Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. Łukasz Szełemej [
Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. Łukasz Szełemej [
Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział IPN.
Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. - Uczyłem się w Technikum Budowy Okrętów, miałem tu praktyki i chciałem zobaczyć, jak wygląda po wielu latach. Uważam, że to bardzo ważne miejsce w historii Szczecina, a ponieważ jestem szczecinianką to uważałam, że fajnie tu być, żeby dowiedzieć się czegoś więcej - mówili zwiedzający.

Jak mówi Mateusz Lipko z Instytutu Pamięci Narodowej, Stocznia Szczecińska odegrała ważną rolę w historii kraju.

- To właśnie stocznia i świetlica były centrum bardzo wielu być może najważniejszych wydarzeń w historii Szczecina. To właśnie w tym miejscu stocznia uzyskała swoje znaczenie na mapie całego kraju, a może nawet na mapie Europy okresu końca komunizmu - stwierdził Lipko.

Stocznia Szczecińska ostatecznie została zamknięta w połowie 2009 roku. Bez pracy zostało wtedy około czterech tysięcy osób.

Jeszcze jedna wycieczka, organizowana przez szczeciński IPN, odbędzie się w najbliższy piątek. Zwiedzanie stoczni zajmuje około dwóch godzin.
W wycieczce wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Jak mówi Mateusz Lipko z Instytutu Pamięci Narodowej, Stocznia Szczecińska odegrała ważną rolę w historii kraju.
Realizacja: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-10-14, godz. 21:19 Warsztaty Twórczego Czytania z Alice Munro Każdy może być dobrym mówcą - pod takim hasłem odbywają się Warsztaty Twórczego Czytania na Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2014-10-14, godz. 21:02 Już we wtorek w Szczecinie Dni Kultury Włoskiej Oprócz Warszawy, Szczecin jest jedynym miastem w Polsce, gdzie obywają się Dni Kultury Włoskiej. » więcej 2014-10-13, godz. 18:43 Muchy na żywo w Radiu Szczecin Muchy zagrają w Radiu Szczecin. Zespół wystąpi w studiu koncertowym S-1 w najbliższy piątek, gdzie po raz pierwszy zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej, czwartej już płyty "Karma Market". » więcej 2014-10-13, godz. 10:49 "Co się stało z polską piłką można też śpiewać na wesołą nutę" [WIDEO] Zwycięstwo dla Polski 2:1 prognozuje we wtorkowym meczu ze Szkocją autor przeboju "Co się stało z polską piłką". » więcej 2014-10-12, godz. 22:20 Chór Opery na Zamku z prestiżową nominacją Chóry szczecińskiej Opery na Zamku oraz Teatru Vorpommern w niemieckim Greifswaldzie nominowane do tytułu Chór Roku. » więcej 2014-10-12, godz. 13:21 Szymon Hołownia poprowadzi rekolekcje w Szczecinie Znany dziennikarz i publicysta rozpocznie nauki w niedzielę w kościele dominikanów przy pl. Ofiar Katynia. Tytuł rekolekcji to "Trzy sposoby na otyłość duszy". » więcej 2014-10-12, godz. 12:23 Widzowie chwalą nowy spektakl we Współczesnym "Męczennicy" niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga to nowa propozycja szczecińskiego teatru. Pierwsi widzowie mogli zobaczyć sztukę w interpretacji Anny Augustynowicz w sobotni wieczór. » więcej 2014-10-11, godz. 18:39 Sztuka kontrowersyjnego dramaturga w Teatrze Współczesnym Przedstawienie "Męczennicy" to opowieść o chłopcu, który uważa, że przeżył religijne objawienie. Od tego momentu zaczyna narzucać rówieśnikom i nauczycielom swoją wizję świata. » więcej 2014-10-11, godz. 11:40 Tarara zagrał Brahmsa. Publiczność oniemiała Koncert skrzypcowy Brahmsa w wykonaniu Stefana Tarary zachwycił szczecinian. Młody skrzypek z Niemiec wystąpił w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2014-10-09, godz. 21:58 Szczecińska premiera "Iskierki" zachwyciła publiczność "Iskierka" to przejmujący film dokumentalny Wiesławy Piećko o rodzinach, w których są dzieci z zespołem Downa. Premiera odbyła się w czwartek wieczorem w kinie Helios. » więcej
458459460461462463464