Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pozostałości po średniowiecznym kościele odnaleźli archeolodzy w Warzymicach. To posadzka i fundamenty rozebranej pół wieku temu budowli.
Zakopane ruiny odsłonił archeolog Marcin Dziewanowski. Pod ziemią były też stare monety, potłuczone naczynia, witraże czy sztukaterie.

- Na początku myślałem, że to jest jakieś zdobienie trumienne, ale to prawdopodobnie zdobienie obrusa - opowiada o znaleziskach Dziewanowski. - Są też sztukaterie, widać że były malowane, np. na zielono. Szybki witrażowe brązowe, żółte, niebieskie. Z nich było zrobione okno. Możemy mówić o takich "warzymickich Pompejach" - uważa archeolog.

XIII - wieczny kościół przetrwał do 1956 roku. Wtedy komunistyczne władze zdecydowały o jego rozbiórce.

Lokalne stowarzyszenie "Klamerka" z Warzymic chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną wsi. Ma kilka projektów zagospodarowania tego miejsca. Przygotowali je studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Jeden z pomysłów zakłada oznaczenie fundamentów i budowę skweru, inny - odtworzenie świątyni - mówi Dariusz Stefek ze stowarzyszenia.

- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Wykopaliska w Warzymicach zleciła gmina, jednak jeszcze nie wiadomo czy i w jaki sposób urzędnicy zagospodarują to miejsce. Odpowiedzialny za projekt pracownik jest teraz na urlopie.
Relacja Natalii Skawińskiej
- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.

Zobacz także

2014-08-12, godz. 07:06 "Ta muzyka dodaje skrzydeł". Utwory Kilara zabrzmiały w katedrze 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum" rozpoczął się w poniedziałek w szczecińskiej katedrze. Na początek były utwory Wojciecha Kilara. » więcej 2014-08-11, godz. 07:19 Filmowe potrawy w Ińsku Szarlotkę z "Rzezi" Romana Polańskiego i zupę z pora z "Dziennika Bridget Jones" można spróbować na tegorocznym Lecie Filmowym w Ińsku. » więcej 2014-08-11, godz. 07:04 Twórczość Wojciecha Kilara zdominuje Sacrum Non Profanum Twórczość Wojciecha Kilara - zmarłego pod koniec ubiegłego roku polskiego kompozytora - będzie dominować na 10. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Sacrum Non Profanum". » więcej 2014-08-10, godz. 14:28 Wystawa o Kilarze otwiera Sacrum Non Profanum Wystawą "Wojciech Kilar - teraz, teraz, teraz i amen" w Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie się 10. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. » więcej 2014-08-10, godz. 14:07 Duchowa uczta i najlepsza zapowiedź festiwalu Ponad setka chórzystów wystąpiła w szczecińskiej katedrze. Podczas niedzielnej mszy w południe zaśpiewał Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z towarzyszeniem solistów z Warszawy i Hiszpanii. » więcej 2014-08-10, godz. 08:08 Msza z niezwykłą oprawą w katedrze Ponad setka chórzystów z Hiszpanii i Polski gości w Szczecinie. Przygotowują się do inauguracyjnego koncertu 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Koncert w poniedziałek w katedrze, ale śpiewaków będzie można… » więcej 2014-08-09, godz. 15:28 "Energetyczny" początek filmowego święta w Ińsku Najnowsze kino polskie dominuje na 41. Ińskim Lecie Filmowym. » więcej 2014-08-09, godz. 11:23 Marek Grechuta patronem świnoujskiego amfiteatru Świnoujski amfiteatr od piątku nosi imię Marka Grechuty. Na uroczystość nadania imienia połączoną z koncertem "Ocalić od zapomnienia" przyjechała wdowa po zmarłym artyście. » więcej 2014-08-08, godz. 12:34 Maluch cabrio i polonez sanitarka stanęły w Zajezdni Sztuki [ZDJĘCIA] Polonez sanitarka z silnikiem nie do zdarcia i czerwony maluch w wersji cabrio - to dwa nowe eksponaty szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji. Samochody można już oglądać. » więcej 2014-08-06, godz. 10:09 Andrzej Rosiewicz w Radiu Szczecin Wolność na Kremlu w Moskwie była jedynie za czasów Michaiła Gorbaczowa - tak mówi Andrzej Rosiewicz. Satyryk i piosenkarz był gościem porannego programu Radia Szczecin. » więcej
467468469470471472473