Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. Łukasz Szełemej [
Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. Łukasz Szełemej [
Stoczniowa świetlica, pochylnie z których wodowano statki i hale montażowe m.in. takie niedostępne na co dzień miejsca mogli w środę zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez szczeciński oddział IPN.
Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. - Uczyłem się w Technikum Budowy Okrętów, miałem tu praktyki i chciałem zobaczyć, jak wygląda po wielu latach. Uważam, że to bardzo ważne miejsce w historii Szczecina, a ponieważ jestem szczecinianką to uważałam, że fajnie tu być, żeby dowiedzieć się czegoś więcej - mówili zwiedzający.

Jak mówi Mateusz Lipko z Instytutu Pamięci Narodowej, Stocznia Szczecińska odegrała ważną rolę w historii kraju.

- To właśnie stocznia i świetlica były centrum bardzo wielu być może najważniejszych wydarzeń w historii Szczecina. To właśnie w tym miejscu stocznia uzyskała swoje znaczenie na mapie całego kraju, a może nawet na mapie Europy okresu końca komunizmu - stwierdził Lipko.

Stocznia Szczecińska ostatecznie została zamknięta w połowie 2009 roku. Bez pracy zostało wtedy około czterech tysięcy osób.

Jeszcze jedna wycieczka, organizowana przez szczeciński IPN, odbędzie się w najbliższy piątek. Zwiedzanie stoczni zajmuje około dwóch godzin.
W wycieczce wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Jak mówi Mateusz Lipko z Instytutu Pamięci Narodowej, Stocznia Szczecińska odegrała ważną rolę w historii kraju.
Realizacja: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-07-23, godz. 12:55 Teatr Polski jak paryski Luwr [WIZUALIZACJE] Tak ma wyglądać po rozbudowie szczeciński teatr. Projekt właśnie powstaje w krakowskiej firmie Loegler. » więcej 2014-07-22, godz. 12:29 Szczeciński teatr (prawie) najlepszy w kraju Teatr "Nie Ma" zajął drugie miejsce w przeglądzie teatrów amatorskich w kraju. Ranking przeprowadzili dziennikarze ogólnopolskiego czasopisma "Hiro". » więcej 2014-07-21, godz. 16:27 Norwegia, Finlandia i Dania na dużym ekranie w Darłowie Festiwal Filmów Skandynawskich rozpoczął się w Darłowie. Potrwa do niedzieli. » więcej 2014-07-20, godz. 10:21 Publiczność była zachwycona. Zabrakło miejsc dla wszystkich Nie wszystkim chętnym udało się wejść na sobotni "Wieczór czardasza" - koncert Baltic Neopolis Orchestry. » więcej 2014-07-20, godz. 10:01 Egzotyczny eksponat w Muzeum Narodowym Lalka Kono jest pierwszym Afrykasem pokazanym w ten weekend w Muzeum Narodowym w Szczecinie. To cykl wystaw, na których zobaczycie niewystawiane dotąd eksponaty. » więcej 2014-07-19, godz. 11:06 Archeolog z Przecławia zbada osadę sprzed naszej ery Prehistoryczną osadę z epoki kamienia chce zbadać archeolog z Przecławia. W ten weekend Marcin Dziewanowski rozpoczyna wykopaliska w Siadle Górnym pod Szczecinem. » więcej 2014-07-18, godz. 22:11 "Joyride" najlepszą młodą kapelą ze Szczecina Finał czwartej odsłony konkursu "Born in Szczecin" odbył się w piątek na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2014-07-18, godz. 07:06 To pierwszy tak daleki wyjazd szczecińskich śpiewaków Szczeciński Chór Akademii Morskiej wyrusza w weekend w tournée po Ekwadorze. Jako jedyny zespół z Europy, wystąpi na 36. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "El Canto Coral Sister of the Peoples". » więcej 2014-07-17, godz. 18:51 Szczeciński skrzypek w międzynarodowym konkursie Muzyk Filharmonii Szczecińskiej - Łukasz Górewicz - znalazł się w drugim etapie 1. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. » więcej 2014-07-16, godz. 21:34 Afryka w Szczecinie Kazimierz Nowak polski podróżnik Afrykę wzdłuż przejechał na rowerze, konno i pieszo w latach 30-tych XX wieku w pięć lat. Po niemal 80 latach jego śladami wyruszyła inna ekspedycja. Tym razem było ich na całej trasie niemal 150-ciu… » więcej
470471472473474475476