Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Paweł Chara w programie "Trochę kultury". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Paweł Chara w programie "Trochę kultury". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Paweł Chara przez ostatnie dwa lata życia Sławomira Mrożka był jego sekretarzem oraz fotografem. Towarzyszył wybitnemu dramatopisarzowi w podróżach, spotkaniach z przyjaciółmi, uczestniczył w pracy zawodowej, a także w życiu codziennym. Dzięki tej współpracy powstał niepowtarzalny album "Mrożek. Życie warte jest życia".
Publikacja zawiera 160 unikatowych fotografii przedstawiających autora "Emigrantów" w sytuacjach osobistych, wkraczających na obszar prywatności, którą pisarz tak bardzo chronił.

Dlatego Sławomir Mrożek niechętnie udzielał wywiadów i równie niechętnie pozował. Paweł Chara zdobył jednak jego zaufanie.

- Kiedy próbowałem opowiedzieć panu Sławomirowi o tym, w jaki sposób będę pracował i jak bym chciał, żeby on się zachowywał, to on uśmiechnął się i powiedział "wiesz Paweł, ja mam dzisiaj 80 lat i już kilka osób mnie fotografowało" - wspominał fotograf w programie "Trochę kultury".

Album ukazał się jednocześnie na rynku polskim, angielskim i francuskim. - Myślę, że jest to warte uwagi nie tylko Polaków, ale i świata. To zbyt potężna sprawa, żeby ją zostawiać tylko dla siebie. To wszystko jest w hołdzie Mrożkowi - mówił Chara.

Sławomir Mrożek - wybitny polski dramatopisarz, prozaik i rysownik - zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei we Francji w wieku 83 lat. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków. Światową sławę przyniósł mu wydany w 1964 roku dramat "Tango".

Posłuchaj całej rozmowy z Pawłem Charą.
- Kiedy próbowałem opowiedzieć panu Sławomirowi o tym, w jaki sposób będę pracował i jak bym chciał, żeby on się zachowywał, to on uśmiechnął się i powiedział "wiesz Paweł, ja mam dzisiaj 80 lat i już kilka osób mnie fotografowało" - wspominał fotograf w
- Myślę, że jest to warte uwagi nie tylko Polaków, ale i świata. To zbyt potężna sprawa, żeby ją zostawiać tylko dla siebie. To wszystko jest w hołdzie Mrożkowi - mówił Chara.

Zobacz także

2017-08-29, godz. 17:50 Bierz aparat, jedź do Golic na plener Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na bezpłatny plener fotograficzny "Golice - wioska obrazu". » więcej 2017-08-29, godz. 10:38 "Jan III Sobieski-polski król w Wiedniu". Wyjątkowa wystawa w stolicy Austrii Wystawę poświęconą polskiemu królowi Janowi III Sobieskiemu można oglądać w muzeum Winterpalais w Wiedniu. To z okazji zbliżającej się rocznicy Bitwy Wiedeńskiej. » więcej 2017-08-28, godz. 14:32 Rozpoczęcie sezonu Teatru Współczesnego Dziewięć premier, w tym aż cztery prapremiery odbędą się nowym sezonie Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-08-28, godz. 13:06 Dokument szczecinianina nagrodzony na Solanin Film Festiwalu [ZDJĘCIA] Dokument "Droga powrotna" w reżyserii Szczecinianina Mateusza Żeglińskiego z Akademii Sztuki w Szczecinie nagrodzony na 9. Solanin Film Festiwalu w Nowej Soli. » więcej 2017-08-27, godz. 18:04 Bramat w Goleniowie. Startują spotkania teatralne Bramat czyli Goleniowskie Spotkania Teatralne rozpoczyna się w niedzielę. Festiwal odbędzie się już po raz 18. » więcej 2017-08-27, godz. 13:54 Fama zakończona. Nagrody rozdane [ZDJĘCIA] Zakończył się 47. Festiwal Fama. Nagrody zostały wręczone podczas sobotniego koncertu finałowego w świnoujskim amfiteatrze. » więcej 2017-08-26, godz. 19:00 Sacrum Non Profanum dobiega końca. Ostatni akord w Trzęsaczu Kończy się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Ostatni koncert odbędzie się w sobotę wieczorem w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. » więcej 2017-08-26, godz. 18:50 Spotkanie na gotyckim szlaku. Festiwal zawitał do Trzebiatowa Pałac nad Młynówką i Kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie - to miejsca, które w sobotę odwiedzą uczestnicy VIII Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". Autokar pełen widzów wyjechał… » więcej 2017-08-26, godz. 15:49 Historia Polski opisana po szwedzku. Nowa książka Szulca Na księgarskich półkach w Szwecji pojawiła się w tym tygodniu nowa książka, opisująca historię Polski. Jest to pierwsza tego typu publikacja napisana w języku szwedzkim przez autora urodzonego w Polsce. » więcej 2017-08-26, godz. 14:44 Historia szczecińskiego big beatu w Ogrodzie Różanym [ZDJĘCIA] „Młodzież z Sorrento - była na czasie z modą, tańcem, no i oczywiście z nową muzyką o sile Wezuwiusza , która nazywała się rock and roll" - czytamy na okładce książki Wojciecha Rapy „Ferajna z kawiarni Sorrento”. W sobotę… » więcej
319320321322323324325