Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, został zabity przez komunistyczne władze, ponieważ znał prawdę o współpracy z gestapo premiera Cyrankiewicza - tak twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
Promocja publikacji odbyła się w poniedziałek wieczorem w klubie 13 Muz w Szczecinie.

- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem. Rotmistrz Pilecki posiadł tę wiedzę, a w takiej sytuacji trudno sobie wyobrazić, żeby mógł przeżyć w momencie, kiedy Cyrankiewicz zostaje premierem - twierdzi autor.

Płużański zbadał też życiorysy osób, które doprowadziły do skazania i zamordowania Witolda Pileckiego. Jak mówi autor książki, rotmistrza zabili ludzie, którzy nie wierzyli w ideologię komunistyczną, tylko chcieli robić karierę. - Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - dodaje Płużański.

Rotmistrz Witold Pilecki był autorem raportów o Holokauście. Próbował zorganizować powstanie w Auschwitz. Został zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 rok.

Tadeusz Płużański jest historykiem, dziennikarzem, publicystą oraz prezesem Fundacji Łączka, która poszukuje szczątków zamordowanych przez komunistów działaczy niepodległościowych. Dowódcą jego ojca był Witold Pilecki.
- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem - twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
- Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - mówi Płużański.

Zobacz także

2014-04-12, godz. 18:10 Muzyka pasyjna w szczecińskich kościołach. Zjechały chóry z całej Polski Chóry z całej Polski przyjechały do Szczecina na I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej. W sobotę w kościele pw. Miłosierdzia Bożego odbyły się przesłuchania konkursowe zespołów. » więcej 2014-04-12, godz. 12:38 Dzieci z hospicjum i ich opiekunowie na zdjęciach szczecińskiego fotografika Do wtorku w Cafe 22 w budynku Pazimu w Szczecinie można oglądać wystawę 20 fotografii pod tytułem "Wolontariat Hospicyjny w Obiektywie". Autorem zdjęć jest szczeciński fotografik Adam Słomski. » więcej 2014-04-11, godz. 07:01 Szczecin zatańczy w latynoamerykańskich rytmach Najlepsi europejscy tancerze salsy, ogniste imprezy i warsztaty - to wszystko przez najbliższy weekend w Szczecinie. » więcej 2014-04-10, godz. 19:20 Dębski u młodych muzyków: O przyszłość polskiej muzyki możemy być spokojni Krzesimir Dębski odwiedził Szczecin. Znany kompozytor muzyki filmowej spotkał się w czwartek z uczniami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia. » więcej 2014-04-09, godz. 19:06 Jeden z najstarszych festiwali dofinansowany Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim dofinansowany. Jego organizatorzy otrzymali od zarządu województwa zachodniopomorskiego 28 tysięcy złotych. » więcej 2014-04-09, godz. 12:10 Po latach wraca przegląd filmów o morzu Po 30-letniej przerwie przegląd filmów dokumentalnych o morzu znowu w Szczecinie. W najbliższy weekend odbędzie się pierwsza edycja Jacht Film Szczecin. » więcej 2014-04-09, godz. 10:08 Szczeciński Kontrapunkt na półmetku Publiczność Przeglądu Teatrów Małych Form obejrzała już cztery konkursowe spektakle. Trzy kolejne zobaczymy w środę. » więcej 2014-04-09, godz. 07:00 Jazzowa uczta w Słowianinie Marek Napiórkowski zagrał w Szczecinie. Jeden z najlepszych gitarzystów jazzowych w Polsce promuje swoją najnowszą płytę "Up!" » więcej 2014-04-08, godz. 19:05 "Dzieło Przypadku", czyli co skrywają studenckie zeszyty? Karykatury profesorów, serduszka, kwiaty, ale także historie niczym z komiksów - rysunki z marginesów i ostatnich stron akademickich zeszytów trafiły na wystawę, którą od wtorku można oglądać na strychu budynku wydziału filologicznego… » więcej 2014-04-08, godz. 07:05 Dziedziniec muzeum przykryje dach Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Staromłyńskiej będzie miał dach. Dyrekcja stara się o unijne dofinansowanie inwestycji. » więcej
483484485486487488489