Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, został zabity przez komunistyczne władze, ponieważ znał prawdę o współpracy z gestapo premiera Cyrankiewicza - tak twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem. Rotmistrz Pilecki posiadł tę wiedzę, a w takiej sytuacji trudno sobie wyobrazić, żeby mógł przeżyć w momencie, kiedy Cyrankiewicz zostaje premierem - twierdzi autor.
Płużański zbadał też życiorysy osób, które doprowadziły do skazania i zamordowania Witolda Pileckiego. Jak mówi autor książki, rotmistrza zabili ludzie, którzy nie wierzyli w ideologię komunistyczną, tylko chcieli robić karierę. - Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - dodaje Płużański.
Rotmistrz Witold Pilecki był autorem raportów o Holokauście. Próbował zorganizować powstanie w Auschwitz. Został zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 rok.
Tadeusz Płużański jest historykiem, dziennikarzem, publicystą oraz prezesem Fundacji Łączka, która poszukuje szczątków zamordowanych przez komunistów działaczy niepodległościowych. Dowódcą jego ojca był Witold Pilecki.
Zobacz także
2015-06-25, godz. 21:23
Z Międzyzdrojów prosto do studia S-1 Radia Szczecin
Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach na finiszu. W tym roku prezentowało się na nim kilkanaście zespołów z całego świata - m.in. Szwecji, Niemiec i Polski.
» więcej
2015-06-25, godz. 20:40
"Moje-twoje urodzino-imieniny"
Chór Akademii Morskiej, aktorzy szczecińskich teatrów, malarze, rzeźbiarze i przyjaciele. Wszyscy przyszli na "moje-twoje urodzino-imieniny" na podwórko przy Galerii pod Sukniami w Szczecinie. Urodzinową zabawę uświetnił wielki drewniany…
» więcej
2015-06-25, godz. 06:56
Przeżyli piekło na ziemi. Mają swoją wystawę w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Osiemnaście portretów - osiemnaście historii o gehennie wywózek do sowieckich łagrów: w środę wieczorem ponad 200 osób wzięło udział w wernisażu wystawy fotografii "Dzieci Syberii".
» więcej
2015-06-23, godz. 17:27
Szczecińska Filharmonia z szansą na kolejną nagrodę
Gmach Szczecińskiej Filharmonii ma szansę stać się jednym z siedmiu cudów Polski w plebiscycie National Geographic.
» więcej
2015-06-22, godz. 17:11
Niezwykła opowieść o trudnych relacjach z ojcami [ZDJĘCIA, WIDEO]
Przedpremierowy pokaz filmu "Father0" zrealizowanego z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży odbył się w poniedziałek w szczecińskim kinie Pionier 1907.
» więcej
2015-06-21, godz. 18:20
Święto Muzyki na koniec sezonu w Filharmonii
Blisko 500 szczecinian wzięło udział w "Święcie Muzyki" w Filharmonii Szczecińskiej. Wcześniej wokół Filharmonii, w Alei Kwiatowej i na pl. Solidarności zaśpiewały zaproszone chóry i zespoły. Pod batutą Iwony Wiśniewskiej -…
» więcej
2015-06-21, godz. 00:56
"Angole" zdobyły Gryfię
Ewa Winnicka najlepszą autorką - została laureatką nagrody "Gryfia" za zbiór reportaży "Angole". W sobotę w nocy w Starej Rzeźni w Szczecinie zakończyła się gala organizowana przez redakcję Kuriera Szczecińskiego.
» więcej
2015-06-20, godz. 09:35
Organiści i chórzyści Kamieniu Pomorskim. Ruszył międzynarodowy festiwal
W Kamieniu Pomorskim wystartował jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się po raz 51. W jego ramach do końca sierpnia, co piątek, w kamieńskiej katedrze będą…
» więcej
2015-06-19, godz. 20:59
Szczecinianie zobaczyli poruszającą historię
Niezwykłą historię o wywózce macedońskich i greckich dzieci do Polski mogli obejrzeć w piątek szczecinianie.
» więcej
2015-06-19, godz. 15:40
Miasteczko miłośników czytania w centrum Szczecina [ZDJĘCIA]
Miasteczko literackie stanęło na placu Lotników w Szczecinie. Targi towarzyszą Nagrodzie Literackiej dla Autorki Gryfia, która w piątek zostanie przyznana po raz czwarty.
» więcej