Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Ewelina Flinta. Fot. Wojciech Olszanka
Ewelina Flinta. Fot. Wojciech Olszanka
Kostium retro? Tak. Ale wygodny, bo muzyczna i literacka kultura, do której się odwołujemy, nie starzeje się. Takie zespoły, jak Postmodern Jukebox, cieszą się światową popularnością, a naszą skromniejszą ambicją, w której realizację wkładamy całe serca, jest przypominać, że i w Polsce powstawały rzeczy wyjątkowej urody – czytamy w notce prasowej Eweliny Flinty, która z kwartetem wokalnym Voice Band realizuje nagrania płyty z muzyką w stylu okresu międzywojennego XX wieku.

Wszystko zaczęło się od zespołu The Revelers – rewelersów z Nowego Jorku. Na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku popularność amerykańskiego kwintetu była tak duża, że jego nazwą zaczęto określać styl przejęty przez dziesiątki zespołów na całym świecie, wykonujących repertuar szczycących się nieskazitelnym zestrojeniem głosów oraz elegancją w geście i ubiorze. Swoich rewelersów miała i przedwojenna Rzeczpospolita (Chór Dana), i PRL (Vox). Ma ich też współczesna, III RP. To członkowie zespołu Voice Band założonego przez Arkadiusza Lipnickiego.

Z sukcesem poszerzyli około stuletnią, rewelerską formułę zapraszając do współpracy najpierw Anitę Lipnicką – siostrę Arkadiusza, potem na krótko Sonię Bohosiewicz, a ostatnio Ewelinę Flintę, dzięki której retro szyk zyskał na wyrazistości.

Teksty, które śpiewamy, to humorystyczne, eskapistyczne miniaturki na codzienne tematy: miłość, dzieci, praca, pieniądze (...). Utarło się przekonanie, że przedwojenne piosenki to królestwo smutku i taniego sentymentalizmu, a to jednak jest nic innego, jak opis zabawnego, inteligentnego, prowadzonego z klasą flirtu. Kwintesencja radości życia – stwierdził Arkadiusz Lipnicki.

Fernando
do słów Jerzego Jurandota i muzyki Henryka Warsa w wykonaniu Eweliny i Voice Bandu pochodzi z przedwojennej komedii „Papa się żeni” z 1936 roku, której fabularną osią są przygotowania do rewii pt. „Ewelina” z udziałem nieprzystępnej diwy Miry Stelli. Natomiast Ewelina/Tyle wdzięku z tego samego widowiska są misternie zaaranżowanymi przez Urszulę Borkowską dwoma piosenkami, będącymi hołdem dla słynących z profesjonalizmu, poczucia humoru i autoironii polskich legend estrady, filmu i kabaretu: Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (1901-1997) i Danuty Rinn (1936-2006).

Utwory dostępne są we wszystkich serwisach streamingowych, a teledyski zostały zrealizowane w warszawskim Teatrze Kamienica wg scenariusza i w reżyserii Macieja Michalskiego Archona.

Polecam obejrzenie ich, jak i wysłuchanie wywiadu z Eweliną Flintą oraz Arkadiuszem Lipnickim o pracy nad kompozycjami, które zostaną wydane na płycie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

W nagraniu udział wzięli:
• Ewelina Flinta – śpiew
• Arkadiusz Lipnicki – tenor
• Tomasz Warmijak – tenor
• Grzegorz Żołyniak – baryton
• Piotr Widlarz – bas
• Wacław Turek – akordeon
• Wojciech Gumiński – kontrabas
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Eweliną Flintą i Arkadiuszem Lipnickim
 

Zobacz także

2024-11-17, godz. 10:55 Konrad Słoka | „W średniej szkole muzycznej założyłem punkowy zespół...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Muzyczną edukację rozpoczął od gry na wiolonczeli. W szkole średniej zgłębiał tajniki trąbki, by w klasie tego instrumentu ukończyć Akademię Sztuki… » więcej 2024-11-17, godz. 10:50 Radek Bielecki z Neo-Nówki. Autorski projekt „To musi nam się udać” nie kłóci się z Kabaretem [ROZMOWA z ARTYSTĄ… To musi nam się udać. Tak zatytułował swoją pierwszą autorską płytę Radosław Bielecki – bezsprzeczny fundament wrocławskiego Kabaretu Neo-Nówka… » więcej 2024-11-10, godz. 10:10 Leszek Możdżer | „Muzykę do Psalmów Dawidowych napisałem ponad 20 lat temu...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Leszek Możdżer – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów jazzowych przedstawił w Szczecinie autorską interpretację starotestamentowych… » więcej 2024-11-10, godz. 10:05 Sylwia Fabiańczyk-Makuch | „Psalmy Dawidowe w wizji Leszka Możdżera były najtrudniejszym projektem Chóru...” [ROZMOWA… Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie (działający wcześniej pod nazwą Chór Akademii Morskiej) założony został w 2003 roku przez dyrygentkę Sylwię… » więcej 2024-11-10, godz. 06:42 Leszek Możdżer o Psalmach Dawidowych z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W dzisiejszym programie, 10 listopada 2024 od godziny 9:05 polecam spotkania z: • Leszkiem Możdżerem – wybitnym pianistą i kompozytorem oraz • Sylwią… » więcej 2024-11-10, godz. 09:45 Łukasz Drapała oddaje hołd Krzysztofowi Krawczykowi [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Nadszedł najwyższy czas, by poznać dorobek Krzysztofa Krawczyka w niezwykłych orkiestrowych aranżacjach i stylach w wykonaniu znanych głosów polskiej… » więcej 2024-11-03, godz. 10:58 Myslovitz | „Bardzo dużo przeżyliśmy przez te 25 lat...” [ROZMOWA z MUZYKAMI, ZDJĘCIA] Rok 2024 upływa zespołowi Myslovitz pod szyldem „Miłości w czasach popkultury”. Grupa celebruje ćwierćwiecze wydania kultowego albumu nie tylko w swojej… » więcej 2024-10-27, godz. 10:58 Anna Wyszkoni | „... 10 listopada przyjadę z Markiem Jackowskim do Filharmonii w Szczecinie” [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ… Może się poszczycić wieloma przebojami, nagrodami i wyróżnieniami. Sprzedała ponad pół miliona albumów. Każdy z nich osiągnął status Złotej, Platynowej… » więcej 2024-10-20, godz. 10:05 Łukasz Sobański, ps. SOBAN trafił z podziemia do Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA z RAPEREM, ZDJĘCIA] Ten koncert zainspirowali i współtworzyli młodzi raperzy, którzy nie bali się wyjść poza schemat, by doświadczyć czegoś nowego. Wśród nich zwracał… » więcej 2024-10-20, godz. 09:55 Obchody 140. rocznicy Konzerthausu w Szczecinie [ROZMOWA] Przez wiele lat był sercem kulturalnym Szczecina. Swoją działalność zainaugurował 140 lat temu, 18 października 1884 roku. W miejscu słynnego Konzerthausu… » więcej
12345