Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Henryk Miśkiewicz – saksofonista, kompozytor, aranżer. Fot. Materiały prasowe Chopin University Big Band
Henryk Miśkiewicz – saksofonista, kompozytor, aranżer. Fot. Materiały prasowe Chopin University Big Band
To płyta pełna swingu i funky – nadzwyczajnego jazzu, którą otwiera utwór Kakaruka (tu z koncertu). Mistrzowskie brzmienie saksofonu altowego Henryka Miśkiewicza łączy się z niezwykłą energią Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy. Nagranie zrealizowane pod wytrawnym uchem Leszka Kamińskiego z udziałem Michała Berezy, wydała na krążku pt. „Come Back...” Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Chopin University Press.

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia Henryk Miśkiewicz, wówczas 30-letni solista Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie prowadzonej przez legendarnego pianistę, kompozytora i dyrygenta Andrzeja Trzaskowskiego, na prośbę maestro przygotował kilkanaście partytur. Muzyka początkującego twórcy została nagrana, wyemitowana na antenie i… na lata zaległa w radiowym archiwum łącznie z nutami. Aż do teraz, gdy wirtuoz sięgnął po pożółkłe partytury, przygotowując się do nagrań z Chopin University Big Band, które zaproponował Piotr Kostrzewa – wybitny perkusista, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kiedy pisałem utwory dla orkiestry radiowej, zawsze istniało ryzyko, że to, co wymyśliłem w domu i z czego byłem zadowolony, a co słyszałem przecież tylko w swojej głowie, w czasie pierwszego wykonania i nagrania ujawni wszystkie moje słabości – stwierdził Henryk Miśkiewicz. - Dziś nieskromnie mogę powiedzieć, że dobrze zniosły próbę czasu. Naszym jedynym zmartwieniem teraz było po prostu wybrać najlepszą wersję z nagranych obecnie, jak wówczas, na tak zwaną setkę.

Piotr Kostrzewa, szef Chopin University Big Band z kolei dodał, że: Henryk dla studentów jest legendą, ale momentalnie potrafi skrócić dystans i wejść z nimi na stopę niemal koleżeńską. Dla młodych ludzi możliwość grania z tej klasy artystą to zaszczyt. A jemu nie tylko udzielił się ich zapał, ale też obudziły się w nim, mam wrażenie, instynkty pedagogiczne: z każdym chciał wymienić jakąś uwagę, każdego chciał docenić, każdemu dać pograć. Nagraliśmy płytę pełną melodii, kolorów i rytmów, bardziej w duchu „Henryk Miśkiewicz przedstawia…” niż „the best of…”.

Chopin University Big Band płytę „Come Back…” nagrał w składzie:

• Piotr Kostrzewa – bandleader, dyrygent, producent
• Karol Denkiewicz, Wojciech Łuczniewski – saksofon altowy, klarnet
• Wiktor Wysocki – saksofon tenorowy, klarnet
• Kamil Maciorowski – saksofon tenorowy
• Jakub Wydrzyński – saksofon barytonowy, klarnet, klarnet basowy
• Magdalena Szczęsna – saksofon barytonowy
• Jędrzej Jarosiński – flet
• Karol Chudzik, Maria Korzycka, Wiktor Wojsyk, Hubert Świątkowski, Stanisław Dołgań – puzon
• Szymon Gwóźdź, Alan Turonek, Marcin Piechuła, Wojciech Niemyjski, Urszula Ulenberg, Jakub Pekutowski – trąbka
• Cezary Sagan, Ignacy Wendt – flugelhorn
• Kosma Góra, Maciej Baraniak – bas
• Stanisław Pańta, Tymoteusz Hartman – instrumenty klawiszowe
• Adam Jędrysik, Tomasz Oszukowski, Krzysztof Banaś – gitara
• Igor Falecki, Wojciech Zieliński – perkusja
• Gabriel Jasiorowski – instrumenty perkusyjne

Nagranie albumu, o którym mówią w wywiadzie Henryk Miśkiewicz i Piotr Kostrzewa, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Narodowego Centrum Kultury.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Henrykiem Miśkiewiczem i Piotrem Kostrzewą
 

Zobacz także

2024-10-20, godz. 09:55 Obchody 140. rocznicy Konzerthausu w Szczecinie [ROZMOWA] Przez wiele lat był sercem kulturalnym Szczecina. Swoją działalność zainaugurował 140 lat temu, 18 października 1884 roku. W miejscu słynnego Konzerthausu… » więcej 2024-10-20, godz. 09:50 Piotr Wardziukiewicz | Projekty graficzne artysty na światowe obchody 175-rocznicy śmierci Chopina [ROZMOWA, ZDJĘCI… Ukończył z oceną celującą Wydział Wzornictwa w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od tego roku akademickiego jest asystentem w swojej Alma Mater. Piotr Nikodem… » więcej 2024-10-20, godz. 09:21 Zespół IKSY wydał kolejną płytę [ROZMOWA, ZDJĘCIA] „Ostatni raz, kiedy umarłam, miałam na sobie letnie ubrania” – to tytuł najnowszej płyty śląskiego zespołu IKSY z Mikołowa. Na krążku zawierającym… » więcej 2024-10-13, godz. 08:50 40 lat zespołu Lombard | „Bardzo dawno nie myślałem o początkach grupy... Teraz jest świetnie” [ROZMOWA z ART… „40/40” to tytuł wyjątkowego albumu przygotowanego na 40-lecie istnienia zespołu Lombard. W wydawnictwie, poza czterema CD, na których znajduje się 40… » więcej 2024-10-13, godz. 08:30 Michał Pepol | „The Soul Is Free” zapowiada nowy album „Cellotapes” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Wychodzi z cienia – dosłownie i w przenośni. Nie umieszcza już w centrum innych twórców takich, jak m.in. Kayah, Kora, Stanisława Celińska, Mela Koteluk… » więcej 2024-10-09, godz. 22:55 Sylwester Ostrowski | „Jestem szczęśliwy, że nagrałem z Dorrey Lin Lyles i moim zespołem Ray & Styl album One Voice...”… W czwartek, 10 października 2024 premiera najnowszego albumu „One Voice” Sylwestra Ostrowskiego. Początek koncertu o godzinie 19 w Teatrze Polskim. Płyta… » więcej 2024-10-06, godz. 08:15 Jakub Józef Orliński na finał MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2024 [SPOTKANIE z ARTYSTĄ] Wybitny polski kontratenor Jakub Józef Orliński oraz niezwykle utalentowany pianista i kompozytor Aleksander Dębicz wspólnie stworzyli nowe wersje utworów… » więcej 2024-10-06, godz. 08:10 Andrzej-André Bachleda poleca swój najnowszy album „Voyage” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Rodem zakopiańczyk, sercem Polak i Francuz. Twórca tekstów, poeta, malarz i wyczynowy (niegdyś) sportowiec z olimpijskim paszportem. Andrzej-André Bachleda… » więcej 2024-10-06, godz. 08:05 Kasia Moś | „Listek” Adama Asnyka przedsmakiem nowej płyty wokalistki [ROZMOWA z ATYSTKĄ] Adam Asnyk (1838-1897), romantyk, który spóźnił się na Romantyzm, jeden ze swoich najsłynniejszych wierszy napisał w październiku 1869 roku, mając 31… » więcej 2024-10-06, godz. 08:00 Rafał Podraza odsłonił swoją Gwiazdę [ROZMOWA] » więcej
12345