Szczecińska Opera wróciła do Zamku Książąt Pomorskich. W piątek wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej siedziby.
Nowa "twarz" Opery większości podobała się. - Na razie wygląda to oszałamiająco. Jest piękne wejście, zobaczymy co dalej - oceniali widzowie, którzy przyszli na otwarcie. - Piękne czarne granity. Ślicznie to wygląda. Nareszcie Szczecin ma operę z prawdziwego zdarzenia.
Przydługa inauguracja pozwoliła sprawdzić akustykę wyremontowanego teatru. - Akustyka jest piękna. Wszystko zrobione jest tak jak trzeba. Nie ma porównania do tego, co było - komentowali widzowie. - Przepiękna sala ze wspaniałym wystrojem.
Po gali rozpoczął się spektakl "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego z udziałem światowej sławy mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. - Aria, którą śpiewa Ulryka jest taką popisową arią, w której trzeba mieć i "doły", i "góry", i takie mroczne zabarwienie głosu - mówiła przed premierą.
"Bal maskowy", czyli opowieść o władzy i zemście oraz miłości króla Gustawa do żony swojego największego przyjaciela wzruszyła widownię.
- To było wielkie przeżycie. Wzruszyłam się. Piękne głosy, wspaniała scenografia, piękne stroje. Warto było przyjść - oceniali po spektaklu.
Na premierę zaproszeni zostali też poprzedni dyrektorzy teatru. Wśród nich Warcisław Kunc, który zapoczątkował przebudowę. - Ponieśliśmy tutaj wiele ofiar. Chyba niesłusznie i niepotrzebnie, ale to jest taka cena. Cieszę się, że przebudowa się zakończyła. Niech to służy społeczeństwu, Operze i baletowi. Niech się rozwija - mówił Kunc.
Kolejny "Bal maskowy" już w sobotę wieczorem. Wcześniej, w ramach nowego otwarcia, odbędzie się sesja operologiczna.
Remont szczecińskiej Opery na Zamku trwał kilka lat. Kosztował ponad 70 milionów złotych.
Dodaj komentarz 1 komentarz
Zobacz także
2016-02-19, godz. 20:40
Harper Lee nie żyje
Harper Lee, autorka powieści "Zabić drozda", zmarła w wieku 89 lat w Monroeville.
» więcej
2016-02-19, godz. 07:07
Ostatni dzień Berlinale [WIDEO]
Piątek jest ostatnim dniem pokazów filmów konkursowym na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. O główną nagrodę Złotego Niedźwiedzia ubiega się 18 filmów z niemal wszystkich kontynentów. Jest również film z Pols…
» więcej
2016-02-18, godz. 21:48
Gwiazdy na Berlinale. Łowcy autografów nie próżnują
Meryl Streep, Julianne Moore, George Clooney, Channing Tatum czy Colin Firth - to tylko niektóre gwiazdy 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Berlinale to gratka dla łowców autografów.
» więcej
2016-02-18, godz. 12:31
Prawdziwe wyzwanie dla kinomanów w Berlinie
18 filmów walczy o Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, wśród nich "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego.
» więcej
2016-02-17, godz. 12:09
Zmarł reżyser Andrzej Żuławski
Zmarł reżyser filmowy Andrzej Żuławski - podał francuski dziennik „Le Figaro”. Chorował na nowotwór.
» więcej
2016-02-17, godz. 07:18
Półmetek Berlinale i mocny faworyt z Włoch [ZDJĘCIA]
66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie już na półmetku. O Złotego i Srebrne Niedźwiedzie walczy w tym roku 18 filmów, w tym najnowszy obraz Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości".
» więcej
2016-02-16, godz. 14:04
Nie ma pieniędzy na modernizację szczecińskiego Teatru Polskiego
Nie ma środków na gruntowną modernizację szczecińskiego Teatru Polskiego, nie wiadomo też, czy i kiedy się znajdą. Potrzebne jest około 60 milionów złotych.
» więcej
2016-02-16, godz. 08:44
Nagrody Grammy z niespodziankami
58. ceremonia rozdania muzycznych nagród Grammy za nami. W tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na mini koncerty oraz wspomnienia muzyków, którzy odeszli w ostatnim czasie.
» więcej
2016-02-16, godz. 08:32
Gdzie i kiedy powstanie mediateka na Prawobrzeżu?
"Radni prezydenta" chcą zobowiązać Piotra Krzystka do budowy centrum kultury i nowej biblioteki na Prawobrzeżu Szczecina.
» więcej
2016-02-15, godz. 20:55
"Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy". Premiera nowej książki Płużańskiego
Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, został zabity przez komunistyczne władze, ponieważ znał prawdę o współpracy z gestapo premiera Cyrankiewicza - tak twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki…
» więcej