie różne tradycje muzyczne, w których wyrósł autor projektu, znany również pod pseudonimem artystycznym „Manolo”.

Warto przy okazji dodać, że urodził się w Szczecinie w polsko-peruwiańskiej muzycznej rodzinie. Tu ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Zadebiutował w latynoskim zespole swojego ojca, Son Latino. W roku 2000 przeniósł się do Warszawy, żeby kontynuować edukację pod kierunkiem Czesława „Małego” Bartkowskiego. Rozpoczął też pięcioletnią pracę z Reinaldo Ceballo i zespołem Calle Sol. Równolegle z grupą Maanam i wieloma artystami reprezentującymi różnorodną stylistykę. Wkrótce stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków.

Jego talentem zachwycili się m.in. Ewa Bem, Kora Jackowska, Krystyna Prońko, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz, Tomasz Stańko, Krzesimir Dębski, Radzimir Dębski „Jimek”, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Waglewski, by wymienić tylko kilkoro. Nagrał z wieloma, równie doskonałymi artystami mnóstwo albumów, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Knittel, Zakopower, Bel Air, Los Payos, Łona i Webber, Fisz i Emade (Tworzywo Sztuczne), Marika, Jan Komar, Natu & Envee, Magda Navarrete, Kazana /Twister/Alban-Juarez, Stańko/Smolik (Peyotl), Etopiryna, Capitalistas, Młynarski plays Młynarski i Ritmodelia. Lista wykonawców jest nieskończenie długa.

Jako solista występował m.in. z orkiestrami: NOSPR, Sinfonia Varsovia, Narodowego Forum Muzyki, Aukso, Filharmonii Śląskiej, Kameralną Amadeus, Polską Orkiestrą Radiową, WDR Sinfonieorchester Köln, Konzerthausorchester Berlin i Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.

Obecnie związany jest z grupami: Łona i Webber & The Pimps, Marita Albán Juárez Quartet, Musica negra y blanca, oraz z salsowym kolektywem SalsaCentral. Jest czołowym solistą koncertowym Radzimira Dębskiego „Jimka”.

W tej chwili obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Znakomita to okazja, by wysłuchać wywiadu, który gorąco polecam. Spotkanie z Artystą otwiera kompozycja „Los Misterios de Buey” wykonana z siostrą Maritą Albán Juárez. Ilustracją rozmowy są ponadto utwory, które nagrywał z Łoną i Weberem, Markiem Kazaną z „Twister Alban Juarez”, Korą z Maanam i zespołem w składzie: Piotr Zabrodzki – fortepian, Shachar Elnatan – gitara, Radosław Nowicki – saksofon, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas i Nikodem Bąkowski – perkusja, z którym we wtorek, 14 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie premierowo wykona polskie oberki w genialnych opracowaniach wspomnianych artystów.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z MANOLO – José Manuel Albán Juárez
Natalia Kwiatkowska. Fot. Zuzanna Kruczek
Natalia Kwiatkowska. Fot. Zuzanna Kruczek
Czterokrotnie została uznana za najlepszy bluesowy głos w Polsce i trzykrotnie nominowana do tytułu „Wokalistka Rocku Antyradia”.

Natalia Kwiatkowska – frontmanka zespołu Cheap Tobacco, bo o niej mowa, wystąpi z grupą w Szczecinie w DK Słowianin w sobotę, 20 kwietnia 2024.

Ostatni ich album pt. „Zobaczymy siebie” znalazł się na liście OLIS pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce, natomiast krążek pt. „Szum” (2019) zdobył nominację do nagrody Fryderyk. Cheap Tobacco występujący obecnie w składzie:

• Natalia Kwiatkowska – wokal
• Robert „Kapa” Kapkowski – gitara
• Michał Bigulak – bas
• Maciej Kudła – perkusja

zagrał mnóstwo koncertów m.in. na dużej scenie Pol'and'rock Festival 2021.

W tej chwili podbija rynek muzyczny utworem Bez słów o przyjaźni, która właśnie rozumie się bez słów. O pełnym połączeniu i głębokim zrozumieniu, które czasem przychodzi do nas z niespodziewanej strony. Można je nawiązać z zupełnie obcą osobą, jakby z tej samej planety.

Tak artystka m.in. pisze o piosence w notce prasowej. Więcej o „Bez słów”, o muzykach, z którymi współpracuje, tworzeniu kompozycji i tekstów, koncertach, o samej sobie i nie tylko w wywiadzie, który gorąco polecam.

Spotkanie otwiera Miasto, a zamyka Droga. Rozmowę ilustrują także utwory Bez słów, Co zrobić z tą miłością, Tańcz Tańcz i Nie bój się z repertuaru Natalii Kwiatkowskiej i CHEAP TOBACCO.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Natalią Kwiatkowską
Alicja Węgorzewska – mezzosopranistka. Fot. [Goplanka, z archwium artystki]
Alicja Węgorzewska – mezzosopranistka. Fot. [Goplanka, z archwium artystki]
W świątecznej „Kawiarence muzycznej”, 31 marca 2024 roku, rozpoczynającej się o godzinie 10:05 polecam:

• spotkanie z leaderem grupy ENEJ, Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą, ilustrowane piosenkami z najnowszego albumu zespołu pt. „Vesna”.

Będzie również wywiad z Łukaszem Drapałą znanym m.in. z programów telewizyjnych „Mam talent” i „The Voice of Poland”. Muzyk nagrywa autorską płytę, z której utwór „Nie będziesz sama” zabrzmi na antenie Radia Szczecin po raz pierwszy.

Drugą część programu odwiedzi o godzinie 11:05

Alicja Węgorzewska – urodzona w Szczecinie mezzosopranistka, śpiewająca w prestiżowych teatrach operowych na świecie. Dyrektorka prężnie działającej Opery Kameralnej w Warszawie znana także m.in. z roli trenerki popularnego telewizyjnego show „The Voice Senior”.
Okładka albumu „Vesna” zespołu ENEJ. Projekt graficzny Angelika Bujak-Kapłan. Fot. Materiały prasowe zespołu ENEJ
Okładka albumu „Vesna” zespołu ENEJ. Projekt graficzny Angelika Bujak-Kapłan. Fot. Materiały prasowe zespołu ENEJ
Już w sobotę, 6 kwietnia 2024 roku zespół ENEJ wystąpi w Szczecinie z utworami pochodzącymi z najnowszego albumu grupy pt. „Vesna”.

Założona w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa – obecnego managera zespołu, zaczerpnęła nazwę od imienia głównego bohatera poematu Iwana Kotlarewskiego Eneida, Eneja – wesołego Kozaka podróżującego po świecie.

Zespół przedstawia różnorodną mieszankę kulturową, co wiąże się z pochodzeniem muzyków grupy. I tu warto podkreślić, że rodzina braci Sołoducha – twórców ENEJ, ma korzenie ukraińskie, natomiast Mirosław Ortyński – wokalista i basista formacji urodził się we Lwowie. Pozostali członkowie zespołu, to Polacy.

Wyróżnieni niepoliczalną liczbą prestiżowych nagród proponują w tej chwili swój piąty, autorski album „Vesna”, na którym zawarli wszystko to, do czego nas przyzwyczaili przez ponad dwie dekady działalności. Materiał bardzo energetyczny, z charakterystycznym brzmieniem folkowym i oryginalnymi tekstami. Na płycie znalazły się doskonale znane single „Magnes”, „Neony”, „Nowy moment” i najnowszy, zapowiadający film „Baśka” z Małgorzatą Sochą w roli tytułowej, utwór „Światy dwa”. Na krążku pojawił się także „Kwiat Jabłoni” z piosenką „Nie uprzedził nikt” wykonaną wspólnie z ENEJ, który obecnie tworzą:

• Piotr „Lolek” Sołoducha – śpiew, akordeon
• Mirosław „Mynio” Ortyński – gitara basowa, śpiew
• Paweł „Bolek” Sołoducha – instrumenty perkusyjne
• Jakub „Czaplay” Czaplejewicz – puzon
• Łukasz „Długi” Przyborowski – trąbka
• Damian „Pinki” Pińkowski – saksofon, klarnet
• Kornel Kondrak – perkusja
• Piotr „Pancur” Pankowski – gitara elektryczna akustyczna

Płytę „Vesna”, którą ENEJ przedstawi w sobotę, 6 kwietnia w klubie „Słowianin” w Szczecinie, wydała Wytwórnia Universal Music Polska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą – leaderem zespołu ENEJ. Spotkanie otwiera piosenka „Vesna”, a zamyka „Dom”. Ilustracją wywiadu są także utwory „Imię Twoje” i „Nie uprzedził nikt” z Kwiatem Jabłoni
Łukasz Drapała. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Łukasz Drapała. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Z wykształcenia ekonomista, historyk oraz menedżer kultury, a z zamiłowania i zawodu muzyk.

Łukasz Drapała
ma na swoim koncie kilka dobrze przyjętych singli, m.in. Serce to za mało, Jeszcze jestem oraz Idziemy do mnie, album „40/70” z zespołem Chevy, a także pamiętne występy u boku Stevie’go Vaia oraz gościnne na płytach wielu polskich artystów, czy supportowanie z zespołem Chemia koncertów takich gigantów, jak Metallica, Guns'n'Roses, Deep Purple, a ostatnio Hollywood Vampires w Dolinie Charlotty.

Znany jest m.in. z 13. edycji The Voice of Poland, gdzie zajął drugie miejsce oraz z półfinału równie popularnego show Mam Talent. Warto dodać, że na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał nagrodę Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W tej chwili przygotowuje się do premiery autorskiego debiutanckiego albumu wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Płytę zapowiada ballada Nie będziesz sama. O niej między innymi artysta mówi w świątecznym wywiadzie „Kawiarenki Muzycznej”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Łukaszem Drapałą
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Otrzymał główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Będzie głośno!” organizowanym przez Damiana Sikorskiego – dziennikarza Czwórki Polskiego Radia. Podczas wydarzenia został także wyróżniony przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS za najlepszą muzykę i teksty. Wygrana w konkursie zagwarantowała Marcinowi Jankowskiemu, pseudonim DEL-M, nagranie i promocję Jego albumu „Dzieci we mgle”.

24-letni artysta tworzy teksty, komponuje i rapuje. Debiutanckie pomysły powierzył cenionemu producentowi Bartoszowi „Szogun” Pietrzakowi, znanemu ze sceny hip-hopowej oraz ze współpracy m.in. z Pezem i Tym Typem Mesem.

DEL-M proponuje w tej chwili swoją „Mantrę” ze wspomnianej debiutanckiej płyty wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Premiera albumu 10 maja 2024.

Polecam gorąco spotkanie z młodym muzykiem, które otwiera Jego utwór Scenariusze, a zamyka premierowa Mantra.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z DEL-M – Marcinem Jankowskim
Maciej Kazuba (od lewej), Katarzyna Buja-Kazuba – Duet JACKPOT. Fot. Jarosław Gaszyński. Źródlo: https://www.facebook.com/photo/?fbid=715027847489440&set=gm.1082773733002221&locale=pl_PL
Maciej Kazuba (od lewej), Katarzyna Buja-Kazuba – Duet JACKPOT. Fot. Jarosław Gaszyński. Źródlo: https://www.facebook.com/photo/?fbid=715027847489440&set=gm.1082773733002221&locale=pl_PL
Finaliści 10. edycji programu telewizyjnego Must be the Music w 2015 roku, a także zdobywcy pierwszej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku w 2023. Lista sukcesów jest bardzo długa. Największym jest niepoliczalna liczba publiczności, którą Artyści zebrali przez dziesięć lat. Mowa o duecie JACKPOT ze Szczecina. Tworzą go śpiewająca kompozytorka i autorka tekstów Katarzyna Buja-Kazuba oraz mistrz gitary Maciej Kazuba, także wokalista i twórca wielu utworów nie tylko duetu.

Artyści współpracują z wieloma doskonałymi muzykami, wśród których z dumą wymieniają m.in. Andrzeja Jagodzińskiego, Bernarda Maselego, Janusza Strobla, Agnieszkę Wilczyńską, zespół Perfect czy Orkiestrę Baltic Neopolis.

Małżeństwo wrażliwe na piękno muzyki i szeroko pojętego świata może poszczycić się bardzo bogatym repertuarem – przede wszystkim autorskim, choć z ogromnym powodzeniem przedstawia piosenki we własnych opracowaniach m.in. Hanny Banaszak, Ewy Bem, Kory, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Seweryna Krajewskiego, Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Wodeckiego, by wreszcie sięgnąć po Kabaret Starszych Panów.

Przypomina także znane polskie melodie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które przed laty śpiewali m.in. Tola Mańkiewiczówna, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza czy Mieczysław Fogg.

Spędzanie czasu ze zgodnym duetem, każdą Jego interpretacją przynosi niezwykłą przyjemność, stąd gorąco polecam wysłuchanie wywiadu z Katarzyną Bują-Kazubą i Maciejem Kazubą. Ilustracją spotkania są piosenki z Ich repertuaru: Po prostu bądź, Do siebie wróć, Ja i północ oraz Jacpot Dom.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Bują-Kazubą i Maciejem Kazubą
Adam Woch – gitarzysta (od lewej) i Robert Guzik; Duet Woch & Guzik. Okładka albumu pt. EP. Fot. Wiktor Franko
Adam Woch – gitarzysta (od lewej) i Robert Guzik; Duet Woch & Guzik. Okładka albumu pt. EP. Fot. Wiktor Franko
Pasja i przyjaźń... Tak najkrócej można opisać Ich projekt.

Gruntownie wykształceni dysponujący doskonałą techniką gry wydają kolejny fantastyczny album pt. EP. Gitarzyści Adam Woch i Robert Guzik – absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie świetnie się czują w rytmicznych i energetycznych brzmieniach latynoamerykańskich. Od kilkunastu lat tworzą duet Woch & Guzik. Z ogromnym powodzeniem występują w najdalszych zakątkach globu w wielu prestiżowych salach koncertowych, wśród nich m.in. w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Do pracy nad najnowszą płytą zaprosili wybitnego, cenionego na świecie gitarzystę jazzowego, Marka Napiórkowskiego oraz równie znanego, niezwykle kreatywnego perkusistę Bodka Janke. W wydawnictwie kunsztownie ukazują ciepłe brzmienie gitary klasycznej przeplatającej się z dźwiękami akustycznego instrumentu. Na krążku zawarli autorskie aranżacje kompozycji takich gigantów, jak choćby Egberto Gismonti, Yamandu Costa, Marco Pereira, Carlos Lyra czy Jorge Cardoso.

Polecam gorąco spotkanie z Adamem Wochem i Robertem Guzikiem ilustrowane utworami:

• Samba pro Rapha
• Milonga
• Bate Coxa

pochodzącymi z płyty EP, o której piszą m.in.: Przełamujemy utarte wyobrażenia o instrumentalnej muzyce poważnej i dajemy poczucie otwartości, świeżości i przystępności. To muzyka dla każdego, słuchanie gitary jest naprawdę fajne!

Premiera albumu pod koniec marca 2024.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Adamem Wochem i Robertem Guzikiem
Edyta Geppert. Fot. [Andrzej Świetlik]
Edyta Geppert. Fot. [Andrzej Świetlik]
Z ogromną starannością buduje swój repertuar. Jej wyreżyserowane spektakle przez Piotra Loretza – aktora i pedagoga, autora scenariusza, prywatnie męża Artystki, prowadzącego wydarzenia, są rzadką okazją usłyszenia najbardziej wysublimowanych utworów polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów znaleźć można między innymi Agnieszkę Osiecką, Magdę Czapińską, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przyborę, Andrzeja Poniedzielskiego i Jacka Cygana, natomiast wśród kompozytorów Włodzimierza Korcza, Henryka Albera, czy Seweryna Krajewskiego.

Jej recitale – to interpretatorski kunszt i niezwykła umiejętność budowania skontrastowanych nastrojów. Piosenki liryczne zderzone są z zabawnymi, a nawet kabaretowymi tekstami klasyka gatunku, Mariana Hemara. Niedawno wystąpiła w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Jest jedyną Artystką, która otrzymała aż cztery razy główną nagrodę Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, również Grand Prix za całokształt twórczości artystycznej, a także „Złoty Mikrofon” – najwyższe odznaczenie, jakie przyznaje Zarząd Polskiego Radia. Uhonorowano Ją także Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast w 2009 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył Pieśniarkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Polecam gorąco wysłuchanie wywiadu z Edytą Geppert, który otwiera piosenka „To się nie sprzeda, Pani Geppert” Włodzimierza Korcza do słów Jacka Cygana, a zamyka kompozycja „Och, życie, kocham Cię nad życie” Włodzimierza Korcza do tekstu Wojciecha Młynarskiego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Edytą Geppert
123456