Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Okładka płyty. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Okładka płyty. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
W ramach znanego już i cenionego cyklu koncertów SOUNDLAB organizowanego od 2017 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w sobotę, 18 listopada 2023 roku w Szczecinie zrealizowany został elektroniczno-symfoniczny projekt pt. „Eirḗnē”. W Złotej Sali odbyła się premiera płyty (białego winylu) o tym samym tytule, zawierającej 7 utworów gdańskich kompozytorów – Michała Jacaszka i Stefana Wesołowskiego z udziałem m.in. Orkiestry Filharmonii w Szczecinie pod batutą Kingi Rozkrut i Michała Krężlewskiego.

Rok przed zarejestrowaniem krążka, w maju 2021 roku odbył się pierwszy koncert projektu, który był transmitowany w Internecie. Współdziałanie szczecińskich symfoników z gdańskimi twórcami stało się bodźcem do rozpoczęcia prac nad wspólnym albumem.

Za orkiestrację odpowiadał Ziemowit Klimek – kompozytor, producent i aranżer znany z Immortal Onion oraz współpracy z Artificialice, Hanią Rani i Magdą Kuraś. Partie perkusyjne zostały napisane i wykonane przez Huberta Zemlera – perkusistę, kompozytora i improwizatora znanego ze współpracy m.in. z Resiną, Felixem Kubinem, Mitch & Mitch oraz projektów Opla czy Magneto. Na fortepianie zagrała Malina Midera – pianistka, kompozytorka i producentka znana z Klawo oraz Mibokoch – Midera & Kowalik Quartet, studiująca w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.

Po premierowym koncercie gorąco przyjętym przez licznie zgromadzoną publiczność o „Eirḗnē” mówili kompozytorzy i dyrygenci. Niezwykły projekt w Szczecinie przedstawili:

• Michał Jacaszek – kompozycje, aranżacja przestrzeni elektronicznych
Stefan Wesołowski – kompozycje
Ziemowit Klimek – orkiestracje
Malina Midera – fortepian
Jacek Prościński – perkusja
Orkiestra Filharmonii w Szczecinie
• Kinga Rozkrut – dyrygent
Michał Krężlewski – dyrygent
Posłuchaj: kompozytorzy Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski oraz dyrygenci Kinga Rozkrut i Michał Krężlewski o projekcie „Eirḗnē”
 

Zobacz także

2024-01-01, godz. 11:55 Jacek Nieżychowski patronem roku 2024 [POSŁUCHAJ] Rada Miasta Szczecin ogłosiła rok 2024 rokiem Jacka Nieżychowskiego – hrabiego z rodowodem sięgającym 1324 roku. 29 stycznia 2024 roku obchodziłby setną… » więcej 2023-12-24, godz. 11:58 Stan Borys Wesołych Świąt wszystkim życzy [SPOTKANIE z ARTYSTĄ] Prezent na Święta Bożego Narodzenia dla wiernej publiczności od Stana Borysa – wokalisty, kompozytora, aktora i poety. Profesjonalną działalność rozpoczął… » więcej 2023-12-24, godz. 11:55 Chór Dziecięcy „Belcanto” w Szczecinie nagrał teledysk kolędy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W 1974 roku Iwona Mróz-Dudek – nauczycielka wychowania muzycznego Zespołu Szkół Podstawowych nr 2 w Szczecinie założyła w tej szkole chór dziecięcy… » więcej 2023-12-17, godz. 17:30 Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów”. Koncert (17.12.2023) w hołdzie Barnimowi Gr… Sto dziewięćdziesiąt pięć lat temu (27 grudnia 1828 roku) przyszedł na świat jeden z najbardziej zacnych obywateli Szczecina XIX wieku – słynny organmistrz… » więcej 2023-12-17, godz. 12:00 „Vera to ja” | Renata Przemyk i Dagadana we wspólnym utworze [ROZMOWA z ARTYSTKAMI, ZDJĘCIA] Na przestrzeni wieków kobiety czerpały mądrość z natury i przekazywały ją córkom. Kto chce słuchać i otworzy się na wiedzę tych co przed nami, będzie… » więcej 2023-12-17, godz. 11:30 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie w kultowym utworze Mariah'i Carey [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Piosenka All I Want For Christmas Is You jednoznacznie kojarząca się ze Świętami Bożego Narodzenia, nagrana w nowej wersji, jest prezentem od Chóru Politechniki… » więcej 2023-11-26, godz. 12:10 Leszek Możdżer i Adam Bałdych | Premiera płyty „Passacaglia” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie… Obaj gruntownie wykształceni, dysponujący doskonałą techniką, znakomicie korzystający z jazzowych środków wyrazu w sposób przystępny dla słuchaczy… » więcej 2023-11-29, godz. 10:20 WUNSCH&WELNA – premiera albumu THE TRUTH | „Połączyliśmy nasze siły w 2022 roku...” – Krzysztof Dobracki i… Krzysztof Dobracki i Maciej Wunsch – to producenci i DJ'e działający od roku w duecie pod nazwą WUNSCH&WELNA, czyli, jak twierdzą w swoich materiałach… » więcej 2023-11-17, godz. 09:27 Kasia Moś i Marek Dyjak z premierą utworu „Dziwna okolica” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Jest mroczna, pełna rozpaczy i… poezji. Znana przez miliony, bo dotyka tak wielu stojących na rozdrożu. Mowa o „Dziwnej okolicy”. Marek Dyjak napisał… » więcej 2023-11-26, godz. 12:20 Andrzej Majewski wrócił z „Mafii” na scenę z autorską płytą „Pomiędzy światami” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Uczył się gry na fortepianie w szkole muzycznej I stopnia, w średniej natomiast na saksofonie. Nastoletni Andrzej Majewski nie widział jednak swojej przyszłości… » więcej
34567