Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Produkcja: Osorno
Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Słuchowisko "Jan Karski" na zlecenie Radia Szczecin stworzył Krzysztof Czeczot. To trzecia taka produkcja naszej rozgłośni. Reżyser wcześniej zrealizował reportaż wojenny "Błękitna pustynia" i adaptację historycznej powieści Leopolda Tyrmanda "Filip".

Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.

W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.

Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.

- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.

Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.

- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.

Serial audio 'Jan Karski'. Fot. Radio Szczecin

Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.

W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.

Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.

W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.

Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zapowiedź Anny Łukaszek.
Zapowiedź Anny Łukaszek.
Serial audio "Jan Karski" - na zdjęciu odtwórca głównej roli Jakub Gierszał. Fot. Radio Szczecin
Serial audio "Jan Karski" - na zdjęciu odtwórca głównej roli Jakub Gierszał. Fot. Radio Szczecin
"Jan Karski". Fot. Radio Szczecin
"Jan Karski". Fot. Radio Szczecin

Zobacz także

2015-06-25, godz. 21:23 Z Międzyzdrojów prosto do studia S-1 Radia Szczecin Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach na finiszu. W tym roku prezentowało się na nim kilkanaście zespołów z całego świata - m.in. Szwecji, Niemiec i Polski. » więcej 2015-06-25, godz. 20:40 "Moje-twoje urodzino-imieniny" Chór Akademii Morskiej, aktorzy szczecińskich teatrów, malarze, rzeźbiarze i przyjaciele. Wszyscy przyszli na "moje-twoje urodzino-imieniny" na podwórko przy Galerii pod Sukniami w Szczecinie. Urodzinową zabawę uświetnił wielki drewniany… » więcej 2015-06-25, godz. 06:56 Przeżyli piekło na ziemi. Mają swoją wystawę w Szczecinie [ZDJĘCIA] Osiemnaście portretów - osiemnaście historii o gehennie wywózek do sowieckich łagrów: w środę wieczorem ponad 200 osób wzięło udział w wernisażu wystawy fotografii "Dzieci Syberii". » więcej 2015-06-23, godz. 17:27 Szczecińska Filharmonia z szansą na kolejną nagrodę Gmach Szczecińskiej Filharmonii ma szansę stać się jednym z siedmiu cudów Polski w plebiscycie National Geographic. » więcej 2015-06-22, godz. 17:11 Niezwykła opowieść o trudnych relacjach z ojcami [ZDJĘCIA, WIDEO] Przedpremierowy pokaz filmu "Father0" zrealizowanego z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży odbył się w poniedziałek w szczecińskim kinie Pionier 1907. » więcej 2015-06-21, godz. 18:20 Święto Muzyki na koniec sezonu w Filharmonii Blisko 500 szczecinian wzięło udział w "Święcie Muzyki" w Filharmonii Szczecińskiej. Wcześniej wokół Filharmonii, w Alei Kwiatowej i na pl. Solidarności zaśpiewały zaproszone chóry i zespoły. Pod batutą Iwony Wiśniewskiej -… » więcej 2015-06-21, godz. 00:56 "Angole" zdobyły Gryfię Ewa Winnicka najlepszą autorką - została laureatką nagrody "Gryfia" za zbiór reportaży "Angole". W sobotę w nocy w Starej Rzeźni w Szczecinie zakończyła się gala organizowana przez redakcję Kuriera Szczecińskiego. » więcej 2015-06-20, godz. 09:35 Organiści i chórzyści Kamieniu Pomorskim. Ruszył międzynarodowy festiwal W Kamieniu Pomorskim wystartował jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się po raz 51. W jego ramach do końca sierpnia, co piątek, w kamieńskiej katedrze będą… » więcej 2015-06-19, godz. 20:59 Szczecinianie zobaczyli poruszającą historię Niezwykłą historię o wywózce macedońskich i greckich dzieci do Polski mogli obejrzeć w piątek szczecinianie. » więcej 2015-06-19, godz. 15:40 Miasteczko miłośników czytania w centrum Szczecina [ZDJĘCIA] Miasteczko literackie stanęło na placu Lotników w Szczecinie. Targi towarzyszą Nagrodzie Literackiej dla Autorki Gryfia, która w piątek zostanie przyznana po raz czwarty. » więcej
428429430431432433434