Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.
W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.
Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.
Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.
- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.
W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.
Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.
W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.
Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zobacz także
2014-10-20, godz. 13:07
Rusza festiwal filmów o prawach człowieka na świecie
Ludobójstwa na Sri Lance, afgańskie więzienie dla kobiet oraz czeczeński uchodźca torturowany przez Rosjan. Filmy na te tematy będzie można obejrzeć przez najbliższe trzy dni w Trafostacji Sztuki. W Szczecinie rusza Watch Docs, festiwal…
» więcej
2014-10-19, godz. 08:31
Agnieszka Twardowska nie pożałowała i śpiewa dalej [WIDEO]
"Nie żałuję" - takiemu utworowi musiała sprostać w sobotę, w drugim etapie programu „The Voice of Poland” Bitwa, Agnieszka Twardowska, wokalistka szczecińskiego zespołu After Blues.
» więcej
2014-10-19, godz. 07:26
Sentymentalna i duchowa podróż z Deus Meus [ZDJĘCIA]
Pełny kościół ludzi, Mietek Szcześniak, Lidia i Marcin Pospieszalscy, kilkudziesięciu chórzystów, radosny śpiew i modlitwa - tak w skrócie można opisać trzygodzinny koncert Deus Meus w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa…
» więcej
2014-10-18, godz. 09:46
Deusy mają 20 lat. Szcześniak i Pospieszalscy w Szczecinie
Mietek Szcześniak, Lidia i Marcin Pospieszalscy, Robert Drężek, Jolanta Szczepaniak. W sumie blisko 80 chórzystów wystąpi w sobotni wieczór w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.
» więcej
2014-10-18, godz. 08:29
Maestro zachwycił szczecińską publiczność
Światowej sławy dyrygent maestro Antoni Wit poprowadził w piątek wieczorem Orkiestrę Filharmonii Szczecińskiej.
» więcej
2014-10-17, godz. 20:08
Muchy zaśpiewały w S-1 [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zespół Muchy oczarował publikę zgromadzoną w piątek w Studiu Koncertowym S1 Radia Szczecin. Grupa grała przez prawie dwie godziny. Usłyszeliśmy m.in. utwory z ich najnowszej płyty "Karma Market".
» więcej
2014-10-17, godz. 11:28
Muchy zagrają w piątek w studiu koncertowym Radia Szczecin S-1 [ZDJĘCIA]
Występowali na największych festiwalach w Polsce - Openerze, Coke Live Music Festivalu czy w Jarocinie - w piątek zagrają w studiu koncertowym Radia Szczecin S-1. Występ poznańskiego zespołu Muchy o godzinie 19.
» więcej
2014-10-16, godz. 19:45
Lekcja muzyki z duńską orkiestrą dętą
Zespół Szkół nr 9 w Sołczynie odwiedzili muzycy The Danish Concert Band. Kilkudziesięciu uczniów próbowało grać na różnych instrumentach dętych.
» więcej
2014-10-16, godz. 11:38
Łona&Webber w Radiu Szczecin. Wracają z nowym singlem [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wskrzesili archiwalny nośnik, aby po trzech latach milczenia wrócić z nowym utworem. Szczeciński hip-hopowy duet Łona&Webber ma w czwartek premierę singla "Wyślij sobie pocztówkę".
» więcej
2014-10-14, godz. 21:19
Warsztaty Twórczego Czytania z Alice Munro
Każdy może być dobrym mówcą - pod takim hasłem odbywają się Warsztaty Twórczego Czytania na Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej