Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum w Świnoujściu. Fot. MDK Świnoujście
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum w Świnoujściu. Fot. MDK Świnoujście
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum wystartował w Heringsdorfie i Świnoujściu. Jedenasta edycja imprezy jest poświęcona twórczości Karola Szymanowskiego.
Na koncertach w Trzęsaczu i Szczecinie zabrzmią m.in. najsłynniejsze dzieła polskiego kompozytora, takie jak "Stabat Mater" czy "Harnasie" w unikatowym opracowaniu Grażyny Bacewicz.

Jak mówi profesor Bohdan Boguszewski, dyrektor artystyczny festiwalu, w ciągu ostatnich 10 lat Sacrum Non Profanum bardzo się rozrósł.

- Zaczynaliśmy bardzo skromnie, w małym kościele w Trzęsaczu. Później zaczęliśmy wybierać za patronów kompozytorów, którzy tworzyli również dzieła wielkie, monumentalne. W tym kościółku nie mieliśmy możliwości ich prezentowania, dlatego zwróciliśmy się do Świnoujścia - opowiada prof. Boguszewski. - Po tamtejszym koncercie podeszła do mnie delegacja z Niemiec z pytaniem, czy moglibyśmy zawitać również do Heringsdorfu.

Koncert inauguracyjny festiwalu już w najbliższy poniedziałek. Wcześniej w Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej Karolowi Szymanowskiemu.

W tegorocznym festiwalu weźmie udział ponad 300 artystów z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Łącznie zaprezentują przeszło 100 utworów z różnych epok. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Festiwal w ciągu 10 ostatnich lat bardzo rozrósł się - mówi profesor Bohdan Boguszewski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Zobacz także

2013-10-31, godz. 12:13 W niedzielę żałoba narodowa. Niektóre teatry i kina będą zamknięte Niektóre spektakle teatralne odwołane, ale muzeum i większość kin w Szczecinie będzie w niedzielę czynna. Na 3 listopada, w dzień uroczystości pogrzebowych pierwszego niekomunistycznego premiera - Tadeusza Mazowieckiego - prezydent… » więcej 2013-10-31, godz. 06:40 Sukces szczecińskiej orkiestry. Słuchacze byli zachwyceni Baltic Neopolis Orchestra wystąpiła w środę wieczorem w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Koncert promował pierwszą płytę młodych muzyków. » więcej 2013-10-30, godz. 17:03 Pierwsza płyta orkiestry. Koncert w Trafostacji Baltic Neopolis Orchestra wydała swoją pierwszą płytę. W środę odbędzie się koncert promujący album szczecińskiej orkiestry. » więcej 2013-10-29, godz. 22:35 Remont jeszcze trwa, a muzyka już gra [WIDEO] Muzyczny spacer po remontowanym Pałacu "Pod Globusem" urządziła szczecinianom Akademia Sztuki. » więcej 2013-10-29, godz. 21:25 Wojtek śpiewa dalej. W sobotę powalczy o finał "Mam Talent" [WIDEO] Młody wokalista z małej miejscowości Lipiany w półfinale telewizyjnego talent show. W sobotę wieczorem 21-letni Wojtek Schmach będzie walczył o finał programu "Mam Talent". » więcej 2013-10-28, godz. 22:20 Nagrali ekologiczne słuchowisko w Radiu Szczecin [WIDEO] Udawali ptaki, wystąpili jako chór oraz wykrzykiwali ekologiczne hasła. Młodzi widzowie oraz szczecińscy aktorzy nagrali w poniedziałek wieczorem słuchowisko w studiu koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2013-10-28, godz. 17:59 Akademia Sztuki uczciła swojego mistrza – Stefana Marczyka Akademia Sztuki w Szczecinie uczciła 10. rocznicę śmierci wybitnego chórmistrza Jana Szyrockiego i 20. rocznicę śmierci znanego dyrygenta Stefana Marczyka. » więcej 2013-10-28, godz. 14:59 Światowej sławy trębacz w Radiu Szczecin [WIDEO, WEJŚCIÓWKI] Już w najbliższy czwartek 31 października, w ramach 12. Zmagań Jazzowych w Studiu S-1 zagra Michał Wróblewski Trio w towarzystwie Terence’a Blancharda. Dla naszych słuchaczy mamy 15 podwójnych zaproszeń na koncert! » więcej 2013-10-28, godz. 06:31 SztukaTak! w Radiu Szczecin. Młodzi zaśpiewali utwory Grechuty i Turnaua [WIDEO] 30 godzin prób, młodzi artyści na scenie i sala wypełniona po brzegi. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 9 na Stołczynie wystąpili w niedzielę w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin. » więcej 2013-10-26, godz. 11:47 Atak sztuki w Radiu Szczecin. Dzieci zaśpiewają utwory Grechuty Utwory Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua usłyszymy podczas niedzielnego koncertu w Studiu S1 Radia Szczecin. Zaśpiewają m.in. dzieci ze szkoły na Stołczynie. » więcej
506507508509510511512