Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
Wręczono najważniejsze nagrody Polskiego Radia - Złote Mikrofony.
Tegorocznymi laureatami zostali: Michał Jakubik z Biura Technologii i Cyfryzacji, dziennikarz Programu Trzeciego Marcin Łukawski, Michał Montowski z Radiowej Jedynki, Tomasz Perkowski z Teatru Polskiego Radia i Adam Suprynowicz z Programu Drugiego.

Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał Ernest Bryll, poeta i pisarz, autor wielu scenariuszy słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Zarząd Polskiego Radia uhonorował go za "ogromny wkład w kształtowanie wyobraźni poetyckiej słuchaczy”.

Ernest Bryll jako poeta debiutował w 1958 roku "Wigiliami wariata", a popularność przyniósł mu trzeci tomik poezji "Twarz nieodsłonięta" z 1963 roku. Jest również prozaikiem, dramaturgiem, autorem sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych. Tłumaczy z języka irlandzkiego, czeskiego, jidish. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru telewizji, a także jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych oraz autor audycji telewizyjnych dotyczących kultury. W latach 1974-1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Po powrocie do Polski na pewien czas związał się ze Śląskiem: wykładał na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz był kierownikiem artystycznym zespołu filmowego Silesia w Katowicach. Po wprowadzeniu stanu wojennego Bryll wystąpił z PZPR. Jako jeden z nielicznych twórców, uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Wydał dwa tomiki wierszy w drugim obiegu, a jego sztukę "Wieczernik", osnutą na motywach ewangelicznych, grano w kościołach.

W 2006 roku Ernest Bryll został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, cztery lata później odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwa miesiące temu odebrał nagrodę TOTUS, nazywaną "katolickim Noblem", za wybitne osiągnięcia twórcze. Urodził się 1 marca 1935 roku.

Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Nagrodę można otrzymać tylko raz w życiu. Po raz pierwszy zostały przyznane w 1969 roku. Dotychczas Złotym Mikrofonem zostało uhonorowanych ponad 250 osób. Wśród laureatów są między innymi Maria Kuncewiczowa, Bohdan Tomaszewski, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Jerzy Waldorff, ksiądz Józef Tischner.

Polskie Radio przyznaje też nagrodę Diamentowy Mikrofon, którym honoruje wielkich twórców radiowych za wybitne zasługi i ogromny dorobek artystyczny. Wśród osób wyróżnionych są między innymi Jan Nowak-Jeziorański, Irena Kwiatkowska, Lucjan Kydryński, Wacław Przybylski, Jerzy Waldorff, Czesław Miłosz, a także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Z kolei Honorowe Mikrofony są przyznawane okazjonalnie, od 2002 roku. Otrzymują je osobowości radiowe - pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego. W gronie laureatów znaleźli się między innymi Andrzej Markowski, brytyjski muzyk Sting, Lesław Skinder, Łukasz Turski, redakcja Sygnałów Dnia, Grażyna Łobaszewska. W tym roku do tego grona dołączył Ernest Bryll.

Zobacz także

2016-10-13, godz. 12:10 Zmarł słynny "Czterdziestolatek" Nie żyje Andrzej Kopiczyński, słynny "Czterdziestolatek". Aktor grał główną rolę w tym serialu - inżyniera Stefana Karwowskiego. » więcej 2016-10-12, godz. 13:28 Fotografie z kosmosu do zobaczenia w Szczecinie Zdjęcia pochodzące ze zbiorów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA będzie można od środy oglądać w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. O godz. 17 odbędzie się tam wernisaż wystawy "America in Space". » więcej 2016-10-12, godz. 12:33 Malarstwo współczesne w Szczecinie 25. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego oficjalnie rozpoczyna się w Szczecinie. W środę jury ogłosi zwycięzców. Na tegoroczny przegląd swoje prace nadesłało blisko 300 artystów z całej Polski oraz zagranicy. » więcej 2016-10-12, godz. 10:40 Fotografik ze Szczecina wyróżniony Szczeciński fotografik - jako jedyny w Polsce - ze srebrnym tytułem wybitnego artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. » więcej 2016-10-12, godz. 08:35 Wręczą Nagrodę Pokoju. Po raz pierwszy w Szczecinie W środę wieczorem poznamy laureata międzynarodowej Nagrody Pokoju, ufundowanej przez znanego malarza Wojciecha Siudmaka. Gala, podczas której wyróżnienie zostanie wręczone, po raz pierwszy odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2016-10-07, godz. 16:44 Kino uchodźcze w Akademii Sztuki Kino uchodźcze w sali teatralnej szczecińskiej Akademii Sztuki. Do niedzieli można tam wziąć za darmo udział w małym festiwalu pod hasłem "Filmy w drodze". » więcej 2016-10-06, godz. 23:28 Jazzowo w Radiu Szczecin. Koncert i premiera w S1 [WIDEO, ZDJĘCIA] Jazzowy kwartet The Beat Freaks wystąpił w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. Koncert był premierą ich debiutanckiej płyty pt. "Leon". » więcej 2016-10-05, godz. 22:07 "Ulice Szczecina" po raz drugi Promocja drugiego wydania "Ulic Szczecina" Artura Daniela Liskowackiego odbyła się w środę w salonie literackim Miejskiej Biblioteki Publicznej. To w ramach Szczecińskich Spotkań Literackich. » więcej 2016-10-05, godz. 15:53 Wirtualny świat podczas European Film Festival w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Największy festiwal filmów dokumentalnych na pograniczu polsko-niemieckim zbliża się wielkimi krokami. Za nieco ponad tydzień rusza Szczecin European Film Festival. Będzie można na nim obejrzeć przeszło 150 produkcji. Partnerem imprezy… » więcej 2016-10-05, godz. 07:50 Same Suki wystąpiły w filharmonii Same Suki to kobieca formacja folkowa grająca utwory inspirowane muzyką ludową. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne - takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, wiolonczela czy bębny ob… » więcej
371372373374375376377